Zapalenie pęcherza moczowego – objawy i odpowiedzi na najczęstsze pytania

Zapalenie pęcherza moczowego – objawy i odpowiedzi na najczęstsze pytania

Należy do jednej z najczęstszych infekcji (plasuje się tuż po grypie i przeziębieniu), wywoływane jest przez bakterie Escherichia coli i potrafi skutecznie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Zapalenie pęcherza, bo to o nim mowa, prędzej czy później dotyka każdą z nas. Wyjaśniamy, jak je rozpoznać i odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z infekcją.

Objawy zapalenia pęcherza

Objawy zapalenia pęcherza są trudne do zignorowania – w dużej mierze opierają się bowiem na nasileniu potrzeby oddawania moczu. Potrzeba ta pojawia się nagle i często „odzywa” się w nocy. Tym, co różnicuje zapalenie moczu od konieczności jego częstego oddawania na skutek przyjmowania dużej ilości płynów, jest jednak ból i pieczenie podczas mikcji (wypróżniania pęcherza). Dodatkowo może pojawić się ból w dolnej części brzucha, a u niektórych – gorączka albo stan podgorączkowy.

Chociaż zapalenie pęcherza moczowego jest częstą dolegliwością, wokół tematu wciąż pojawia się wiele pytań. Oto odpowiedzi na te, które trapią pacjentki najczęściej:

  1. Dlaczego zapalenie pęcherza częściej występuje u kobiet?

Zapalenie pęcherza moczowego występuje wielokrotnie częściej u kobiet. Związane jest to z faktem, iż kobiety mają o wiele krótszą cewkę moczową niż mężczyźni. Cewka kobiet znajduje się także w pobliżu wilgotnej pochwy. Dlatego też infekcje pęcherza często występują razem z infekcjami intymnymi.

  1. Czy istnieje jakaś szczepionka zapobiegająca tej dolegliwości?

W przypadku niektórych kobiet infekcje pęcherza moczowego występują tak często, że wywołują myśli o ewentualnej szczepionce. Rzeczywiście, istnieje pewien sposób zapobiegania zapaleniu pęcherza (nazywany nawet szczepionką), polegający na immunoprofilaktyce. Szczególnie skuteczne jest zażywanie preparatów zawierających ekstrakt z bakterii Escherichia coli.

Należy jednak dodać, że o zażywaniu takich środków nie można zadecydować „ot tak” – są to preparaty przepisywane przez lekarza i powinny być zażywane pod jego kontrolą.

  1. Jak zapobiegać infekcjom układu moczowego?

Zapobieganie infekcjom pęcherza moczowego jest bardzo ważne. Stwierdzono, że ryzyko powrotu choroby zmniejsza się u kobiet, które:

piją minimum 1,5 litra wody dziennie plus jedną szklankę wody przed stosunkiem

  • myją okolice intymne w kierunku od pochwy do odbytu i robią to codziennie, używając właściwie dobranych preparatów
  • regularnie piją sok z żurawin – około litra dziennie
  • nie przetrzymują moczu i oddają go natychmiast po każdym stosunku płciowym

Zapalenia pęcherza moczowego są silnie związane z aktywnością seksualną. Dlatego warto wiedzieć, że w przypadkach bardzo częstych, regularnie nawracających infekcji, lekarz może zadecydować o włączeniu antybiotyku – jednej dawki po każdym stosunku.

Z kolei u kobiet po menopauzie częstotliwość infekcji może ulec zmniejszeniu na skutek dopochwowej kuracji estrogenami.

  1. Czy kobiety w ciąży mocniej narażone są na infekcje pęcherza?

To niestety prawda – ciąża sprzyja infekcjom okolic intymnych oraz dróg moczowych. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad profilaktyki oraz – na początku infekcji, leczenie domowymi sposobami.

  1. Co to jest furagina?

Kobiety cierpiące z powodu zapalenia pęcherza prędzej czy później słyszą o wspaniale działającej furaginie. Wyjaśnijmy zatem, że jest to chemioterapeutyk, który hamuje namnażanie się bakterii Escherichia coli, dzięki czemu możliwe jest szybsze wyleczenie. Furagina dostępna jest bez recepty, ale kobiety w ciąży nie powinny brać jej „na własną rękę”.

  1. Czy żurawina rzeczywiście pomaga na zapalenie pęcherza?

Jedną z domowych – i podobno skutecznych, metod leczenia oraz profilaktyki zapaleń pęcherza moczowego jest zażywanie żurawina w postaci soku bądź suplementu diety. I takie postępowanie jest świetnym pomysłem. Żurawiny zawiera między innymi proantocyjanidyny (PAC), czyli związki z grupy flawonoidów. Uniemożliwiają one namnażanie się bakterii oraz obniżają pH moczu.

  1. Jak leczy się poważny stan zapalny?

W przypadku poważnych stanów zapalnych pęcherza moczowego na nic zdadzą się domowe sposoby – konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze właściwy antybiotyk. Lekceważenie infekcji może z kolei spowodować szereg groźnych dla zdrowia powikłań.

Komentarze

Kiedyś miałam okropną infekcję nerek, to nie przebije niczego. Ale zapalenia pęcherza też przechodziłam, a po porodzie także częste infekcje i nietrzymanie moczu. Kobiety nie mają w życiu łatwo ;). Mnie na szczęście uratowały wkładki urologiczne i ćwiczenia mięśni Kegla, ale wiem, że niektóre kobiety męczą się z tym strasznie. A na zapalenia zawsze pomaga mi furagina :).

Dodaj komentarz