12 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Czerniakiem

Warto wiedzieć! Zjawisko brązowienia skóry stanowi linię obrony organizmu przed słońcem.

Opalając się, przyoblekamy filtr UV. Jest nim melanina chroniąca przed UV. Zauważono, że opalanie następuje dwuetapowo. 

UVB powoduje również uwolnienie czynnika o naturze hormonalnej, który - krążąc w organizmie - prowokuje namnażanie się melanocytów nie tylko na obszarze, gdzie działały promienie słoneczne. Tłumaczyłoby to, dlaczego rak skóry - czerniak (melanoma) - pojawia się również w miejscach chronionych przed słońcem. 

Prawie natychmiastowe przyciemnienie skóry to wynik działania promieniowania UVA - pod jego wpływem melanina uwalniana jest z melanocytów, Reakcja "barwna" na UVB przychodzi z pewnym opóźnieniem (zaczyna się po 3 dniach od zadziałania czynnika sprawczego, a pełnię osiąga dopiero po 5-10 dniach), gdyż dotyczy uruchomienia produkcji nowych cząsteczek melaniny .

Bezpieczny czas przebywania na słońcu bez zabezpieczenia skóry filtrem to 10 minut dla osób o jasnej karnacji (typ celtycki i środkowoeuropejski) lub 15 minut dla osób o ciemniejszej karnacji. Po tym czasie skóra wymaga dodatkowej ochrony. I tutaj z pomocą przychodzą nam kosmetyki do opalania zawierające filtry przeciwsłoneczne SPF (sun protecting factor). SPF jest zatem "mocą" ochrony skóry przed promieniowaniem. Oblicza się go mnożąc bezpieczny czas przebywania na słońcu (w zależności od karnacji: 10 lub 15 min) z wielkością ochrony czyli numerem SPF. 

Ale ważny jest też procent zabezpieczenia. Czyli smarując się :
SPF 2 mamy 25% zabezpieczenie na 30 minut
4 to 50% zabezpieczenie na 40 minut
10 to 85% 
15 – 95% 
30 – 98%
50 – 98,5 %

Np. preparat z SPF 50 daje nam 500minut bezpiecznego przebywania na plaży. Przyjmując ze mamy jasną karnację i możemy 10 minut bezpiecznie przebywać na słońcu . Mnożymy 10 min x 50 (SPF50) =500 min.

Karolina Sobczyńska-Bartos

www.ekosmetolog.com.pl/

 

Dodaj komentarz