Alergiczne zapalenie zatok przynosowych – jak je rozpoznać i leczyć?

Alergiczne zapalenie zatok przynosowych – jak je rozpoznać i leczyć?

Do alergii podchodzimy czasem nieco „po macoszemu” – przyjmujemy, że ją mamy i niczego szczególnego z nią nie robimy. Tymczasem nieleczona alergia może doprowadzić do poważnego w skutkach alergicznego zapalenia zatok. Czym może ono skutkować, jak je rozpoznać i leczyć?

Zazwyczaj za zapalenie zatok odpowiadają wirusy lub bakterie – taki stan zapalny szybko daje o sobie znać i zmusza do wizyty u lekarza oraz leczenia. W przypadku alergicznego zapalenia zatok, które jest skutkiem ignorowania objawów alergii, objawy są bardziej dyskretne i mogą dokuczać nawet przez kilka miesięcy, zanim osoba chora zdecyduje się na działanie.

Alergiczne zapalenie zatok – objawy

Alergiczne zapalenie zatok to po prostu zablokowanie tuneli zatok. Objawy takiego poważnego stanu to między innymi:

  • ciągłe lub nawracające uczucie zatkanego nosa, ale bez wydzieliny,
  • czasem bezbarwny śluz z nosa,
  • uczuciem ucisku u nasady nosa (wrażenie to zwiększa się przy pochylaniu głowy),
  • utrata lub pogorszenie się węchu i smaku,
  • ból głowy,
  • ból zatok,
  • ból zębów,
  • częsty niesmak w ustach.

Jak widać, wśród objawów nie znajduje się gorączka czy ogólne rozbicie – to właśnie powód, dla którego wiele osób z tym problemem nie szuka pomocy u lekarza. Skutki tego mogą być bardzo poważne – nieleczone zatoki mogą powodować rozwinięcie się astmy albo powstanie polipów.

Alergiczne zapalenie zatok – leczenie

Aby wyleczyć alergiczne zapalenie zatok, należy przede wszystkim odizolować się od alergenów. Dlatego pierwszym krokiem są zawsze badania krwi albo testy skórne. Ponadto lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu badania cytologicznego nosa – przynosi ono odpowiedź na pytanie, czy za infekcję odpowiadają właśnie alergeny, czy może jednak wirusy, bakterie albo grzyby. Następnie specjalista przepisuje pacjentowi leki antyhistaminowe, które redukują objawy alergii. W niektórych przypadkach, gdy objawy są bardzo dokuczliwe, ulgę może przynieść zażywanie leków sterydowych (w postaci kropli do nosa).

Uwaga! Czasem osoby, które doświadczają objawów alergicznego zapalenia zatok, próbują działać „na własną rękę” – w tym celu sięgają po preparaty do płukania zatok bądź krople do nosa, które mają go udrożnić. Należy jednak pamiętać, że stosowanie pierwszych z wymienionych zawsze powinno być uprzedzone konsultacją lekarską, natomiast długotrwałe przyjmowanie kropli udrożniających może doprowadzić do uzależnienia. Innymi słowy – podejmowanie inicjatywy w leczeniu nie jest wskazane. Jeśli coś ci dokucza, udaj się do specjalisty.

Gdy standardowe leczenie nie pomaga

Czasem zdarza się, że standardowe leczenie nie przynosi żadnych efektów – czy istnieje jakieś rozwiązanie takiej sytuacji? Na szczęście tak, choć jest to metoda inwazyjna.

Osoby, u których alergiczne zapalenie zatok uniemożliwia swobodne funkcjonowanie, mogą poddać się operacji. W jej trakcie do jamy nosa wprowadza się urządzenie o nazwie fiberoskop, dzięki któremu można usunąć zalegającą wydzielinę i poszerzyć światło zatok. Zazwyczaj poddanie się takiemu zabiegowi przynosi natychmiastową ulgę i znacznie zwiększa jakość życia.

Dodaj komentarz