Latanie w ciąży

Podróżowanie samolotem, czy to w celach zawodowych czy wypoczynkowych, jest coraz bardziej popularną i powszechną formą przemieszczania się. Zgodnie ze statystykami także najbezpieczniejszą. Latanie w czasie ciąży budzi jednak wiele wątpliwości u przyszłych mam, czy słusznie?

Kiedy można latać?

Podstawowym warunkiem bezpiecznego podróżowania samolotem w czasie ciąży jest jej prawidłowy przebieg. Nie może być to ciąża w jakikolwiek sposób zagrożona. Zmiany ciśnienia mogą wywołać nawet poronieniePoronieniePoronienie to przedwczesne zakończenie ciąży trwającej krócej niż 22 tygodnie. Najczęstszym powodem poronień są zmiany patologiczne zarodka, niewydolność ciałka żółtego, nieprawidłowe położenie i mięśniaki macicy. Poronieniem kończy się około 10-15% ciąż. Najwięcej ciąż ronionych jest przed implantacją (50%), po 8 tygodniu ciąży już tylko 10%. Po 13 tygodniu ryzyko poronienia wynosi 1-2%. Natomiast 25% ciąż kończy się poronieniem samoistnym przed 6 tygodniem od ostatniej miesiączki. Do 80% poronień dochodzi w I trymestrze ciąży. , dlatego narażanie się na takie niebezpieczeństwo nie wchodzi w grę.

Choć nie ma surowych przeciwwskazań, w pierwszym trymetrze, w czasie którego płód jest bardzo delikatny i wrażliwy, lepiej unikać lotów. Nie ma pewności w jaki sposób gwałtowne zmiany ciśnienia wpływają na organogenezę, czyli kształtowanie się organów wewnętrznych u rosnących płodów. Zatem, jeśli to możliwe, lepiej w tym czasie wybrać inny środek transportu.

Najlepszym czasem na latanie jest drugi trymestr, gdy większość kobiet czuje się świetnie, a rosnące maleństwo w brzuchu jest bezpieczne.

Początek trzeciego trymestru to także stosunkowo bezpieczny czas. Dopiero po około 34 tygodniu ciąży zaczynają się obostrzenia w stosunku do kobiet ciężarnych, ze strony linii lotniczych, które zwykle nie wpuszczają kobiet w tak zaawansowanej ciąży na pokład, bojąc się przedwczesnego porodu w trakcie lotu. Każda z linii lotniczych ma własne procedury w tym zakresie, które są zróżnicowane. Niektóre linie już w 28 tygodniu ciąży wymagają zgody lekarza na lot, inne pozwalają kobietom podróżować nawet do 4 tygodni przed planowanym porodem.

Trzeba też pamiętać, aby unikać długich lotów, bez względu na zaawansowanie ciąży. Fotele samolotowe są zwykle nie dość wygodne dla ciężarnej, a mała przestrzeń pomiędzy nimi uniemożliwia zmianę pozycji. Najlepiej wybierać wiec loty maksymalnie trzygodzinne.

Jak się przygotować?

Wybierając się w podróż samolotem przede wszystkim trzeba wziąć ze sobą kartę ciąży i inne dokumenty medyczne, które w razie nieprzewidzianych trudności ułatwią lekarzowi wdrożenie odpowiedniego postępowania już po wylądowaniu.

Trzeba także sprawdzić jakie procedury w związku z przewożeniem ciężarnych obowiązują w regulaminie linii lotniczych, z których usług chcemy skorzystać. Może się okazać, że do wejścia na pokład niezbędna będzie pisemna zgoda lekarza. Jeśli lecisz za granicę, warto, by była ona w języku angielskim, by uniknąć problemów przy odprawie w drodze powrotnej.

Warto także zapytać lekarza o wskazówki dotyczące ewentualnych dolegliwości w czasie lotu.

Jeśli lecisz do jednego z krajów Unii Europejskiej, udaj się do siedziby NFZ i poproś o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Taki dokument potwierdza ubezpieczenie osoby się nim legitymującej. Dzięki niemu w razie, gdybyś zmuszona była skorzystać z leczenia za granicą, NFZ pokryje związane z nim koszty.

Warto też ubezpieczyć się indywidualnie w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli lecisz do państwa spoza Unii Europejskiej, jest to konieczne, w przeciwnym razie, w przypadku hospitalizacji, szpital obciąży Cię kosztami.

Jak przetrwać lot?

Wybierając niezbyt długie trasy podróży, zniesienie lotu będzie tylko trochę uciążliwe. Warto już przy kupnie biletu zaznaczyć, że jest się w ciąży. Przy odprawie można poprosić o miejsce z przodu, gdzie jest więcej przestrzeni i możliwość wyprostowania nóg czy zmiany pozycji. Czasem trzeba za to dodatkowo zapłacić.

Na pokładzie samolotu nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu. Niestety wiąże się to z wizytami w toalecie samolotowej, która jest mała nawet dla osób nie będących w ciąży, więc komfort z korzystania z niej jest niewielki. Jest to jedna z wielu niedogodności, jakie trzeba znieść, jednak nawodnienie jest bardzo ważne, gdyż wilgotność powietrza na pokładzie samolotu jest bardzo niska.

Zwróć też uwagę na pasy bezpieczeństwa. Powinny one przebiegać pod brzuchem. W razie wątpliwości czy problemów, poproś o pomoc stewardesę.

Większość kobiet podróżujących samolotem w ciąży dobrze to znosi, jednak jeśli masz jakiekolwiek problemy związane z ciążą, lepiej unikać tego sposobu przemieszczania się. Wykluczone jest latanie w przypadku ciąż mnogich, które wszystkie są zaliczane do ciąż podwyższonego ryzyka.

Dodaj komentarz