Rak sutka Pageta – jego objawy łatwo zlekceważyć

Rak sutka Pageta to niezwykle rzadka postać nowotworu złośliwego piersi. Wykrycie choroby we wczesnym etapie znacznie zwiększa szanse pacjentki na całkowite wyleczenie. Niestety, postawienie trafnej diagnozy jest utrudnione, jako że objawy choroby bardzo często przypominają banalne dolegliwości dermatologiczne. 

Opisany po raz pierwszy pod koniec XIX wieku rak piersiRak piersiRak gruczołu sutkowego jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. W rzadkich przypadkach występuje także u mężczyzn. Zagrożenie rośnie wraz z wiekiem, szczególnie po menopauzie. Czynnikami ryzyka , zwiększającymi możliwość zachorowania na raka piersi są obciążenia genetyczne, wczesny wiek pierwszej miesiączki, późny wiek menopauzy, narażenie na promieniowanie jonizujące w młodym wieku, długotrwałe stosowanie środków antykoncepcyjnych, otyłość, późny wiek pierwszej ciąży lub ich brak, brak lub krótki okres karmienia piersią. Choroba w pierwszym stadium jest stosunkowo prosta do całkowitego wyleczenia dlatego warto wykonywać regularne badania profilaktyczne takie jak mammografia, USG piersi oraz comiesięczne samobadanie.  Pageta (zwany również chorobą Pageta) występuje bardzo rzadko – zaledwie w 0,5-5% przypadków nowotworów złośliwych piersi. Dotyka przede wszystkim kobiety po menopauzie, a szczyt zachorowań przypada na szóstą i siódmą dekadę życia. W przypadku tej choroby zaobserwowano także ciekawą zależność – wśród pacjentek dominują panie, które nigdy nie były w ciąży.

Istota choroby

Rak Pageta jest rzadko spotykanym wariantem raka przewodowego piersi. Wywodzi się z wylotowych przewodów mlekowych i w większości przypadków (powyżej 50%) towarzyszy innej zmianie nowotworowej zlokalizowanej w tej samej piersi. Według jednej z teorii (tzw. epidermotropowej) zajęcie komórek brodawki piersiowej następuje w wyniku migracji komórek nowotworowych z innych rejonów piersi. Według innej teorii istotą choroby Pageta jest transformacja nowotworowa, której ulegają komórki naskórka brodawki sutkowej – keranocyty. Część onkologów uważa wystąpienie choroby Pageta za niekorzystny czynnik rokowniczy w przypadku równoległego rozwoju drugiego ogniska nowotworu w piersi.

Nie lekceważ tych dolegliwości

Podstawowe objawy nowotworu to zmiany pojawiające się na szczycie brodawki sutkowej, a następnie obejmujące często otoczkę brodawki. Towarzyszą im swędzenie i drobne owrzodzenia, a niekiedy również ropny lub krwisty wyciek z brodawki sutkowej z tworzącym się strupkiem. Zmiany mogą stopniowo obejmować skórę na piersi, prowadząc do wciągnięcia brodawki sutkowej lub pojawienia się charakterystycznej „pomarańczowej skórki”. Niestety, tego rodzaju dolegliwości nie zawsze kojarzą się z rakiem, dlatego tylko część pacjentek może liczyć na szybką i trafną diagnozę oraz natychmiastowe leczenie. Znane są przypadki odroczenia kuracji nawet o rok, zwłaszcza że objawy raka Pageta potrafią cofać się powierzchownie pod wpływem preparatów sterydowych przepisywanych przez dermatologów.

Diagnostyka i terapia

W diagnostyce raka Pageta najważniejsze jest badanie wycinka pobranego ze zmiany. Jeśli mamy do czynienia z nowotworem, w obrazie mikroskopowym można zauważyć charakterystyczne komórki nowotworowe (tzw. komórki Pageta). Jeśli badania obrazowe piersi (USGSonomammografiaSonomammografia, czyli USG piersi, to badanie gruczołu piersiowego. Obok mammografii stanowi jedną z najpopularniejszych metod diagnostycznych chorób piersi. Badanie to jest zalecane kobietom do 35 roku życia z uwagi na gęstą budowę gruczołu piersiowego w młodym wieku oraz w przypadku zmian mastopatycznych w przypadku, gdy mammografia jest niewystarczająca. Wskazana jest również kobietom, które w okresie klimakterium stosują HTZ wpływającą na zgęstnienie struktury piersi. Badanie to nie naraża pacjentek na promieniowanie jonizujące.   , mammografiaMammografiaMammografia jest radiologiczną metodą badania piersi u kobiet. Polega na wykonaniu serii zdjęć gruczołu piersiowego przy użyciu promieni rentgenowskich. Jej zdolność do uwidoczniania szeregu charakterystycznych zmian pozwala na wczesne rozpoznanie raka piersi oraz monitorowaniu zmian łagodnych. ) wykażą obecność w gruczole drugiego ogniska nowotworu, wykonuje się zazwyczaj biopsję zmiany, która pozwala dokładnie ustalić jej charakter. Podstawowym krokiem w terapii raka Pageta jest, niestety, amputacja piersi z pozostawieniem mięśnia piersiowego większego i mniejszego (tzw. amputacja metodą Maddena). W zależności od istniejących uwarunkowań (obecności innego ogniska nowotworowego w piersi, złośliwości guza, wiek pacjentki czy historiachorób onkologicznych w rodzinie) stosuje się dodatkowe formy terapii – radioterapię (naświetlania), hormonoterapię lub, rzadziej, chemioterapię. Rokowania w przypadku choroby Pageta są zbliżone do tych, które dotyczą „klasycznych” nowotworów piersi. W przypadku wczesnego wykrycia zmiany (I stadium nowotworu) na pełne wyleczenie może liczyć nawet 75-90% pacjentek. Niestety, jeśli rak zostanie wykryty późno, szanse te dramatycznie spadają.

Sabina Bauman

Dodaj komentarz