Jak rozpoznać, czy leki na depresję są dobrze dobrane?

Jak rozpoznać, czy leki na depresję są dobrze dobrane?

W większości przypadków zachorowań na depresję konieczne jest włączenie specjalistycznych leków. Niestety nie zawsze preparaty pierwszego rzutu okazują się skuteczne – statystycznie jest tak tylko u od 60% do 80% pacjentów. Jak rozpoznać, czy jest się w tej grupie, tzn. czy lek działa dokładnie tak jak powinien? Oto garść przydatnych informacji.

Jakie leki na depresje są najczęściej przepisywane chorym?

Jednym z najczęściej przepisywanym przez lekarzy psychiatrów leków na depresję jest fluoksetyna, czyli preparat z grupy SSRI. Inne, również należące do tej samej grupy leki to citalopram, fluwoksamina, paroksetyna oraz sertralina. Jeśli właśnie rozpoczęłaś leczenie depresji, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że otrzymałaś receptę na któryś z tych medykamentów.

O wiele rzadziej jako lek pierwszego rzutu włącza się doksepinę, opipramol, trazodon, mirtazapinę, moklobemid czy inne.

Kiedy lek antydepresyjny zaczyna działać?

Wielu pacjentów oczekuje, że bezpośrednio po zażyciu leku antydepresyjnego znikną męczące ich dolegliwości. Jeśli tak się nie dzieje, zaczynają podejrzewać, że otrzymali niedopasowany lek.

Należy zatem wyraźnie podkreślić, że leki antydepresyjne nie działają jak np. nurofen czy aspiryna, czyli nie przynoszą natychmiastowej ulgi. Na pierwsze efekty działania tego typu środków trzeba poczekać co najmniej 2 tygodnie, z kolei na pełne działanie terapeutyczne – od 4 do 6 tygodni.

Czy dobrze dobrane leki antydepresyjne mogą wywoływać skutki uboczne?

Mogłoby się wydawać, że dobrze dobrany lek antydepresyjny nie będzie wywoływał skutków ubocznych. Niestety to nieprawda. Pewne dolegliwości mogą się pojawić niezależnie od tego, czy dany medykament okaże się z czasem skuteczny, czy też nie.

Rozpoczynają tego typu farmakoterapię, należy przygotować się na wystąpienie takich dolegliwości jak:

Oczywiście skutki uboczne przyjmowania preparatu są bardzo silne (np. zmęczenie jest tak silne, że uniemożliwia danej osobie codzienne funkcjonowanie), zmiana może okazać się wskazana.

Co może zmniejszyć działanie dobrze dobranego leku antydepresyjnego?

Ocena skuteczności działania leków antydepresyjnych działa na prostej zasadzie – po około 6 tygodniach dobrze dobrany preparat sprawia, że znika lub znacząco zmniejsza się smutek, przygnębienie, zmęczenie czy niska samoocena. Chory „wraca do życia”, wyraźnie czuje się lepiej, lepiej sypia, ma więcej energii i dobry nastrój.

Czasem jednak zdarza się tak, że lek jest dobrze dobrany, a mimo to takiej poprawy nie widać. Możliwe powody takiego obrotu sprawy to:

  • Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących dawki leku i pory jego przyjmowania

Aby leki antydepresyjne były skuteczne, muszą być zażywane w równych odstępach czasowych i w dokładnie takich dawkach, jakie zalecił lekarz. Tymczasem wiele osób zapomina o przyjęciu kolejnej dawki, a potem przyjmuje podwójną „porcję”. Taka praktyka skutecznie blokuje proces terapeutyczny.

  • Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących spożywania alkoholu

Leków antydepresyjnych zasadniczo nie powinno się łączyć z alkoholem. Niestety lekarze podkreślają, że pacjenci często nie stosują się do tego zalecenia, czym skutecznie obniżają działanie preparatu.

  • Łączenie leków antydepresyjnych z innymi lekami

Leki antydepresyjne mogą wchodzić w reakcje z innymi lekami. Możliwe tego efekty to nie tylko brak efektów terapii, ale też zaostrzenie się objawów depresji lub pojawienie się wyraźnych dolegliwości fizycznych. Dlatego zanim lekarz psychiatra przepisze dany preparat, należy przedstawić mu całą listę zażywanych innych leków, a także suplementów diety.