Czy cukrzyca wpływa na występowanie lęku i depresji ciężarnych?

Dzieci są nie tylko obiektem naszej ogromnej miłości ale także przedmiotem równie wielkiej troski. Zanim jeszcze pojawią się na świecie, drżymy o nie i dbamy, by miały jak najlepsze warunki do rozwoju już w naszych łonach. Czy ta szczególna wrażliwość i obawa o dzieci jest większą wśród matek, które chorują na cukrzycę?

Cukrzyca w ciąży

Nawet jeśli dotąd nie chorowałaś na cukrzycę w ciąży możesz na nią zapaść. Tak zwana „cukrzyca ciężarnych” to choroba, na którą zachorować może każdy. U prawie połowy kobiet, które w czasie ciąży na nią zapadło w ciągu 15 lat rozwija się cukrzyca typu 2.

Jako, że cukrzyca ciężarnych stanowi zagrożenie dla życia płodu, prowadzi się odpowiednią diagnostykę, by wychwycić ją na jak najwcześniejszym etapie. W tym celu oprócz zwykłego badania glukozy na czczo, przeprowadza się badanie zwane „krzywą cukrową”, którego celem jest określenie metabolizowania glukozy.

Wśród kobiet w ciąży na cukrzycę zapada nawet do 10% z nich. Czynnikami ryzyka są:

  • wiek powyżej 35 lat,
  • waga poprzedniego dziecka powyżej 4 kg,
  • wielorództwo,
  • zgon wewnątrzmaciczny w poprzedniej ciąży,
  • przebyta cukrzyca ciężarnych lub inna cukrzyca w rodzinie,
  • otyłość,
  • nadciśnienie.

Leczenie cukrzycy w czasie ciąży polega na odpowiedniej diecie, jaką ciężarna musi stosować ale także w razie konieczności, przyjmowaniu insuliny. Po porodzie konieczne jest dalsze pozostawanie pod opieką lekarza w celu sprawdzenia, czy cukrzyca cofnęła się.

Cukrzyca a depresja

Zdecydowana większość kobiet w ciąży martwi się o jej prawidłowy przebieg. Brazylijscy lekarze postanowili sprawdzić, czy kobiety z cukrzycą ciężarnych, narażone na potencjalnie wyższy poziom stresu w związku z chorobą oraz zmiany w organizmie, są bardziej podatne na występowanie lęku i depresji w czasie ciąży. By to określić kobietom zdrowym oraz cierpiącym na cukrzycę ciężarnych dano specjalne kwestionariusze, które musiały wypełnić na pierwszej wizycie lekarskiej oraz zaraz po urodzeniu dziecka. Na ich podstawie naukowcy określili poziom lęku i podatność na depresję wśród dwóch grup badanych kobiet. Okazało się, że poziom lęku oraz depresji był na każdym etapie ciąży podwyższony u wszystkich kobiet – tych chorych na cukrzycę oraz tych, które nie cierpiały na tę przypadłość. Na początku ciąży poziom lęku był wyższy u kobiet chorujących na cukrzycę niż u ich zdrowych koleżanek. Należy podkreślić, że nie ma znaczenia na jaki rodzaj cukrzycy chorowały kobiety.

Wyniki badań wydają się pokrywać z intuicyjnym przewidywaniem, że kobiety chore na cukrzyce, jako te, których dzieci są narażone na większe ryzyko powikłań, martwią się o nie bardziej, niż zdrowe ciężarne, stąd są bardziej narażone na depresję.

Dodaj komentarz