Rak pęcherza moczowego – niewinne objawy i poważny problem

Polska jest, obok Rumunii i Chorwacji, jednym z trzech krajów Europy, w którym z roku na rok rośnie liczba przypadków raka pęcherza moczowego. Niestety, nowotwór jest nadal wykrywany zbyt późno, w związku z czym połowa pacjentów nie może liczyć na skuteczne leczenie.

Rak pęcherza moczowego, podobnie jak większość nowotworów, poddaje się leczeniu, o ile pacjent odpowiednio wcześnie zgłosi się do lekarza. Niestety, z ponad 6000 Polaków, u których wykrywa się tę chorobę każdego roku, połowa umiera. Nie jesteśmy świadomi objawów nowotworu i lekceważymy je tak długo, jak się da. Z drugiej strony, ze względu na utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów, czas pomiędzy zgłoszeniem przez pacjenta pierwszych symptomów choroby a podjęciem właściwego leczenia wynosi dziś średnio ok. 12 tygodni. To zdecydowanie za dużo, tym bardziej, że rak pęcherza moczowego postępuje szybko. Nie mamy wpływu na pracę państwowej służby zdrowia, ale na swoje decyzje – owszem. Dlatego jeśli dolegliwości ze strony dróg moczowych utrzymują się dłużej niż 1-2 tygodnie lub nawracają, warto szukać pomocy urologa. 

Kto jest w grupie ryzyka?

Na raka pęcherza moczowego mężczyźni zapadają aż 4 razy częściej niż kobiety. Wśród mężczyzn rak ten jest na czwartym, a u kobiet – na dziewiątym miejscu pod względem częstotliwości występowania. Ryzyko choroby wzrasta wraz z wiekiem. Najwięcej przypadków nowotworów notuje się u osób po 55. roku życia. Wśród czynników zewnętrznych, które mogą sprzyjać zachorowaniu, wymienia się przede wszystkim palenie papierosóworaz długotrwały kontakt z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi takimi jak np. barwniki przemysłowe czy pestycydy. Warto przy tym pamiętać, że skutki ekspozycji na dym papierosowymogą być znacznie odsunięte w czasie. Nawet jeśli rzuciliśmy palenie kilka czy kilkanaście lat temu, nadal jesteśmy narażeni na rozwój choroby w większym stopniu niż osoby, które nigdy nie paliły.

Nie lekceważ tych dolegliwości

Niestety, wczesne symptomy raka pęcherza moczowego do złudzenia przypominają dolegliwości związane ze infekcją urologiczną lub z kamicą moczową. To przede wszystkim obecność krwi oraz drobnych skrzeplin w moczu (krwiomocz), naglące parcie na pęcherz oraz dolegliwości bólowe związane z oddawaniem moczu. Chorzy muszą znacznie częściej odwiedzać toaletę i skarżą się na uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Początkowe objawy raka mogą nasilać się i cofać, co nie oznacza niestety remisji choroby, a może osłabić naszą czujność. Wraz z rozwojem nowotworu mogą pojawić się ból podbrzusza i okolic lędźwiowych kręgosłupa oraz postępujące trudności w oddawaniu moczu aż do bezmoczu (całkowite zatrzymanie moczu). Do dolegliwości ze strony dróg moczowych dołącza utrata masy ciała i znaczne osłabienie. Niestety, większość chorych zgłaszających objawy początkowe jest przez dłuższy czas i bez większych rezultatów leczona środkami, które stosuje się w przypadku infekcji pęcherza moczowego, co znacznie opóźnia podjęcie leczenia onkologicznego i zmniejsza szanse na jego powodzenie.

Niezbędne badania

Podstawowym badaniem, które pozwala wstępnie zdiagnozować nowotwór pęcherza moczowego, jest USGSonomammografiaSonomammografia, czyli USG piersi, to badanie gruczołu piersiowego. Obok mammografii stanowi jedną z najpopularniejszych metod diagnostycznych chorób piersi. Badanie to jest zalecane kobietom do 35 roku życia z uwagi na gęstą budowę gruczołu piersiowego w młodym wieku oraz w przypadku zmian mastopatycznych w przypadku, gdy mammografia jest niewystarczająca. Wskazana jest również kobietom, które w okresie klimakterium stosują HTZ wpływającą na zgęstnienie struktury piersi. Badanie to nie naraża pacjentek na promieniowanie jonizujące.   , któremu towarzyszyć powinna cytologiaBadanie cytologiczne Polega na pobraniu rozmazu z tarczy części pochwowej oraz  z kanału szyjki macicy w celu oceny, czy złuszczające się komórki są prawidłowe, czy mają cechy patologiczne. Zależnie od sposobu pobierania materiału wyróżnia się metody pośrednie, polegające na aspirowaniu treści zawierającej samoczynnie złuszczone komórki  oraz  metody bezpośrednie, polegające na ścieraniu  nabłonka z powierzchni błony śluzowej. Badanie to jest całkowicie bezbolesne. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie raka szyjki macicy. Cytologia jest badaniem rutynowym, wszystkie kobiety w wieku od 25 do 59 lat raz na trzy lata mogą ją zrobić bezpłatnie. osadu moczu, dzięki której można wychwycić zmienione nowotworowo komórki nabłonka pęcherza obecne w moczu. Jeśli wyniki badań podstawowych nasuwają podejrzenie procesu nowotworowego, specjalista powinien zlecić kolejne, bardziej szczegółowe badania. Jednym z nich jest cystoskopiaCystoskopiaCystoskopia jest badaniem diagnostycznym polegającym na wziernikowaniu pęcherza moczowego za pomocą cystoskopu. Cystoskop to narzędzie endoskopowe, wykorzystujące układ optyczny do wizualizacji wnętrza pęcherza moczowego. Podczas badania obraz wnętrza pęcherza moczowego przesyłany jest do przetwornika, a z niego na ekran monitora. W czasie badanie pęcherz moczowy wypełniany jest płynem. Po dokonaniu wzrokowej oceny błony śluzowej wnętrz pęcherza, możliwe jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego lub wykonanie drobnych zabiegów leczniczych (usunięcie kamienia moczowego, ciała obcego, brodawczaka itp.) Badanie trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut.   w świetle niebieskim połączona z aplikacją znacznika fotodynamicznego. Procedura polega na wprowadzeniu do pęcherza moczowego pacjenta niewielkiego aparatu optycznego, który umożliwia dokładne obejrzenie pęcherza od środka. Dzięki zastosowaniu światła niebieskiego i substancji, która „barwi” komórki raka, każda, nawet najdrobniejsza zmiana nowotworowa jest doskonale widoczna. Warto pamiętać, że niewielkie, wcześnie wykryte ogniska choroby można usuwać endoskopowo, co znacznie przyspiesza powrót pacjenta do zdrowia.

Sabina Bauman

Dodaj komentarz