10 cech dobrego psychologa

10 cech dobrego psychologa

Psycholog to wyjątkowy specjalista – w tym zawodzie jak w żadnym innym liczy się jakość kontaktu z pacjentem. Od tego, czy specjalista będzie spełniał twoje wymagania, w dużej mierze zależy powodzenie leczenia. Na co zatem zwrócić uwagę? Jakie dziesięć cech powinien mieć naprawdę dobry psycholog?

  1. Nie każe ci czekać

Dobry psycholog nie każe swoim pacjentom czekać, ponieważ zdaje sobie sprawę, że dla niektórych wizyta jest tak dużym stresem, że po kilku minutach oczekiwania mogą oni się wycofać. Oczywiście jednorazowe spóźnienie może przydarzyć się każdemu, niemniej dobrze byłoby, gdyby specjalista z zasady był punktualny i szanował twój czas.

  1. Wzbudza twoje zaufanie

Możesz mieć mieszane uczucia do ginekologa czy internisty, ale nie musi to wpływać na jakość leczenia. Z psychologiem jest inaczej. Jeżeli nie będzie wzbudzał twojego zaufania, będziesz miała problem z otwarciem się i opowiadaniem o sobie, a to właśnie nierzadko jest podstawą terapii. W wyborze psychologa warto kierować się intuicją.

  1. Pamięta twój problem

Nie chodzi o to, że ma mieć pamięć doskonałą – psychologowi trudno jest zapamiętać przypadki wszystkich swoich pacjentów. Chodzi raczej o to, że powinien przygotować się do wizyty, przeczytać notatki, przypomnieć sobie dany przypadek. Psycholog, który ewidentnie nie zadał sobie takiego trudu, nie powinien być nazywany profesjonalistą.

  1. Słucha cię

Nie tylko nie przerywa, pozwalając ci o wszystkim powiedzieć według twojego własnego tempa czy sposobu, ale też wykazuje skupienie uwagi – nie sprawdza telefonu, nie przygląda się własnym paznokciom. Przy dobrym psychologu chce się mówić, ponieważ ten okazuje żywe zainteresowanie problemem i pacjentem.

  1. Dba o dyskrecję

Czyli nie pozwala, aby wam przeszkadzano i zawsze zamyka drzwi. Jeśli nie widzisz takich zachowań i czujesz niepokój, że ktoś może was podsłuchać – niech jest to dla ciebie sygnał ostrzegawczy.

  1. Wyłącza telefon

Przynajmniej z dźwięku i wibracji. Wielokrotnie dochodziło już do przypadków, w których pacjent próbuje powiedzieć coś naprawdę istotnego, ale wibracje i „ojej, przepraszam” niszczą tę szansę. Dobry psycholog nie pozwoli sobie na taką stratę, dlatego jego telefon milczy.

  1. Nie przerywa ci

Oczywiście tego typu specjalista musi czasami zadawać pytania, coś doprecyzować. Niemniej powinien potrafić powstrzymać się od ciągłego przerywania, niezależnie od powodów. Dlatego też czasami psychologowie robią notatki – jeśli mają jakieś pytania, to je zapisują i zadają później.

  1. Nie myśli stereotypowo

Jeśli już na pierwszej wizycie słyszysz, że twoje problemy są na pewno związane z dzieciństwem, to zastanów się nad zmianą psychologa. Dobry specjalista nie będzie dopasowywał problemów swoich pacjentów do założonego schematu, tylko najpierw wszystkiego wysłucha i przeanalizuje wszystkie możliwe opcje.

  1. Tłumaczy w przystępny sposób

Niestety, nie brakuje psychologów, którzy zachowują się tak, jakby chcieli „pochwalić się” swoją profesją – zamiast tłumaczyć wszystko w przystępny laikowi sposób, używają specjalistycznego nazewnictwa. Jeśli i ty nie masz do końca pewności, o czym mówi twój psycholog, ale wstydzisz się zapytać, to warto zastanowić się nad zmianą specjalisty.

  1. Budzi w tobie optymizm

Ale bez przesadzonej euforii. Może mówić na przykład: „Pani Ilono, pani sytuacja jest trudna, to prawda, ale mam pewien plan. Myślę, że wspólnie poradzimy sobie z pani problemami. Głowa do góry”. Takie podejście budzi zaufanie – w przeciwieństwie do przesadzonego entuzjazmu albo podejścia wyjątkowo sceptycznego („Nie sądzę, żeby dało się tutaj coś zrobić”).

Dobry psycholog – kieruj się intuicją

O ile w wyborze ginekologa warto kierować się opiniami, wykształceniem i doświadczeniem, o tyle w kontakcie z psychologiem bardzo ważna jest najprostsza intuicja. Jeśli czujesz, że z danym specjalistą „złapałaś” dobrą więź i masz ochotę chodzić na kolejne spotkania, to wszystko jest dokładnie tak, jak być powinno.

Dodaj komentarz