Bliźniaki w drodze – co warto wiedzieć o „podwójnej” ciąży?

Bliźniaki w drodze – co warto wiedzieć o „podwójnej” ciąży?

W ciągu ostatniego ćwierćwiecza odsetek ciąż bliźniaczych w Polsce wzrósł o 75% - dziś 1,5% porodów to podwójne narodziny, podczas gdy w latach boomu demograficznego lat osiemdziesiątych odsetek ten nie przekraczał 0,9%. Lekarze uważają, że z roku na rok bliźniąt będzie coraz więcej, co ma związek nie tylko z rosnącą popularnością procedury in vitroIn vitroIn vitro – Zapłodnienie pozaustrojowe to metoda polegająca na połączeniu plemnika i komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych, poza żeńskim układem rozrodczym. Należy do technik rozrodu wspomaganego medycznie. Jest stosowana z szerokich wskazań jako sposób leczenia objawowego niepłodności w wypadku, gdy inne metody wspomaganego rozrodu nie mają zastosowania lub nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. .  

Bliźnięta to podwójna radość, ale i duże wyzwanie: ciąża bliźniacza zawsze wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia komplikacji zarówno dla kobiety, jak i dla dzieci. Mamy bliźniaków częściej cierpią na anemię, infekcje układu moczowego, cukrzycę ciężarnych czy indukowane ciążą nadciśnienie. Łatwiej też rozwija się u nich cholestaza ciążowa, a ryzyko przedwczesnego porodu jest wyższe niż w przypadku ciąży pojedynczej. Panie, które spodziewają się bliźniąt, powinny więc znajdować się pod szczególnie troskliwą opieką lekarską. Kontrole zalecane są co 4-6 tygodni, a w niektórych przypadkach nawet co 2 tygodnie. Częściej też wykonuje się badanie USGSonomammografiaSonomammografia, czyli USG piersi, to badanie gruczołu piersiowego. Obok mammografii stanowi jedną z najpopularniejszych metod diagnostycznych chorób piersi. Badanie to jest zalecane kobietom do 35 roku życia z uwagi na gęstą budowę gruczołu piersiowego w młodym wieku oraz w przypadku zmian mastopatycznych w przypadku, gdy mammografia jest niewystarczająca. Wskazana jest również kobietom, które w okresie klimakterium stosują HTZ wpływającą na zgęstnienie struktury piersi. Badanie to nie naraża pacjentek na promieniowanie jonizujące.   . Co jeszcze warto wiedzieć o ciąży bliźniaczej? 

  1. Szanse na urodzenie bliźniaków rosną wraz z wiekiem

Im jesteśmy starsze, tym trudniej o zapłodnienie – o tym większość kobiet (szczególnie tych, które odkładają macierzyństwo na trzecią lub czwartą dekadę życia) słyszała nie raz, i to nie tylko w gabinecie lekarskim. To oczywiście prawda. Warto jednak pamiętać, że im jesteśmy starsze, tym łatwiej o… ciążę bliźniaczą. Najwięcej bliźniaków rodzą mamy w wieku 31-39 lat. Ten paradoks wynika z naszej fizjologii. Im bliżej nam do menopauzy, tym mniej regularny staje się nasz cykl owulacyjny i łatwo o jednoczesne uwolnienie dwóch komórek jajowych, które mogą zostać zapłodnione. Prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej rośnie również w przypadku sztucznej stymulacji owulacji, a także u kobiet, które stosowały pigułkę antykoncepcyjną (szanse na dwojaczki są wysokie szczególnie w pierwszym miesiącu po odstawieniu leku). Naukowcy zauważyli również, że pewne znaczenie ma data urodzenia matki – panie urodzone w pierwszej połowie roku (od stycznia do maja) statystycznie częściej wydają na świat bliźnięta. Nie bez znaczenia są uwarunkowania rodzinne – jeśli w twojej rodzinie jest już kilkoro par bliźniąt, prawdopodobieństwo ciąży mnogiej rośnie.

