Andropauza - czym grozi niedobór męskich hormonów

Kobiece przekwitanie jest przedmiotem sporego zainteresowania. Wiąże się z niedogodnościami natury psychicznej i fizycznej. Tymczasem na andropauzę, a więc męskie przekwitanie, spuszczona jest zasłona milczenia. Niewiele o tym mówimy. Wynika to głównie z uwarunkowań kulturowych. Mężczyzna powinien być silny, zdrowy, mocny. Nie powinien okazywać słabości, a coś takiego jak przekwitanie uderza w męskie ego. Tymczasem każdego z mężczyzn czeka ten czas i bez względu na to, jak do niego podejdzie, warto wiedzieć, czym charakteryzuje się andropauza i jak sobie z nią radzić.

Przekwitanie po cichu

Męskie przekwitanie nie jest tak spektakularne jak u kobiet. Nie ma momentu granicznego, który może stanowić o rozpoczęciu andropauzy. Przebiega ona bardzo powoli i trwa w zasadzie do końca życia mężczyzny. Rozpoczyna się najczęściej po pięćdziesiątym roku życia, kiedy zaczyna spadać stężenie testosteronu. Oczywiście wiek, kiedy się to dzieje jest rzeczą indywidualną dla każdego mężczyzny i właściwie bez specjalistycznych badań, niemożliwe jest do potwierdzenia. Inaczej niż u kobiet, u których widocznym znakiem rozpoczęcia menopauzy jest zatrzymanie miesiączkowania.

Trzeba wiedzieć, że proces spadku poziomu testosteronu nie jest radykalny i postępuje bardzo wolno. Badania pokazują, że nawet 80-letni mężczyźni mają 60% wartości poziomu z okresu, kiedy mieli 20-40 lat.

Jednak nie tylko testosteronTestosteronTestosteron jest podstawowym hormonem męskim. U kobiet produkowany jest w niewielkich ilościach przez korę nadnerczy i jajniki. Jego działanie wpływa korzystnie na gospodarkę wapniową, na spermatogenezę, wykształcanie się wtórnych cech płciowych. Poza tym testosteron zwiększa libido, przyspiesza zakończenie wzrostu kości długich, pobudza rozwój gruczołu krokowego, zwiększa poziom cholesterolu LDL we krwi. Średnie stężenie testosteronu we krwi kobiet wynosi 0,2-0,8 ng/ml. Zbyt wysoki poziom tego hormonu u kobiet powoduje wirylizację, czyli nabieranie męskich cech. Może być również skutkiem niektórych chorób takich jak guz jajnika czy nadnerczy. wpływa na przekwitanie, spadek takich hormonów jak DHEADHEA DHEA - Dehydroepiandrosteron jest naturalnym hormonem sterydowym wytwarzanym w organizmie przez korę nadnercza. Jego największe stężenie obserwuje się w drugiej i trzeciej dekadzie życia. W późniejszym wieku obserwuje się stopniowe zmniejszanie nadnerczowej produkcji DHEA, aż do śladowych ilości u osób osiemdziesięcioletnich. Obniżenie produkcji DHEA dodatkowo nasila się u pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia, nowotwory, depresję, cukrzycę lub osteoporozę. DHEA jest chemicznie podobny do testosteronu i estradiolu i może łatwo się w te hormony przekształcać. DHEA wpływa korzystnie na układ odpornościowy, zwiększając liczbę komórek odpowiedzialnych za cytotoksyczność. Wykazuje także działanie antynowotworowe i antyoksydacyjne. DHEA zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona i Alzheimera, a więc wywiera efekt ochronny na ośrodkowy układ nerwowy. Działa także jako neuroprzekaźnik w mózgu i reguluje procesy zapamiętywania. Prawidłowa aktywność DHEA w mózgu odpowiada za poziom nastroju. Zaburzenia w rytmie jego wydzielania mogą powodować depresję.   czy hormonu wzrostu nie pozostaje obojętny na organizm.

