Sztuczna pochwa – nowa nadzieja dla tysięcy kobiet

Zespół Mayer-Rokitansky-Kuster-Hausera – tak nazywa się choroba, która kilka lat temu zmotywowała uczonych do przeprowadzenia niezwykłego przeszczepu. Dzisiaj, po ośmiu latach od tego wydarzenia, okazuje się, że był to wspaniały krok.

Choroba, która odbiera kobiecość

Zespół Mauer – Rokitansky – Kuster – Hausera to jedna z tych chorób, które odbierają coś bezpowrotnie. W tym przypadku utraconą wartością jest możliwość posiadania dzieci. Zespół ten bowiem polega na wrodzonym - całkowitym lub częściowym, braku pochwy oraz macicy (przy prawidłowo rozwiniętych jajnikach i jajowodach).

Do tej pory rozwiązaniem dla kobiet cierpiących na tę chorobę było operacyjne tworzenie sztucznego otworu, który „wyściełany” był przeszczepionymi tkankami pobranymi ze skóry lub jelit. Te metody cechowały się jednak wieloma niedogodnościami, naukowcy wpadli zatem na pomysł zrekonstruowania pochwy poprzez wszczepienie sztucznego narządu. Co bardzo istotne – nowe narządy powstały z tkanek dawczyń – uściślając, uzyskano je z komórek sromu.

Spektakularny sukces

Nowatorskiego sposobu rekonstrukcji pochwy podjęli się amerykańscy i meksykańscy naukowcy, którzy otrzymali pomoc z Wake Forest University and the Hospital Infantil de México Federico Gómez.

Do procesu hodowli i przeszczepu wyznaczono cztery dziewczęta w wieku 13 – 18 lat, wszystkie cierpiące na zespół Mauer – Rokitansky – Kuster – Hausera. Komórki, które pobrano ze okolic sromu, zostały przeniesione na swego rodzaju „rusztowania”, które imitowały kształt pochwy. Kiedy hodowla narządów zakończyła się sukcesem, tj. uzyskano komórki nabłonka oraz mięśniowe, przeszczepiono pochwy pacjentkom. Kolejnym krokiem była ich obserwacja – z ogłoszeniem ostatecznych wniosków czekano, aż dziewczęta – wkrótce już dorosłe kobiety, podejmą współżycie i będą mogły wypowiedzieć się na temat jego jakości.

Oceny, jakie uzyskali uczeni, okazały się w najwyższym stopniu satysfakcjonujące. Kobiety, które przeszły zabieg wszczepienia wyhodowanych narządów, bardzo wysoko oceniły wymiary takie jak odczuwanie przyjemności, brak dolegliwości bólowych, możliwości przeżywania orgazmu czy stopień nawilżenia.

Jeśli dalsze obserwacje potwierdzą brak komplikacji, być może już niedługo możliwe okaże się przeprowadzanie takich zabiegów na szerszą skalę.

Nowe przeszczepy – nowe szanse

W ciągu ostatnich lat w medycynie dokonano znaczących przełomów i operacji, które wcześniej wydawały się niemożliwe. Przeszczep twarzy, przeszczep macicy, a teraz – jak się okazało po latach – udane wyhodowanie i wszczepienie pochwy. Tak znaczące kroki w medycynie będą zapewne ratunkiem nie tylko dla ludzi, którzy cierpią z powodu rzadkich chorób genetycznych, ale i dla tych, którzy zachorowali na nowotwory. W praktyce może być to kiedyś pomoc… dla każdego z nas.

Dodaj komentarz