Ile kosztuje leczenie depresji?

Ile kosztuje leczenie depresji?

Mówi się, że niezależnie od tego, ile kosztuje leczenie depresji, to i tak warto – wszak zdrowie jest najcenniejsze. To oczywiście prawda, ale z drugiej strony regularne odwiedzanie psychologów i psychiatrów, a także same leki, mogą poważnie nadszarpnąć budżet. Ile dokładnie to wszystko kosztuje i w jaki sposób ograniczyć wydatki?

Ile kosztuje wizyta u psychologa?

Niezwykle ważnym elementem leczenia depresji jest psychoterapia. Aby ją odbywać, należy przynajmniej raz w tygodniu odwiedzać psychologa. Pytanie: ile to kosztuje?

Najtańsza, bo zupełnie bezpłatna opcja to oczywiście skorzystanie z usług specjalisty w ramach NFZ. Niestety w większości polskich miast terminy wizyt w poradniach zdrowia psychicznego są bardzo odległe – na pierwszą trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Na kolejne można zapisać się już nieco szybciej, ale wizyty nie odbywają się z oczekiwaną regularnością.

Rozwiązaniem może być odwiedzanie psychologa w prywatnym gabinecie. Cena za jedną wizytę (zazwyczaj jest to 50 minut rozmowy) wynosi od 100 zł do 200 zł w mniejszych miejscowościach i od 200 zł do 300 zł w większych miastach.

Ile kosztuje wizyta u psychiatry?

Psychiatry nie trzeba odwiedzać równie często jak psychologa – wystarczy jedna wizyta na dwa lub trzy miesiące. Co więcej, o wiele łatwiej dostać się na wizytę w ramach NFZ. Jednak „łatwiej” nie oznacza natychmiast. Jeśli komuś właśnie zabrakło leków, to musi udać się na prywatną wizytę. Ta kosztuje od 100 zł do 300 zł – w zależności od wielkości miasta i popularności danego specjalisty.

Ile kosztują leki antydepresyjne?

Do tego wszystkiego należy dodać ceny leków. I tutaj odpowiedź na pytanie: „ile to kosztuje” brzmi: to zależy. Przy odrobinie szczęścia, pozytywnej reakcji na tanie leki i przy małych dawkach miesięczny koszt leczenia może wynosić zaledwie od 40 zł do 50 zł.

Są jednak i „pechowcy”, którzy muszą sięgać po leki najnowsze – a zatem często też najdroższe, niemające tańszych odpowiedników. Jeśli do tego dzienna dawka jest wysoka, miesięczny koszt takiej terapii może wynosić nawet kilkaset złotych.

Jak oszczędzić na leczeniu depresji?

Jak widać leczenie depresji może całkiem sporo kosztować – dla niektórych rodzin jest to wydatek nie do zaakceptowania. Pytanie zatem: jak nieco oszczędzić? Oto kilka możliwych sposobów:

  • Poszukaj terapeuty poza miastem

Terapeuci przyjmujący pacjentów w małych miejscowościach mają zazwyczaj niższe stawki niż ci, którzy pracują w wielkich miastach. Zamiast zakładać, że musisz leczyć się w Warszawie, podzwoń do specjalistów mieszkających trochę dalej. Jeżdżenie do nich będzie prawdopodobnie bardziej opłacalne, nawet po odliczeniu wydatków na paliwo.

  • Pytaj o zamienniki leków

W trakcie rozmowy z psychiatrą przyznaj szczerze, że zależy ci na tanich lekach albo na takich, które mają swoje tanie odpowiedniki. Jeśli dopiero rozpoczynasz leczenie, specjalista weźmie to pod uwagę i  przepisze ci niedrogi lek jako ten pierwszego rzutu. Co wcale nie oznacza, że będzie to preparat o gorszym działaniu.

  • Zapisz się na wizytę u psychologa/psychiatry w ramach NFZ

Nawet jeśli terminy są odległe, to i tak zapisz się na wizyty w ramach NFZ. Po pierwszej wizycie o wiele łatwiej będzie ci dostać się kolejne, już z krótszym czasem oczekiwania (to niezbędna kontynuacja terapii, a nie jej rozpoczęcie).

  • Zastanów się nad prywatnym ubezpieczeniem medycznym

Pragnąć oszczędzić na wizytach u specjalistów, warto rozważyć prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Zanim jednak podpiszesz umowę, upewnij się, że w ramach tego ubezpieczenia masz dostęp do psychiatry oraz psychologa, a czas oczekiwania na wizytę nie może być dłuższy niż 2 tygodnie.