Objawy andropauzy

Choć, jak wspomniano, nie ma jednoznacznego czynnika, który można by uznać za znak rozpoczynający andropauzę, istnieje szereg objawów, które występując mogą sugerować, że rozpoczęło się przekwitanie męskie.

Należą do nich:

Wiele z tych objawów nie jest łatwo w oczywisty sposób powiązać z andropauzą, jednak właśnie one mogą sugerować początek przekwitania.

O tym w jaki sposób i kiedy rozpoczyna się andropauza decydują głównie czynniki genetyczne, jednak naukowcy przestrzegają, że nie bez znaczenia pozostaje tryb życia i odżywania.

Czy andropauzę się leczy?

W łagodzeniu objawów andropauzy pomocna jest hormonalna terapia zastępcza(HTZHTZ HTZ to hormonalna terapia zastępcza, pozwala uzupełnić niedobór lub brak hormonów w organizmie. Można to osiągnąć podając odpowiednie leki doustnie lub dopochwowo, albo przyklejając do skóry specjalne plastry zawierające hormony. HTZ mimo wykorzystania hormonów, nie jest metodą antykoncepcyjną. Celem HTZ jest zniesienie dolegliwości związanych z okresem okołomenopauzalnym, ale także zmniejszenia ryzyka wystąpienia niektórych schorzeń, np. osteoporozy, choroby niedokrwiennej serca, zawału.   ). Jednak jej stosowanie jest dyskusyjne. Podawanie testosteronu przywraca sprawność seksualną, siłę mięśni i potencję jednak wiąże się z ryzykiem zachorowania na raka prostaty. Podobnie jest z innymi hormonami stosowanymi w terapii zastępczej. Niwelują one objawy andropauzy, takie jak np. bezsenność, osłabienie, ryzyko zachorowania na cukrzycę czy depresję, jednak ich skutki uboczne bywają niebezpieczne. To lekarz każdorazowo podejmuje decyzję o stosowaniu HTZ biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta, jego choroby przewlekłe ale także predyspozycje genetyczne (zachorowania na nowotwory w rodzinie). Lekarz także zanim zdecyduje o podaniu hormonów powinien zlecić pacjentowi wykonanie podstawowych badań ale także np. PSA. Czasem konieczne są dodatkowe badania, jak np. biopsjaBiopsjaJest to zabieg diagnostyczny polegający na pobraniu materiału biologicznego z przypuszczalnie zmienionych chorobowo tkanek do badania mikroskopowego, w celu ustalenia charakteru procesu chorobowego. Wyróżniamy kilka rodzajów biopsji: biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) - jest rodzajem badania cytopatologicznego i polega na pobraniu próbki komórek za pomocą cienkiej igły wprowadzonej do tkanki  i przyłożeniu podciśnienia (pociągnięcie tłoka strzykawki podłączonej do igły) biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC) to biopsja aspiracyjna cienkoigłowa wykonywana pod kontrolą USG biopsja gruboigłowa - polega na wprowadzeniu specjalnej grubej igły bioptycznej do tkanki i pobraniu jej cylindrycznego wycinka, uzyskuje się w ten sposób kawałek tkanki lub narządu biopsja wycinkowa - polega na chirurgicznym wycięciu fragmentu tkanki chorobowo zmienionej. biopsja wiertarkowa - stosowana najczęściej w diagnostyce kości i polega na pobraniu specjalnym wiertłem (trepanem) wałeczka zmienionej tkanki biopsja rysowa i wyskrobiny - polega na zdrapaniu specjalną łyżeczką pasemka tkankowego w narządzie jamistym (szeroko stosowana w ginekologii dla oceny stanu czynnościowego i zmian chorobowych w błonie śluzowej macicy).

Mężczyźni przyjmujący HTZ powinni pozostawiać pod stałą kontrolą urologa oraz endokrynologa i regularnie przeprowadzać badania zarówno poziomu hormonów, ale także analizy związanane z ryzykiem powstania nowotworów.

Dodaj komentarz