Seks w ciąży

Seks, choć jest naturalną częścią życia każdej pary, w czasie ciąży budzi różne wątpliwości. Zastanawiamy się, czy nie zaszkodzimy dziecku i czy to na pewno bezpieczne.

Wszystko w porządku

Nie ma powodu, by rezygnować z seksu, gdy ciąża przebiega prawidłowo, bez zagrożeń i jest fizjologiczna. Można cieszyć się wzajemną bliskością. Dziecko jest dobrze chronione, a skurcze macicy podczas orgazmu odczuwane są przez nie jako lekkie kołysanie.

W czasie ciąży w związku z działaniem hormonów w wielu kobietach budzi się ogromna potrzeba seksu. Nie ma żadnych powodów, by się przed nią bronić, trzeba jednak zadbać o pozycje w czasie stosunku, by nie narażać brzucha na uciski.

 Część kobiet nie ma ochoty na seks w tym czasie. W pierwszym trymestrze, gdy męczą mdłości i wymioty, trudno się temu dziwić. Jednak te dolegliwości zwykle mijają i w drugim trymestrze kobieta wraca do formy.

Pozycje

Choć sam stosunek nie szkodzi dziecku, to seks musi się jednak odrobinę zmienić, gdyż rosnący brzuch wymusza nowe pozycje.

W pierwszym trymestrze wiele kobiet odczuwa nadwrażliwość piersi. Dotyk tej części ciała wywołuje ból i dyskomfort. To normalne, jednak w czasie stosunku bywa nieco kłopotliwe. Stąd warto wybierać odpowiednie pozycje, na przykład „na łyżeczki”, a więc gdy partnerka leży na boku, a partner za nią. W ten sposób piersi nie są narażone na nieprzyjemne w tym czasie doznania.

Pierwszy trymestr związany jest też z większym ukrwieniem narządów płciowych, przez co kobieta odczuwa większą niż zwykle przyjemność i rozkosz.

Podobnie jest w drugim trymestrze, gdzie orgazmy są wyjątkowo intensywne. U wielu kobiet, po trudnym okresie nudności i zmęczenia, w pierwszym trymestrze, budzi się niespożyta energia i chęć do działania, która objawia się także zwiększonym libidoLibido Popęd seksualny czyli chęć angażowania się w aktywność seksualną. Zależy on od zmian biochemicznych zachodzących w organizmie, czynników psychologicznych i zewnętrznych.   . Co więcej, w tym czasie wzrasta wrażliwość na dotyk, który już nawet w okolicach piersi nie sprawia bólu, a rozkosz. W tym czasie brzuch zaczyna rosnąć, co jeszcze nie utrudnia współżycia, jednak wiele par skłania się już ku tym pozycjom, które chronią brzuch. Popularna jest pozycja „na pieska”.

W trzecim trymestrze seks bywa wyzwaniem dla kobiet, które odczuwają już wiele dolegliwości związanych nie tylko z ciężarem brzucha, który powoduje czasem bóle kręgosłupa, ale także pojawieniem się silnych kopniaków malucha czy zgagi. Dodatkowo duży brzuch nie ułatwia znalezienia odpowiedniej pozycji. Nie oznacza to, że trzeba rezygnować z seksu. Przeciwnie, zawarte w spermie prostaglandyny sprawiają, że akcja porodowa może zacząć się szybciej. Ma to szczególne znaczenia dla kobiet, których wyznaczony termin poroduTermin poroduTermin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące (+ ewentualnie 1 rok). Przeprowadzone obliczenia wyznaczają tzw. środkowy czas trwania ciąży. Dokładność obliczenia dla ciąży prawidłowej wynosi ± 14dni. Jedynie 5% kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym terminie.     minął. Duży brzuch wyklucza jednak klasyczne pozycje seksualne. Możemy zatem powrócić do tych z pierwszego trymestru, albo przejąć kontrolę w pozycji „na jeźdźca”, gdzie można decydować także o głębokości penetracji.

Kiedy nie można

Niestety nie każda para może się cieszyć seksem w czasie ciąży. Wiele kobiet już na początku miewa problemy z ciążą: plamienia czy krwawienie. W takich sytuacjach lekarze zwykle zabraniają uprawiania seksu, by nie narażać delikatnej ciąży na ryzyko. Często powodem uniemożliwiającym uprawianie seksu jest łożysko przodujące. Innym przeciwwskazaniem związanym z łożyskiem, może być jego odklejanie się.

W czasie ciąży kobiety podatne są na większą niż zwykle możliwość przechodzenia różnych infekcji narządów płciowych. Choć dziecko jest dobrze chronione, to leczenie jest konieczne. W tym czasie trzeba zrezygnować z seksu do czasu całkowitego wyleczenia. Zwykle stosuje się w tym celu maści lub globulki.

Czasem pierwsze objawy zbliżającego się porodu pojawiają się zdecydowanie zbyt szybko. Gdy dzieje się tak przed 37 tygodniem ciąży seks jest również wykluczony. Aktywność fizyczna, jaką jest seks, oksytocynaOksytocynaOksytocyna jest to hormon magazynowany i uwalniany przez gruczoły przysadki mózgowej, w odpowiedzi na stymulację podwzgórza. Jego główną funkcją jest stymulowanie skurczów macicy podczas porodu. Uwalniana jest po podrażnieniu mechanoreceptorów brodawek sutkowych np. podczas ssania piersi, co ułatwia wydzielanie mleka, oraz po podrażnieniu receptorów szyjki macicy i pochwy. Bezpośrednio po porodzie, oksytocyna powoduje obkurczanie macicy oraz położonych w ścianie macicy naczyń krwionośnych, tamując w ten sposób krwawienie po urodzeniu łożyska. W okresie połogu ma bezpośredni wpływ na zwijanie macicy. oraz prostaglandyny w nasieniu mogą przyspieszyć poród. W czasie orgazmu dochodzi także do skurczów macicy, które mogą być impulsem do rozpoczęcia akcji porodowej zbyt wcześnie. Dlatego w takiej sytuacji trzeba zrezygnować z uprawiania seksu. Najważniejsze, by w tej kwestii dostosować się do zaleceń lekarza.

Nie zawsze zakaz uprawiania seksu dotyczy całego życia seksualnego. Czasem niedozwolona jest penetracja, ale nie ma przeciwwskazań przed innym rodzajem pieszczot czy seksem oralnym. Warto zapytać o to lekarza. Niestety bywa tak, że zakazany jest orgazm i w takiej sytuacji trzeba się przygotować na wstrzemięźliwość. To jednak sytuacja przejściowa, po porodzie i połogu, wszystko wróci do normy.

Dodaj komentarz