Jak ćwiczyć po porodzie?

Jak ćwiczyć po porodzie?

Podobno organizm do porodu zużywa tyle energii, ile potrzeba do przebiegnięcia maratonu. Potrzebuje zatem solidnej regeneracji i powrotu to pełni sił. Oprócz prawidłowego odżywiania niebagatelną rolę odgrywają ćwiczenia, których wykonywanie przyspieszy powrót do formy, niezbędnej do opieki nad maleńkim dzieckiem.

Kiedy i po co rozpocząć ćwiczenia?

Już kilka dni po porodzie możemy przystąpić do działania pod warunkiem, że poród przebiegał prawidłowo, a rany goją się należycie. Niektórzy twierdzą, że nawet kilka godzin po porodzie można rozpocząć ćwiczenia, lecz bądźmy realistami: kto ma na to siłę? Co prawda zalecane ćwiczenia nie są absolutnie forsowne, ale w pierwszych godzinach powinnyśmy przede wszystkim pomyśleć o śnie i odpoczynku.

Celem ćwiczeń po porodzie nie jest wyłącznie odzyskanie wcześniejszej sylwetki, ale przede wszystkim wzmocnienie rozluźnionych i rozciągniętych mięśni. Kluczowe są mięśnie dna miednicy, które odpowiadają za, mówiąc kolokwialnie, utrzymanie organów na miejscu. Ich osłabienie powoduje problemy z trzymaniem moczu, wypadaniem pochwy i tym podobne nieprzyjemności.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że w czasie połogu, a więc do 6 tygodni po porodzie, obkurcza się rozciągnięta w czasie ciąży, macica. Z tego powodu nie można wykonywać forsownych ćwiczeń na mięśnie brzucha. Trzeba ciału dać czas na regenerację.

Zatem wzmocnienie mięśni jest najważniejszym celem ćwiczeń, a zgrabna sylwetka zostanie osiągnięta przy okazji.

Ćwiczenia

W pierwszych dniach po porodzie wzmacniamy zatem mięśnie dna miednicy. W tym celu kładziemy się na plecach i robimy głęboki wdech. Przy wydechu lekko unosimy głowę i wyciągamy ręce.

Kolejne ćwiczenie także wykonujemy na plecach: nogi zginamy w kolanach i przenosimy ich ciężar raz na prawo, raz na lewo.

Najważniejsze jest to, by się nie forsować. Jeśli czujesz się niekomfortowo, coś Cię boli, przerwij ćwiczenia.

Po drugim tygodniu połogu możesz wykonywać ćwiczenia w innych pozycjach. Nie wykonujemy w tym czasie ćwiczeń kończyn dolnych, gdyż mogą one pogłębiać lordozę.  Możemy zatem wykonywać krążenia bioder stojąc w rozkroku z rękami opartymi na biodrach. Także w pozycji stojącej, w rozkroku, z dłońmi założonymi na karku, wykonujemy skłony tułowia na boki.

W tym czasie unikajmy dźwigania i forsowania się. Mięśnie dna miednicy są osłabione a dźwiganie sprawi, że możemy mieć problemy z trzymaniem moczu.

Dopiero po sześciu tygodniach od porodu możemy rozpocząć wykonywanie ćwiczeń, które zwykle stosowałyśmy. Nie wolno nadal się forsować. Do formy wrócimy stopniowo. Można więc zacząć od ćwiczeń rozciągających i powoli przechodzić do aerobowych. Dobrym rozwiązaniem jest pływanie czy aerobik wodny, który nie przeciążą kręgosłupa, a wzmacnia wszystkie mięśnie. Jeśli nie lubisz tego typu aktywności, a jazda na rowerze sprawia Ci przyjemność, to także jest dozwolone po okresie połogu. Stopniowe zwiększanie aktywności pozwoli wprowadzać nowe ćwiczenia i wracać do normalnej aktywności fizycznej.

Najważniejsze, by wszystko robić z umiarem i w porozumieniu z lekarzem i położną, która może się okazać niezastąpionym doradcą nie tylko w związku z maleństwem, ale także podpowie, jak o siebie dbać, by wrócić do formy nie wyrządzając sobie szkody zbyt forsownymi ćwiczeniami.

Pamiętajmy także, żeby po porodzie (w okresie połogu, karmienia piersią ), a także po zalecanych ćwiczeńniach odpowiednio dbać o higienę intymną. Z myślą o przyszłych, ale także młodych mamach powstał LaciBios femina Pregna – płyn do codziennej pielęgnacji okolic intymnych, który dzięki bogatej gamie naturalnych i łagodzących składników daje skuteczną ochronę miejsc intymnych oraz poczucie świeżości i czystości przez cały dzień.

Dodaj komentarz