Bliźnięta – ciąża i poród

Bliźnięta – ciąża i poród

Od lat 70-tych, a zatem od czasu wprowadzenia metod wspomaganego rozrodu, liczba przychodzących na świat bliźniąt znacząco wzrosła. Co roku pojawia się zatem coraz więcej przyszłych, „podwójnych” mam, które czują całą masę obaw. Jako, że najbardziej boimy się tego, czego nie znamy, warto dowiedzieć się jak najwięcej o przebiegu bliźniaczej ciąży i porodu.

Ciąża bliźniacza – ryzyko dla dzieci, obciążenie dla mamy

Niemal każda zdrowa, pojedyncza ciąża przysparza przyszłej mamie pewnych niedogodności i dolegliwości. Ciąża bliźniacza jest pod tym względem nie tylko trudniejsza do zniesienia, ale też bardziej obciążona ryzykiem komplikacji.

Najczęstsze zagrożenia, które pojawiają się w kontekście ciąży bliźniaczej to:

  • poród przed czasem
  • obumarcie jednego z płodów
  • powikłania ciążowe (zwłaszcza w ciążach jednokosmówkowych, o czym poniżej)
  • rozbieżny wzrost wewnątrzmaciczny

Informacje szczególnie ważne dla przebiegu ciąży

Jedną z najważniejszych informacji, które decydują o stopniu ryzyka ciąży bliźniaczej oraz sugerują rodzaj dalszej opieki medycznej nad przyszłą mamą jest rozpoznanie rodzaju kosmówkowości (czyli określenie ilości łożysk). Wyróżniamy ciąże jednokosmówkowe, czyli te, w których dzieci „dzielą się” jednym łożyskiem oraz dwukosmówkowe, z dwoma łożyskami. Rodzaj kosmówkowości określa się podczas badania USGSonomammografiaSonomammografia, czyli USG piersi, to badanie gruczołu piersiowego. Obok mammografii stanowi jedną z najpopularniejszych metod diagnostycznych chorób piersi. Badanie to jest zalecane kobietom do 35 roku życia z uwagi na gęstą budowę gruczołu piersiowego w młodym wieku oraz w przypadku zmian mastopatycznych w przypadku, gdy mammografia jest niewystarczająca. Wskazana jest również kobietom, które w okresie klimakterium stosują HTZ wpływającą na zgęstnienie struktury piersi. Badanie to nie naraża pacjentek na promieniowanie jonizujące.   już w pierwszym trymestrze ciąży.

Zasadniczo o wiele trudniejsze do prowadzenia i bardziej obciążone ryzykiem komplikacji są ciąże jednokosmówkowe. Na szczęście taki rodzaj ciąż pojawia się tylko w 1/5 ciąż bliźniaczych.

W przypadku ciąż bliźniaczych z jednym tylko łożyskiem aż w 1/3 przypadków dochodzi do różnego typu komplikacji. Spowodowane są one nieprawidłowymi połączeniami naczyniowymi w łożysku lub nierównomiernym podziałem samego łożyska.

Dzieci z ciąż jednokosmówkowych częściej rodzą się przed czasem – średnio o tydzień wcześniej, niż bliźnięta z ciąż dwukosmówkowych (w 35 tygodniu ciąży).

Ciąże bliźniacze z jednym tylko łożyskiem są zdecydowanie dokładniej i częściej monitorowane – wszystko po to, aby w razie konieczności zareagować na pojawienie się komplikacji.

Warto wiedzieć

Chociaż ciąża jednokosmówkowa jest ciążą wyższego ryzyka, niż ta z dwoma łożyskami, oba rodzaje ciąż obarczone są ryzykiem przedwczesnego porodu i niskiej masy ciała u dzieci. Gdy mamy do czynienia z ciążą wielopłodową, ryzyko urodzenia dziecka o niskiej (mniej niż 2,5 kg) albo bardzo niskiej (mniej niż 1,5 kg) masie rośnie niemal dziesięciokrotnie! Tak malutkie noworodki stanowią aż połowę bliźniąt w ogóle.

Ciekawostką może być fakt, że do około 25 tygodnia ciąży masa ciała dzieci z ciąż bliźniaczych jak i pojedynczych wzrasta w identyczny sposób. Dopiero po tym okresie bliźnięta zaczynają przybierać wolniej, co ostatecznie skutkuje niską wagą przy urodzeniu – zwłaszcza, że często mamy tu do czynienia z porodami przedwczesnymi.

Zespół przetoczenia krwi między płodami

Gdy staje się jasne, że ciąża jest jednokosmówkowa, lekarze obawiają się przede wszystkim zespołu przetoczenia krwi między płodami. Zespół ten występuje aż u średnio 15% dzieci z ciąż jednokosmówkowych i stanowi dla maluszków śmiertelne niebezpieczeństwo. Na skutek nieprawidłowych połączeń naczyniowych jedno z dzieci otrzymuje więcej krwi, drugie – mniej. Na szczęście, obecnie istnieje kilka metod leczenia tego problemu.

Przyszła mama bliźniąt u lekarza – jak często wizyty?

To, jak często przyszła mama będzie musiała odwiedzać ginekologa i poddawać się badaniom, w dużej mierze zależy od faktu, czy mamy do czynienia z ciążą z jednym, czy z dwoma łożyskami.

W przypadku ciąży dwukosmówkowej najczęściej w zupełności wystarczają wizyty co 4 tygodnie – oraz natychmiastowe, doraźne, w razie wystąpienia niepokojących objawów sugerujących zagrożenie porodem przedwczesnym.

Jeśli jednak mamy do czynienia z ciążą z jednym łożyskiem, wizyty u ginekologa, połączone z wykonaniem badania USG muszą mieć miejsce co dwa tygodnie. Gdy tylko zauważone są nieprawidłowości, częstotliwość wizyt jeszcze się zwiększa.

Ciąża bliźniacza a seks

Wiele kobiet, które rewelacyjnie czują się w ciąży bliźniaczej, zadaje sobie pytanie o możliwość odbywania stosunków seksualnych. W większości przypadków – jeśli nie występują żadne powikłania, w pierwszej połowie ciąży nie istnieją żadne przeciwskazania do obcowania stosunków. W kolejnych etapach ciąży – jako, że ciąże bliźniacze obarczone są ryzykiem przedwczesnego porodu, zaleca się zrezygnowanie z seksu. Zawsze warto jednak omówić te kwestie z lekarzem prowadzącym.

Poród bliźniąt – cesarskie cięcie czy poród naturalny?

W powszechnym przekonaniu niemal oczywiste jest, że w przypadku ciąży bliźniaczej dokonuje się cesarskiego cięcia. Czy jest tak w istocie?

Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób ułożone są dzieci. Większość bliźniąt (około 45%) układa się w położeniu główkowym, czyli prawidłowym. W takiej sytuacji i przy braku innych komplikacji możliwy jest poród siłami natury. Często jednak zdarza się, że pacjentki obawiają się komplikacji tak bardzo, że ostatecznie i tak otrzymują skierowanie na cesarskie cięcie.

W przypadku, gdy dzieci ułożone są nieprawidłowo (tylko jedno ułożone jest główkowo albo żadne z dzieci), podejmuje się decyzję o cesarskim cięciu, bez prób porodu naturalnego.

Dodaj komentarz