Co oznaczają sine dłonie?

Co oznaczają sine dłonie?

Mówi się, że dłonie są wizytówką kobiety. Jednak nawet te z zadbanymi paznokciami i o pięknej, gładkiej skórze nie będę zachwycać, gdy zaczną nabierać sinego zabarwienia. Co może być powodem sinienia dłoni? Jak poradzić sobie z tym problemem? Koniecznie przeczytaj.

To naturalne, że ręce sinieją, kiedy jest zimno albo gdy dociera do nich zbyt mało krwi (np. za sprawą ucisku). Są jednak osoby, które zauważają u siebie nietypowy odcień skóry dłoni niezależnie od warunków atmosferycznych i w różnych okolicznościach. Jedną z przyczyn takiej dolegliwości może być choroba Raynauda.

Objaw Raynauda i choroba Raynauda – co to jest?

Objaw Raynauda to rzadko występujące zaburzenie naczynioruchowe, którego przyczyny wciąż nie są znane. Podstawowe jego objawy to najpierw intensywne zblednięcie, a wkrótce potem zasinienie i zaczerwienienie palców rąk (czasami, choć o wiele rzadziej, zaburzenie obejmuje również stopy, nos i uszy). Na etapie, w którym dochodzi do intensywnego zaczerwienienia skóry, osoba z objawem Raynauda odczuwa ból w zmienionych okolicach.

Objaw Raynauda występuje zazwyczaj u kobiet, a jego pierwsze symptomy zauważa się między 15. a 45. rokiem życia. Najczęściej dolegliwość nie ma groźnych konsekwencji, aczkolwiek medycyna opisuje przypadki, w których na skutek objawu Raynauda dochodziło do powstawania owrzodzeń palców, a nawet ich martwicy.

Jak rozpoznać i leczyć chorobę Raynauda?

Rozpoznanie objawu lub choroby Rayndauda sprawia lekarzom wiele trudności. Niemniej zazwyczaj proces ten opiera się o wywiad, badanie oraz badania dodatkowe (próba prowokacyjna, badania krwi).

Jeśli chodzi o leczenie tej dolegliwości, to na szczęście w większości przypadków nie jest ono potrzebne. Osobom, których dłonie często sinieją, zaleca się jedynie chronienie ich przed wychłodzeniem. W tym celu świetnie sprawdzają się np. rękawiczki ze srebrem.

Jeśli choroba Raynauda ma ciężki przebieg, wówczas można włączyć farmakoterapię. Leki stosowanie w tym zaburzeniu to między innymi preparaty sympatykoliczne czy blokery kanałów wapniowych.

Inne przyczyny sinych dłoni

Oczywiście nie zawsze za sine dłonie odpowiada choroba Raynauda. Jakie mogą być inne przyczyny sinych dłoni?

  • Problemy z sercem

Zasinienie dłoni może być efektem zaawansowanej niewydolności serca, wstrząsu kardiogennego albo objawem wad serca. W takich przypadkach przyczyną zmiany koloru skóry jest zmniejszenie objętości krwi wyrzucanej przez serce, które pracuje w nieprawidłowy sposób.

  • Nerwica

Czasem za siny kolor dłoni odpowiada zwykła nerwica. Jeśli wszystkie inne możliwe podłoża zostają wykluczone, warto skontaktować się z psychiatrą oraz psychologiem.

  • Zwiększenie lepkości krwi

W końcu sinica dłoni może być efektem zwiększenia lepkości krwi. Dotyczy to osób, które cierpią na krioglobulinemię lub czerwienicę.

Sine dłonie – jak sobie poradzić z dolegliwością?

Siniejące dłonie to objaw, który powinien skłonić do wizyty u lekarza. Jak jednak poradzić sobie z takim „defektem”, jeśli żadne z badań nie wskazuje na nieprawidłowości?

W takiej sytuacji należy przede wszystkim zadbać o komfort termiczny skóry – noś na co dzień delikatne rękawiczki ze srebrem (również podczas pracy w zamkniętych pomieszczeniach). Jeśli pracujesz przy komputerze, raz na jakiś czas rób sobie przerwę i wykonuj gimnastykę dłoni. Pamiętaj także, żeby unikać lakierów do paznokci, które zwrócą uwagę na twój problem – czyli fioletowych, zielonych oraz szarych.