Hiperstymulacja jajników – o co chodzi?

Hiperstymulacja jajników – o co chodzi?

Każdego roku tysiące par leczy się z powodu niepłodności. Taka droga do bycia rodzicem nie jest łatwa ani tania, a dodatkowo - jeśli dojdzie do hiperstymulacji jajników, może być zagrożeniem dla zdrowia lub życia kobiety. Czym jest zespół hiperstymulacji jajników? Jak go rozpoznać i leczyć?

Zespół hiperstymulacji jajników – co to jest?

O ryzyku zespołu hiperstymulacji jajników mówi się zazwyczaj już podczas wstępnych rozmów o in vitroIn vitroIn vitro – Zapłodnienie pozaustrojowe to metoda polegająca na połączeniu plemnika i komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych, poza żeńskim układem rozrodczym. Należy do technik rozrodu wspomaganego medycznie. Jest stosowana z szerokich wskazań jako sposób leczenia objawowego niepłodności w wypadku, gdy inne metody wspomaganego rozrodu nie mają zastosowania lub nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. , czyli zapłodnieniu pozaustrojowym. Aby powiększyć szanse sukcesu, kobiecie podaje się preparaty hormonalne, które powodują pobudzenie owulacji i wytworzenie kilku dorodnych komórek jajowych. Idealnie jest wtedy, gdy na skutek pobudzania owulacji dochodzi do produkcji 5 do 10 pęcherzyków. Gdy ich liczba jest wyższa (nawet 30!), nazywamy to zespołem hiperstymulacji jajników.

Chociaż zespól hiperstymulacji jajników może wystąpić u każdej pacjentki, u której pobudzano owulację, istnieje kilka czynników ryzyka. I tak, większe ryzyko pojawienia się tego zaburzenia występuje u pań:

Dlaczego zespół hiperstymulacji jajników jest taki groźny?

Należy zauważyć, że każde z „przywołanych” sztucznie jajeczek produkuje pewną ilość hormonów. Dodatkowo, gdy jajeczek jest tak wiele, dochodzi do znacznego powiększenia się jajników. Zwiększa się przepuszczalność naczyń, konsekwencją czego może być gromadzenie się płynów w osierdziu, jamie otrzewnowej czy opłucnej.

Zespół hiperstymulacji nie musi zagrażać życiu – w większości przypadków jego przebieg jest łagodny. Należy tutaj wyróżnić cztery możliwe postaci zaburzenia:

  • łagodna

Pojawiają się tylko łagodne bóle brzucha, ewentualnie wzdęcia.

  • umiarkowana

Ból brzucha staje się silniejszy (ale wciąż można z nim funkcjonować), pojawia się wodobrzusze, pacjentka cierpi z powodu mdłości, czasami wymiotów.

  • ciężka

Występuje zagęszczenie krwi oraz skąpomocz, poważnym problemem są problemy z oddychaniem, które są następstwem zbierania się nadmiernej ilości płynu w opłucnej, otrzewnej oraz osierdziu.

  • krytyczna

To w tym przypadku dochodzi do zagrożenia życia. Wodobrzusze jest już bardzo duże, płyny w otrzewnej, opłucnej oraz osierdziu zbierają się w wielkich ilościach, dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej, w końcu do niewydolności nerek i w najgorszym wypadku – do śmierci.

Jak rozpoznać i leczyć zespół hiperstymulacji jajników?

Aby potwierdzić swoje podejrzenia bądź wykluczyć hiperstymulację, lekarz musi przeprowadzić USGSonomammografiaSonomammografia, czyli USG piersi, to badanie gruczołu piersiowego. Obok mammografii stanowi jedną z najpopularniejszych metod diagnostycznych chorób piersi. Badanie to jest zalecane kobietom do 35 roku życia z uwagi na gęstą budowę gruczołu piersiowego w młodym wieku oraz w przypadku zmian mastopatycznych w przypadku, gdy mammografia jest niewystarczająca. Wskazana jest również kobietom, które w okresie klimakterium stosują HTZ wpływającą na zgęstnienie struktury piersi. Badanie to nie naraża pacjentek na promieniowanie jonizujące.   jamy brzusznej. Dodatkowo wykonuje się RTG klatki piersiowej oraz kilka badań laboratoryjnych.

Ważne! Jeśli zespół hiperstymulacji jajników występuje w postaci łagodnej lub umiarkowanej (większość przypadków), nie ma potrzeby interwencji – zalecane jest tylko obserwowanie sytuacji. U większości pacjentek wszystko wraca do normy w ciągu maksymalnie 3 tygodni.

Jeśli jednak zespół hiperstymulacji jajników staje się groźny dla zdrowia i życia kobiety, bezwzględnie konieczna jest hospitalizacji i stosowne działania – np. odsączenie zbierających się płynów.

Zespół hiperstymulacji jajników a ciąża

Czy zespół hiperstymulacji jajników oznacza automatycznie konieczność zakończenia ciąży, jeżeli pacjentce uda się w nią zajść? Nie! Rzeczywiście, w takich przypadkach istnieje większe prawdopodobieństwo komplikacji ciążowych (łożysko przodujące, przedwczesny poród, cholestaza ciążowa, cukrzyca), ale zespół hiperstymulacji jajników nie ma bezpośredniego, negatywnego wpływu na dziecko.

Dodaj komentarz