Szczepionka przeciwko HPV, czyli jak uchronić się przed rakiem szyjki macicy

Szczepionka przeciwko HPV, czyli jak uchronić się przed rakiem szyjki macicy

Rak szyjki macicy odbiera życie 5 Polkom dziennie. Pięciu kobietom mającym rodziny, plany, codzienne rozterki i radości – kobietom takim, jak ty. To jeden z najgroźniejszych nowotworów kobiecych, który jest późno rozpoznawany i daje tylko 50% szans przeżycia. Możemy się przed nim uchronić dzięki regularnym badaniom oraz… szczepionce.

O wirusach HPVHPVHPV jest to szeroko rozpowszechniony wirus brodawczaka ludzkiego. Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV, z których około 30 jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn. Najgroźniejsze typy to HPV 16, 18, 31 i 45. Mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy(głównie HPV 16 i 18) lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych. Natomiast wirusy HPV typ 6 i 11 odpowiadają za około 90% przypadków brodawek narządów moczowo-płciowych. Większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie w ciągu roku do dwóch lat.  

Wirusy HPV (Human Papilloma Virus), to inaczej wirusy brodawczaka ludzkiego. W ogromnej mierze to właśnie one odpowiadają za powstanie nowotworu szyjki macicy oraz innych organów w okolicy płciowo – moczowej.

Istnieje wiele rodzajów wirusa HPV, specjaliści mówią o ponad stu. Jednak wysoce rakotwórczych jest tylko kilka z nich: typ 16, 18, 31 i 45. Dwa pierwsze odpowiadają za ogromną większość nowotworów szyjki macicy.

Do zarażenia wirusem dochodzi poprzez kontakt seksualny – w różnych jego odmianach. Ile z nas jest jego nosicielkami? Według niektórych danych, aż 70% dorosłych kobiet prowadzących aktywne życie seksualne. Inne źródła mówią o 50% - to jednak wciąż bardzo dużo. Wiele nosicielek wirusa nie ma pojęcia o zarażeniu, ponieważ nie daje ono żadnych objawów.

Szczepionka przeciw HPV – czy jest skuteczna?

Wirus HPV odkryty został 9 lat temu przez prof. Haralda zür Hausena. Naukowiec otrzymał za swoje odkrycie nagrodę Nobla, a kolejnym ważnym krokiem było oczywiście pojawienie się szczepionki zapobiegającej nowotworom szyjki macicy.

Od roku 2015 istnieje na rynku szczepionka, która chroni przed dziewięcioma typami wirusa, w tym przed czterema najgroźniejszymi dla naszego zdrowia. Skuteczność szczepionki oceniana jest na aż 90%. Dodatkowo, szczepienie nie jest groźne, nie daje powikłań i skutków ubocznych. Na odpowiedź, czy warto jest się szczepić, istnieje zatem tylko jednak, dobra odpowiedź – tak.

Szczepienie tylko dla dziewczynek? Niekoniecznie!

W Polsce szczepionka przeciw HPV podawana jest przede wszystkim dziewczynkom 12 a 15 rokiem życia, czyli tym, które nie rozpoczęły współżycia. Prawdopodobieństwo zarażenia wirusem HPV jest u nich bardzo niskie, przez co rośnie skuteczność szczepionki i ochrona przed rakiem.

W związku z powyższym, wielu kobietom nie przychodzi nawet do głowy, aby poddać się szczepieniu. Automatyczne założenie, że jest ono skuteczne jedynie w przypadku dzieci, może blokować szansę zabezpieczenia się przed rakiem.

O tym, że warto zaszczepić się nawet w późniejszym wieku, dowiadujemy się z czasopisma „The Lancet Infectious Diseases”. Zawarto w nim wnioski z badania VIVIANE, które oceniło skuteczność szczepionki przeciw wirusom HPV 16 i 18 u dorosłych kobiet.

W badaniu wzięło udział prawie sześć tysięcy kobiet po 25 roku życia, panie podzielono na grupy według wieku: 26-35, 36-45, 46+. Pacjentki podzielono: część z nich otrzymywała szczepionkę, część – placebo. Następnie obserwowane je pod kątem wystąpienia dysplazji szyjki macicy, czyli stanu przedrakowego.

Po czterech latach obserwacji szczepionkę oceniono jako skuteczną i bezpieczną. Okazuje się zatem, że warto zaszczepić się nawet wtedy, kiedy mamy lat 30 albo i 40. Warto porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem.

Szczepionka – czy jest płatna?

Ostatnie miesięce przynosiły nam różne informacje na temat tego, czy szczepionka przeciw HPV będzie obowiązkowa, a tym samym bezpłatna. Ostatecznie w Komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego ws. Programu Szczepień Ochronnych na rok 2017 szczepionka znalazła się w grupie zalecanych. Oznacza to, że w dalszym ciągu jest ona płatna, a samo zaszczepienie wciąż jest tylko alternatywą.

Przyjęcie pełnej szczepionki obejmuje trzy dawki i kosztuje do 500 złotych. 

Dodaj komentarz