  1. Mamy bliźniaków potrzebują więcej kwasu foliowego

Kwas foliowy jest nieodzowny dla prawidłowego rozwoju płodu. W przypadku ciąży pojedynczej lekarze zalecają przyjmowanie codziennie do ok. 1 mg tego składnika w pierwszym trymestrze ciąży. Panie, które spodziewają się bliźniaków, powinny przyjmować nawet dwa razy więcej. Niedobory kwasu foliowego mogą prowadzić do wad cewy nerwowej płodu, a tym samym do bardzo poważnych nieprawidłowości, takich jak wodogłowie, bezmózgowie czy rozszczepienie kręgosłupa dziecka. U matki niedobór witaminy B9 bywa przyczyną niedokrwistości, stanów depresyjnych, i lękowych. Choć Kwas foliowyKwas foliowyKwas foliowy to witamina z grupy B. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa folium czyli liść, gdyż wyprodukowano go ze szpinaku. Ma postać jasnożółtej substancji, która łatwo rozpuszcza się w wodzie. Inne nazwy to: witamina B9, folacyna, folan, kwas pteroiloglutaminowy, witamina Bc. Ma duże znaczenie w pierwszych tygodniach ciąży, ponieważ komórki dziecka dzielą się wówczas bardzo szybko. Kwas foliowy nie jest wytwarzany przez ludzki organizm, dlatego musi być przyjmowany wraz z pokarmem, lub w postaci suplementów. Niedobór tej witaminy w okresie ciąży może prowadzić do wady cewy nerwowej, która powoduje upośledzenie rozwoju kręgosłupa, mózgu i czaszki głównie rozszczep kręgosłupa oraz bezmózgowie. Przyjmowanie kwasu foliowego zapobiega rozdwojeniu podniebienia, wadom serca i kończyn oraz zaburzeniom wzrostu płodu. W pierwszych tygodniach ciąży kobiety powinny przyjmować od 400 do 800 mcg kwasu foliowego. Folacyna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu już od momentu poczęcia aż do późnej starości. Ma duży wpływ na płodność, ponieważ u kobiet wpływa na dojrzewanie komórek jajowych i zagnieżdżenie się zarodka, a u mężczyzn wpływa na produkcję plemników. Witamina ta występuje powszechnie w tkankach wielu roślin i zwierząt, zwłaszcza w zielonych warzywach liściastych, wątrobie, drożdżach, roślinach strączkowych, otrębach, żółtku jajek, ciemnym pieczywie, owocach cytrusowych i sokach. jest obecny w wielu produktach spożywczych (np. w pestkach słonecznika, zielonych warzywach, pomidorach czy orzechach), ten przyjmowany w postaci suplementów wchłania się znacznie lepiej.

  1. Poranne mdłości mogą być bardziej intensywne

Głównym winowajcą porannych mdłości u ciężarnych jest prawdopodobnie gonadotropina kosmówkowa (human chorionic gonadotropin – w skrócie HCGBeta hCGPodjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej to najczęściej stosowany biochemiczny marker prawidłowego rozwoju ciąży, który można w razie wątpliwości zastosować do jej monitorowania już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Oznaczenie beta hCG z krwi ciężarne wraz z badaniem USG pozwala na wczesne wykrycie niektórych nieprawidłowości. ). To właśnie tę substancję wykrywają w moczu przyszłej mamy testy ciążowe. Gonadotropinę produkuje początkowo zarodek, a następnie łożysko. Nic więc dziwnego, że w organizmie mamy spodziewającej się bliźniaków poziom tego hormonu jest znacznie wyższy niż u kobiety w ciąży pojedynczej. Niestety, mamy bliźniaków mocniej odczuwają także inne uciążliwości związane z ciążą – częściej mają zaparcia, zgagę, żylaki i hemoroidyHemoroidyHemoroidy są to struktury w organizmie człowieka. To naczyniowe sploty wypełnione krwią, które kurcząc się i rozkurczając ułatwiają wypróżnianie a także odpowiadają za szczelność odbytu. Zbudowane są z wielu połączeń tętniczo-żylnych, tworzących kłębki żylne, które w stanach patologicznych powiększają się i łączą ze sobą tworząc guzki krwawnicze. Te poszerzone naczynia splotu odbytniczego nazywane są również żylakami odbytu. Obrzmiałe i zmienione zapalnie hemoroidy, powodują przewlekłe dolegliwości, wpływające na obniżenie jakości życia. Schorzeniu sprzyja zastój krwi w miednicy małej np.: podczas siedzącego trybu życia, ciąży, zaparcia, dieta uboga w błonnik, zbyt mała ilość wypijanych płynów. Pozostałe przyczyny to niewydolność serca, marskość wątroby i nadciśnienie tętnicze.   , a z racji większego przyrostu wagi skarżą się na większe obrzęki nóg i dolegliwości związane z kręgosłupem. Co gorsza, wyższe jest również ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, który może prowadzić do zagrożenia życia ciężarnej i rozwijających się płodów.

  1. Ciąża może trwać krócej

Ponad połowa bliźniaków przychodzi na świat prawie miesiąc przed czasem – ciąże bliźniacze trwają średnio ok. 36 -37 tygodni, a dzieci rodzą się o prawie kilogram lżejsze niż te z pojedynczej ciąży. Przy obecnym stanie wiedzy medycznej poród na miesiąc przed terminem nie stanowi dużego zagrożenia, warto jednak pamiętać że maluchy urodzone nawet krótko przed czasem mogą (choć wcale nie muszą) doświadczyć szeregu problemów zdrowotnych, jakie wiążą się ze wcześniactwem. Ciąże bliźniacze znacznie częściej niż pojedyncze kończą się także cesarskim cięciem – jedno z dzieci bardzo często jest bowiem ułożone w sposób, który uniemożliwia poród siłami natury. Cesarskie cięcie, choć tak popularne, jest poważną procedurą medyczną, a ryzyka powikłań nie da się w 100% wyeliminować. 

 

Dodaj komentarz