Nurkowanie w ciąży

Choć uprawianie sportu to zdrowie, a prawidłowo przebiegająca ciąża nie jest przeszkodą w kontynuacji zdrowych nawyków, to nurkowanie zdecydowanie nie zalicza się do dyscyplin bezpiecznych w czasie ciąży.

Sport to zdrowie?

Ciąża w większości przypadków nie jest przeszkodą w uprawianiu dyscyplin sportowych, które lubimy. Jeśli dotąd regularnie pływałyśmy, biegałyśmy czy uprawiałyśmy fitness możemy kontynuować nasze zdrowe nawyki. Warunkiem jest zdrowa, fizjologiczna ciąża. Złym pomysłem jest natomiast rozpoczęcie treningów w czasie ciąży, gdy nasz organizm nie jest przyzwyczajony do takiego wysiłku. W tym przypadku, lepiej chodzić na długie spacery niż rozpoczynać forsowne treningi. Te lepiej zostawić na czas po połogu.

Niestety, nie wszystkie dyscypliny możemy uprawiać, nawet wtedy, gdy ciąża przebiega prawidłowo. Do grona sportów zakazanych należą oczywiście te ekstremalne, w tym także nurkowanie. Choć przynosi ono dużo pozytywnych emocji, to ciąża nie jest najlepszym okresem, by kontynuować taką pasję.

Dlaczego nie?

Nurkowanie sprowadza na rozwijający się płód wiele zagrożeń, z których nie wszystkie zostały dokładnie zbadane. Pierwszym z nich jest nasycenie azotem, które następuje podczas nurkowania. Mikropęcherzyki obecne we krwi kobiety przedostają się bezpośrednio do krwioobiegu malucha, bez bariery płucnej. Tam, wraz z krwią przenikają do każdej komórki organizmu. Ich działanie na układ nerwowy nie jest dobrze poznane, a oddziaływanie na dopiero rozwijający się układ może być destrukcyjne.

Kolejnym zagrożeniem jest ciśnienie. Podczas nurkowania znacznie się ono zwiększa. Na zmianę ciśnienia narażone jest także dziecko w łonie, które jest „ściskane”. Jakie mogą być tego konsekwencje, trudno orzec, jednak z pewnością nie jest to obojętne dla rozwijającego się płodu.

Trzeba pamiętać, że w czasie nurkowania zwiększa się poziom stresu, co odczuwa także maluch. W tym okresie lepiej unikać takich emocji i oszczędzić ich dziecku.

W czasie nurkowania bez tlenu, konieczne jest wstrzymanie oddechu. Brak odpowiedniej ilości tlenu bez wątpienia odczuje także dziecko. Takie niedotlenienie z pewnością nie wpłynie korzystnie na rozwój malucha.

Trzeba także pamiętać o ryzyku. W czasie nurkowania zawsze ono istnieje. Może zdarzyć się coś nieprzewidzianego. Taka jest niezaprzeczalna cecha sportów ekstremalnych.  Oczywiście siebie mamy prawo narażać, ale czy to samo prawo mamy w stosunku do dziecka? To pytanie retoryczne, które każdy powinien postawić sobie sam.

Choć nie przeprowadzono badań empirycznych, gdyż nikt nie narazi dziecka w łonie matki na niebezpieczeństwo, lekarze odradzają nurkowanie w ciąży. Zbyt wiele jest jednoznacznych czynników ryzyka, by można było przejść obok nich obojętnie. Jeśli zatem jesteś miłośniczką nurkowania, na czas ciąży lepiej wybierz inną, bezpieczniejszą formę aktywności. 

Dodaj komentarz