Czy można zajść w ciążę, gdy…? Rozwiewamy wątpliwości!

Czy można zajść w ciążę, gdy…? Rozwiewamy wątpliwości!

„Czy mogłam zajść w ciążę, chociaż uprawiałam seks podczas miesiączki?”, „Czy ryzyko ciąży rośnie w trakcie przerwy między zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych?” i „Czy mogło dojść do zapłodnienia, skoro karmię piersią?” – te i inne pytania zadaje sobie każdego dnia setki kobiet, a ich niepokój rośnie po przeczytaniu zaledwie kilku stron internetowych for. Jak jest naprawdę? Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości!

Seks podczas miesiączki – czy zapłodnienie jest możliwe?

Na seks w trakcie miesiączki decyduje się wiele par – zwłaszcza z uwagi na to, że u wiele pań pozwala on zredukować bóle menstruacyjne. Teoretycznie okres krwawienia należy do tych zupełnie niepłodnych, więc dla wielu osób miesiączka jest niejako formą zabezpieczenia przed ciążą. Jak się jednak okazuje, nie do końca słusznie.

Istota problemu leży w możliwości przetrwania plemników w pochwie (okres ten wynosi około 5 dni) oraz możliwym przesunięciu się owulacji. I tak, załóżmy, że kobieta ma nieregularne miesiączki i nigdy nie wie do końca, kiedy nastąpi owulacjaOwulacja Owulacja, zwana jajeczkowaniem, to uwalnianie komórki jajowej z jajników, która następnie wędruje do jajowodu, a dalej do jamy macicy. W tym czasie może dojść do jej zapłodnienia, jeżeli spotka się ona z plemnikami. Owulacja najczęściej występuje w połowie cyklu płciowego, ale może zdarzyć się również zaraz po i krótko przed miesiączką. Podczas owulacji może pojawić się krwawienie oraz ból, lecz większość kobiet nie obserwuje żadnych objawów. . Dodatkowo, współżyje z partnerem w ostatnie już dni miesiączki (opcja wybierana przez większość par). Jeżeli okaże się, że owulacja uległa przesunięciu i wystąpi np. dwa dni po zakończeniu miesiączki, plemniki mogą „zdążyć” zapłodnić komórkę jajową.

Ciąża jest mniej prawdopodobna w sytuacji, gdy kobieta ma bardzo regularne cykle, orientuje się, kiedy mniej więcej „wypada” owulacja, a do seksu dochodzi w pierwszych dniach miesiączki. Niemniej i tutaj nie można stwierdzić, że jest to 100% metoda zabezpieczająca przed ciążą.

Podsumowując – nawet wówczas, gdy kobieta miesiączkuje, warto sięgnąć po prezerwatywę. Dodatkową motywacją powinien być fakt, że pochwa w trakcie miesiączki jest bardziej podatna na infekcje oraz otarcia.

„Obowiązkowa” przerwa w zażywaniu pigułek a ewentualna ciąża

Pigułki antykoncepcyjne cechują się bardzo wysoką skutecznością – jest to ponad 99,7% pewności. Wiele z nich wymaga jednak stosowania przerw co 21 dni. Taka przerwa wynosi 7 dni i sprawia, że kobieta – często mimo chęci na seks, unika współżycia. Czy słusznie?

Absolutnie nie jest to potrzebne. Jeżeli pigułki zażywane są w prawidłowy sposób, ryzyko zapłodnienia w trakcie przerwy między tabletkami jest tak niskie, jak podczas ich zażywania. Warto tutaj przypomnieć, że wspomniane „prawidłowe zażywanie pigułek” to przyjmowanie ich regularnie, o podobnej porze. Ich działanie natychmiast spada, jeśli zamiast przerwy 7-dniowej, zrobimy 8-mio czy 9-cio dniową!

Karmienie piersią – metoda antykoncepcyjna z wieloma „ale”

Młode mamy bardzo często zastanawiają się, czy karmienie piersią jest pewną metodą na uniknięcie kolejnej ciąży. Porady od bliskich czy znajomych często sprowadzają się do: „Spokojnie, jeśli karmisz, to ciąża ci nie grozi”, co często skutkuje… ciążą właśnie :-). Dlaczego?

Otóż dlatego, że kwestii ewentualnego zajścia w ciążę w trakcie karmienia piersią nie można uprosić do „karmisz – możesz zajść w ciążę” lub „karmisz - na pewno nie zajdziesz”. Wiele zależy od szczegółowych aspektów związanych z karmieniem niemowlęcia.

I tak, niskie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę istnieje podczas pierwszych 5 miesięcy karmienia, ale tylko wówczas, gdy dziecko karmione jest regularnie (minimum co cztery godziny w dzień i co sześć godzin w nocy) oraz nie otrzymuje dodatkowo mleka modyfikowanego czy innych pokarmów. W innych przypadkach prawdopodobieństwo zapłodnienia rośnie.

Jednocześnie należy dodać, że medycynie znane są przypadki, gdy młoda matka karmiąca młode niemowlę bardzo regularnie i tylko piersią… zachodziła w ciążę. Dlatego lekarze ginekolodzy nie polecają tej metody jako skutecznej ochrony przed ciążą i swoim pacjentkom chętniej przepisują nieprzenikające do mleka, specjalne tabletki antykoncepcyjne.

Komentarze

jeśli ktoś brzydzi się krwi, ale chce uprawiać seks podczas okresu, polecam beppy - specjalne tampony :)

Dodaj komentarz