Nadchodzi lato – czy wiesz, jak dbać o okolice intymne?

Nadchodzi lato – czy wiesz, jak dbać o okolice intymne?

Kąpiele w jeziorze, lody, upał i grill – do tego pięknego, letniego obrazka ani trochę nie pasują infekcje intymne. Niestety, chociaż lato jest piękną porą roku, to właśnie wtedy wiele z nas zmaga się z tego typu problemami. Jak im zapobiec? To proste – poprzez stosowanie odpowiedniej pielęgnacji!

Letnie dni: dlaczego sprzyjają infekcjom?

Teoretycznie latem powinniśmy być mniej narażone na infekcje intymne – wrażliwe okolice naszego mają przecież większy dostęp do świeżego powietrza. Niestety, jest kilka czynników, które umniejszają dobry wpływ przewiewnych sukienek. Oto, dlaczego to właśnie w upalne dni częściej doskwierają nam infekcje:

 • gorąco!

Wysokie temperatury sprawiają, że mocniej się pocimy. O wiele łatwiej wówczas o bardziej wilgotne środowisko w pochwie. A to właśnie wilgoć sprzyja mnożeniu się grzybów candida albicans, wywołującym wiele kobiecych infekcji.

 • kąpiele w wodzie, basenie, morzu

Te przyjemne aktywności naruszają florę bakteryjną pochwy – efektem może być właśnie infekcja.

 • korzystanie z publicznych toalet i pryszniców

Latem częściej wyjeżdżamy z domu i częściej wychodzimy. Niejednokrotnie jesteśmy więc zmuszeni do tego, aby korzystać z publicznych toalet, często dezynfekowanych zdecydowanie zbyt rzadko.

Jak o siebie dbać?

Już wiesz, że latem w większym stopniu jesteś narażona na infekcje. Co zatem zrobić, aby ich uniknąć?

 • regularna higiena

W wielu przypadkach panie wiedzą doskonale, że latem powinny częściej przemywać okolice intymne, ale kończy się tylko na… wiedzy. Jeżeli więc naprawdę zależy ci na zdrowiu, podejdź poważnie do zaleceń lekarzy i przemywaj okolice intymne minimum dwa razy dziennie, używając żeli i płynów o odpowiednich pH.

Uwaga! Jeżeli jesteś w ciąży, powinnaś przemywać krocze minimum trzy razy dziennie – w tym szczególnym okresie u kobiet występuje większa podatność na infekcje.

Minimum trzy razy dziennie powinnaś także podmywać się podczas miesiączki. Chodzi tutaj nie tylko o bakterie, ale też o zapach. W upale bakterie szybciej się rozmnażają, a charakterystyczna woń związana z miesiączką jest intensywniejsza.

 • nakładki na sedes

Kosztują grosze, a zapewniają komfort oraz higienę. Jednorazowe nakładki na sedes kupisz w każdej aptece. Jeżeli jednak nie masz ich przy sobie – na całej desce rozłóż papier toaletowy. To półśrodek, który zwiększy twoje bezpieczeństwo.

 • przewiewna bielizna

Nie noś „nieoddychającego” kostiumu kąpielowego pod ubraniem, przez cały dzień – to sprzyja infekcji. Regularnie zmieniaj bieliznę i wybieraj tylko tę z bawełny. Poliester czy inne sztuczne materiały zwiększą wilgoć w okolicach pochwy.

 • ograniczona depilacja

Włosy łonowe nie rosną w okolicach krocza bez powodu – tak, jak włoski w nosie zatrzymują mikroorganizmy i zanieczyszczenia, tak i podobną funkcję mają włosy łonowe. Dlatego postaraj się ograniczyć depilację, pozostawiając tę naturalną barierę chociaż w okolicach samego wejścia do pochwy.

 • doustne probiotyki

Doustne probiotyki ginekologiczne pomagają w utrzymaniu właściwej flory bakteryjnej pochwy. Jeżeli więc latem infekcje intymne to twój częsty problem, pomóż swojemu organizmowi, sięgając po kapsułki.

O tym warto pamiętać!

O czym jeszcze powinnaś pamiętać w letnim okresie? Mamy dla ciebie kilka ważnych wskazówek:

 • Do mycia okolic intymnych nie używaj żadnych myjek i gąbek – to prawdziwe siedliska bakterii. Gdyby ktoś pokazał ci, jak wyglądają takie gąbki pod mikroskopem, już nigdy nie przyłożyłabyś żadnej z nich do swojej skóry.
 • Nie kładź swoich ręczników kąpielowych na wspólnych, publicznych ławkach. Kiedy już musisz go odłożyć, to lepiej na swój koc czy na torbę.
 • Noś przy sobie chusteczki do higieny intymnej. Są genialnym rozwiązaniem, gdy nie możesz się umyć, bo jedziesz samochodem albo jesteś na wycieczce.
 • Pamiętaj o odpowiednim kierunku podcierania się oraz mycia – zawsze tylko i wyłącznie w kierunku od pochwy do odbytu!

A jednak – pierwsze objawy infekcji

Jeżeli mimo powyższych wskazówek czujesz pieczenia, świąd albo zauważasz brzydką wydzielinę z pochwy – nie czekaj i zgłoś się do lekarza. Im szybciej pokonasz infekcję, tym zdecydowanie lepiej. I więcej spokojnych, letnich dni przed tobą.

Dodaj komentarz