Aspiryna: nie tak dobra dla zdrowia, jak sądziliśmy

Aspiryna: nie tak dobra dla zdrowia, jak sądziliśmy

W ostatnich latach dużo mówiło się o niemal magicznym działaniu aspiryny – wiele osób zaczęło ją spożywać profilaktycznie, aby uchronić się między innymi przed zawałem serca. Najnowsze badania wskazują jednak, że takie podejście może mieć swoje poważne skutki uboczne. Jak zatem jest z tą aspiryną – czy naprawdę jest „lekiem na całe zło”?

Aspiryna – dawka wiedzy

Aspiryna, inaczej kwas acetylosalicylowy, to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Jednak jego popularność wzrosła przede wszystkim dlatego, że jest to również środek o działaniu przeciwzakrzepowym. Rozrzedza on krew, zmniejszając tym samym ryzyko powstania zakrzepów, a w konsekwencji – groźnych udarów czy zawału serca.

Kolejne badania nad działaniem aspiryny przyniosły wiedzę o jej szerszym działaniu profilaktycznym. Okazało się na przykład, że może ona zmniejszać ryzyko czerniaka, a nawet ryzyko utraty wzroku w przebiegu niektórych schorzeń. Według jeszcze innych badań codzienne przyjmowanie aspiryny może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu piersi oraz jelita grubego.

Wobec powyższego nie sposób się dziwić, że aspiryna została ogłoszona „cudownym lekiem” i wielu ludzi zaczęło ją stosować profilaktycznie, często bez konsultacji lekarskiej. Okazuje się jednak, że nie do końca jest to słuszny krok.

Aspiryna – gra nie warta świeczki?

Gwałtowne zachwyty nad lekami zawsze wzbudzają zainteresowanie naukowców i tak tez stało się tym razem. Jedne z najnowszych analiz – skupiające kilkanaście badań nad ponad 150 tysiącami osób wskazały, że aspiryna może rzeczywiście zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca, powoduje jednak równocześnie szereg ważnych skutków ubocznych.

Okazało się na przykład, że przyjmowana regularnie aspiryna powoduje znaczne zwiększenie ryzyka niepożądanych krwawień w organizmie – są to krwawienia w obrębie mózgu, jelit i żołądka.

Wcześniej do podobnych wniosków doszli inni naukowcy, którzy wzięli „pod lupę” 20 tysięcy seniorów. Połowa z nich zażywała codziennie aspirynę, druga połowa – placebo. W grupie przyjmującej lek nie zauważono specjalnej poprawy stanu zdrowia. Odnotowano natomiast znaczny wzrost niepożądanych krwawień, u niektórych pacjentów doszło także do wystąpienia krwiaków śródczaszkowych.

Obecnie stanowisko specjalistów w kontekście zażywania aspiryny profilaktycznie przez osoby starsze zaczyna się zmieniać. Rzadziej mówi się o pozytywnych skutkach, a częściej o zwiększonym ryzyku krwotoku wewnętrznego i przedwczesnej śmierci.

Aspiryna – nie dla każdego

Zdania na temat słuszności przyjmowania aspiryny w celu uchronienia się przed zawałem serca czy udarem są sprzeczne. Warto jednak pamiętać, że choć jest to lek ogólnie dość bezpieczny dla organizmu, nie wszyscy mogą go zażywać. Przeciwwskazania to między innymi:

 • wiek poniżej 12 lat – aspiryny nigdy nie wolno podawać małym dzieciom!,
 • przyjmowanie metotreksatu,
 • astma,
 • niewydolność nerek,
 • niewydolność wątroby,
 • niewydolność serca,
 • skaza krwotoczna (np. choroba Willenbranda, charakteryzująca się utrudnionym krzepnięciem krwi),
 • wrzody żołądka,
 • choroba alkoholowa,
 • karmienie piersią,
 • miesiączka.

Ponadto nigdy nie należy przyjmować aspiryny przed lub po zabiegu usunięcia zęba.

Aspiryna – ile dziennie należy jej zażywać?

Jeśli już zdecydujesz się na zażywanie aspiryny (choć wcześniej zawsze należy uzgodnić to z lekarzem), to pamiętaj o prawidłowych dawkach. Dorośli powinni zażywać 1 do 2 tabletek co 4-8 godzin. Nigdy nie można przekraczać dawki 8 tabletek na dobę. Jeśli natomiast chcesz zażywać aspirynę profilaktycznie, to odpowiednia dawka to od 75mg do 150 mg.

Aspiryna – skutki uboczne

Kiedy należy odstawić aspirynę? Między innymi wtedy, kiedy zauważysz u siebie jakiekolwiek negatywne skutki uboczne przyjmowania preparatu. Mogą być to na przykład: bóle żołądka, siniaki, krwawienia z nosa, nudności i wymioty, niestrawność, zawroty głowy, wysypka, obrzęk, zaburzenia oddychania czy pracy serca (np. kołatanie). W takich przypadkach należy zawsze przerwać kurację i skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz