Pessar czy szew? Mechaniczne sposoby podtrzymania ciąży.

Pessar czy szew? Mechaniczne sposoby podtrzymania ciąży.

Kiedy kobieta zachodzi w upragnioną ciążę, groźba ewentualnego poronienia jest dla niej wielkim dramatem. Niestety, możliwych przyczyn niedonoszenia ciąży jest wiele, a wśród nich – niewydolność szyjki macicy. W takich przypadkach pacjentce proponuje się szew okrężny albo pessar. Która metoda jest skuteczniejsza i w jakich okolicznościach pada decyzja o ich zastosowaniu?

Przyczyny niewydolności szyjki macicy

Niewydolność szyjkowa to inaczej niezdolność szyjki macicy do utrzymania płodu wewnątrz macicy. Jak wiemy, kiedy ciąża jest donoszona, objawem zbliżającego się porodu jest między innymi skracanie się szyjki macicy. Szyjka skraca się coraz bardziej, by w końcu zostać zupełnie „zgładzona” – wtedy rozpoczyna się poród.

W przypadku niewydolności szyjki macicy proces ten rozpoczyna się o wiele za szybko – np. w 20-tym tygodniu ciąży. Przyczyny takiego stanu mogą być różne: wrodzona wada budowy szyjki, stan po łyżeczkowaniu po poprzednim porodzie albo poronieniu, stan zapalny lub mechaniczne skrócenie szyjki (operacyjne) w przeszłości.

Jednocześnie warto zauważyć, że u pierworódek, czyli kobiet rodzących po raz pierwszy, niewydolność szyjkowa zdarza się o wiele rzadziej, niż u pań noszących kolejne dziecko.

Szew czy Pessar?

  • szew McDonalda

Szew okrężny, zwany szwem McDonalda, to po prostu szew zakładany na szyjkę. Najczęściej stosowany jest profilaktycznie, między 12 a 14 tygodniem ciąży. Decyzja o wdrożeniu takiego zabezpieczenia zapada, jeśli pacjentka straciła już trzy ciąże między 16 a 33 tygodniem, jeżeli poprzednia ciąża skończyła się porodem przed 33 tygodniem ciąży mimo założonego szwu lub gdy długość szyjki macicy między 14 a 23 tygodniem ciąży wynosi mniej, niż 25 mm.

Czasem dochodzi także do sytuacji, kiedy szew zakładany jest nagle – pacjentka między 12 a 28 tygodniem ciąży przychodzi na badanie kontrolne i okazuje się, że szyjka macicySzyjka macicySzyjka macicy to zgrubiała, dolna część mięśniówki macicy. Łączy pochwę z jamą macicy. Posiada kanał, przez który wydostaje się płód podczas porodu. Dla plemników stanowi początkowy odcinek drogi w podróży do macicy. W czasie cyklu miesięcznego szyjka macicy zmienia się pod wpływem działania hormonów. W początkowej i końcowej fazie szyjka jest twarda i zamknięta, natomiast podczas owulacji szyjka unosi się i staje się bardziej miękka, a jej ujście otwiera się. jest krótsza, niż 25 mm.

Założenie szwu okrężnego trwa około 10 minut, ale przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym – stąd konieczność hospitalizacji. Szanse na donoszenie ciąży dzięki zastosowaniu szwu są bardzo duże i wynoszą blisko 90%.

  • pessar

Alternatywą dla szwu McDonalda jest pessar, zwany pessarem kołnierzowym. Jest to elastyczny krążek wykonany z silikonu, przez wielu lekarzy uznawany jako lepszą alternatywę dla szwu McDonalda.

Krążek zakładany jest wprost na szyjkę macicy, co ma zapobiegać jej skracaniu się o otwieraniu. Co bardzo istotne, w przypadku tej metody nie wymagane jest znieczulenie – założenie krążka jest całkowicie bezbolesne i trwa dosłownie chwilę. Wszystko może odbyć się w gabinecie ginekologicznym.

Pessar zakładany jest zwykle od 20 do 28 tygodnia ciąży, zdejmuje się go dopiero w okolicach 37-38 tygodnia. W większości przypadków zdaje egzamin i zapobiega utracie ciąży.

Pessar czy szew?

Decyzja o tym, czy założyć szew czy pessar, nie zawsze leży w gestii samych pacjentek. Chociaż obie te metody stosowane są przy niewydolności szyjki, to jednak szczegóły problemu mogą determinować konkretną metodę profilaktyki/leczenia.

Mianowicie, szew szyjkowy zakłada się zwłaszcza wtedy, kiedy mamy do czynienia ze zbyt miękką i rozwierającą się już szyjką macicy. Z kolei pessar stosowany jest wtedy, gdy nacisk na szyjkę jest zbyt duży – krążek zmniejsza wówczas ten nacisk. Niemniej zdarza się, że przyczyny nakładają się na siebie i wówczas lekarz daje pacjentce możliwość dokonania wyboru. Warto wówczas pamiętać, że pessar uznawany jest za mniej inwazyjną i przez to bezpieczniejszą metodę podtrzymania ciąży.

Ważne!

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na pessar czy szew, pamiętajmy, że przed zabiegiem należy pobrać wymaz z pochwy na posiew. Obecność bakterii spowoduje bowiem, że znacznie wzrośnie ryzyko infekcji.

Dodaj komentarz