10 najczęstszych pytań o depresję. Czy depresja jest dziedziczna?

10 najczęstszych pytań o depresję. Czy depresja jest dziedziczna?

Na depresję cierpi obecnie aż 1,5 miliona Polaków – to ogromna liczba. W każdym z tych przypadków wystąpienie objawów albo otrzymanie diagnoza prowokuje do zadania wielu pytań: „Czy jeśli ja choruję, to zachoruje również moja córka?”, „Czy już do końca życia będę skazany na leki?” albo „Czy wraz z rozwojem choroby zacznę mieć myśli samobójcze? Co wtedy robić?”. Jeśli problem dotyczy także i ciebie, koniecznie musisz poznać odpowiedzi.

  1. „Czy depresja jest dziedziczna?”

Z przeprowadzonych dotąd badań wynika, że depresja nie jest dziedziczna, ale skłonność do jej wystąpienia – tak. Na czym dokładnie polega różnica? Otóż jak dotąd nie znaleziono jakiegokolwiek genu, którego dziedziczenie przesądzałoby o tym, że ktoś zachoruje na depresję lub nie – nie ma zatem pewności, że tak się stanie. Wiadomo jednak, że u osób, których bliski krewny zachorował (mama, ojciec, brat), ryzyko wystąpienia depresji rośnie o od 15% do 30%.

  1. Co powoduje depresję?

To jedno z częstszych pytań, które słyszą psychologowie i psychiatrzy w swoich gabinetach. Niestety, zazwyczaj nie sposób udzielić na nie odpowiedzi. Depresja jest bardzo skomplikowaną chorobą, u której podłoża leżą zarówno nieprawidłowości w pracy neuroprzekaźników w mózgu, jak i osobiste doświadczenia oraz cechy charakteru.

Warto jednocześnie dodać, że istnieją wyjątkowe sytuacje lub okoliczności, które mogą znacznie zwiększać ryzyko wystąpienia choroby – przykładem jest rozwód, śmierć bliskiej osoby, długotrwałe bezrobocie bądź urodzenie dziecka.

  1. Jak długo trzeba zażywać leki?

Nieprawdziwym jest pogląd, że osoba, która zacznie przyjmować leki antydepresyjne, będzie musiała robić to do końca życia. Osoby, które zmagają się z pierwszym epizodem depresji, powinny stosować farmakoterapię przez 6-12 miesięcy. Czas leczenia wydłuża się u pacjentów doświadczających nawrotu objawów. W rzadkich przypadkach konieczne jest zażywanie leków do końca życia.

  1. Czy chodzenie do psychologa jest niezbędne?

Specjaliści są zgodni: aby proces leczenia depresji był skuteczny i możliwie krótki, konieczne jest nie tylko zażywanie leków, ale i poddanie się psychoterapii. Nie należy bać się wizyt u psychologa. Wiele osób zmagających się z depresją odczuwa prawdziwą ulgę dzięki regularnym kontaktom z kimś, kto wie, czym jest depresja i jak z nią walczyć. Psychoterapia nie tylko łagodzi objawy choroby, ale pozwala także szybko zauważyć jej nawroty w kolejnych miesiącach lub latach.

  1. Czy istnieją domowe sposoby na depresję?

Niestety, w walce z depresją nie pomoże napar z rumianku. Istnieją jednak metody, które pozwalają w domowych warunkach zmniejszyć natężenie objawów depresyjnych – jak na przykład medytacja czy relaksacja. Wielu z nich można nauczyć się podczas psychoterapii.

  1. Czy osoba, która ma depresję, może mieć dobry humor?

Przekonanie, że osoby chore na depresję nie uśmiechają się i nie mają „prawa” do dobrego dnia, jest niezwykle niebezpieczne i często opóźnia proces diagnostyczny. Sam fakt, że ktoś ma czasem dobry humor bynajmniej nie oznacza, że nie choruje. Co więcej – czasem to właśnie za uśmiechem kryje się depresja. Dobry humor bywa „maską”, dzięki którą chorzy nie muszą rozmawiać o swoim samopoczuciu i mogą uniknąć pytań o swój stan zdrowia.

  1. Skąd wiadomo, że ktoś ma depresję, a nie np. „specyficzny charakter”?

Ludzie są bardzo różni – dzielą się ekstrawertyków i introwertyków, na optymistów i pesymistów, na lekkoduchów i osoby twardo „stąpające po ziemi”. Prawdą jest zatem, że nie każdy, kto nie tryska dobrym humorem, musi chorować na depresję.

Jak zatem rozpoznać, czy chodzi o charakter, czy może jednak o depresję? Po pierwsze: ważna jest zmiana. Depresja sprawia, że osoba chora czuje się inaczej – bardziej zmęczona, bardziej przygnębiona. Po drugie, osoby chore nie czują się dobrze ze swoimi objawami, zazwyczaj bardzo cierpią. W końcu po trzecie, depresja to nie tylko nastrój. To często również szereg dolegliwości psychosomatycznych: kołatanie serca, bóle żołądka i głowy czy dolegliwości jelitowe.

  1. Czy osoba chorująca na depresję zawsze ma myśli samobójcze?

Absolutnie nie. Nie jest również tak, że chorujący prędzej czy później takich myśli doświadczy. Nie należy zatem odkładać wizyty u specjalisty z powodu braku takich myśli („Nie myślę o samobójstwie, więc to na pewno nie depresja”) ani bać się, że chęć odebrania życia na pewno nadejdzie.

  1. Czy jest jakiś test na depresję?

Jedno z najbardziej znanych narzędzi diagnostycznych, dzięki któremu można rozpoznać depresją, to skala depresji Becka. Należy jednak pamiętać, że to uproszony test, który nie powinien służyć do autodiagnozy.

  1. Czy z podejrzeniem depresji należy udać się do psychologa czy psychiatry?

Choć wizyta u psychologa jest bardzo wskazana, to najpierw należy udać się do psychiatry. Specjalista pomoże ustalić, czy rzeczywiście źródłem złego samopoczucia jest właśnie depresja, następnie od razu wypisze niezbędne leki.