Nowotwory piersi: guz liściasty

Guz liściasty to rzadko występująca i zazwyczaj łagodna odmiana nowotworu piersi. Choć przerzuty odległe daje niezmiernie rzadko, rośnie w błyskawicznym tempie i może być niebezpieczny. Nie należy go lekceważyć!

Guz liściasty (po łacinie tumorphylloides) w przekroju przypomina główkę kapusty – stąd właśnie wzięła się jego nazwa. Występuje bardzo rzadko – stanowi ok. 1% przypadków nowotworów piersi, a średni wiek pacjentek, u których się go wykrywa, wynosi 45 lat. Guz tworzy się w tkance podścieliska piersi i choć w momencie wykrycia większość zmian nie przekracza średnicy 2-7 cm, pozostawione samym sobie mogą osiągać znaczne rozmiary, wypełniając nawet cały gruczoł piersiowy i osiągając do 30 cm średnicy.

Pierwsze symptomy

W większości przypadków pierwszym objawem rozwoju guza liściastego jest pojawienie się w piersi zbitej, wyczuwalnej palpacyjnie masy. Skóra w tym miejscu może być nienaturalnie ciepła, czasami również zaczerwieniona. Zdarza się, że guz powoduje zmiany w obrębie skóry piersi oraz brodawki sutkowej, np. zniekształcenie czy wciągnięcie, a nawet, choć rzadko, przerywa ciągłość naskórka, co prowadzi do powstawania ran i owrzodzeń. W obrazie mammograficznym guz liściasty widoczny jest jako duża, dobrze odgraniczona od podłoża masa, której mogą, choć nie muszą, towarzyszyć charakterystyczne zwapnienia. Zmiany mają tendencję do błyskawicznego rozwoju (zauważalny wzrost następuje nawet w ciągu kilku tygodni) i z tego powodu zaleca się ich jak najszybsze usunięcie. Niewielkie guzy wycina się z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą USGSonomammografiaSonomammografia, czyli USG piersi, to badanie gruczołu piersiowego. Obok mammografii stanowi jedną z najpopularniejszych metod diagnostycznych chorób piersi. Badanie to jest zalecane kobietom do 35 roku życia z uwagi na gęstą budowę gruczołu piersiowego w młodym wieku oraz w przypadku zmian mastopatycznych w przypadku, gdy mammografia jest niewystarczająca. Wskazana jest również kobietom, które w okresie klimakterium stosują HTZ wpływającą na zgęstnienie struktury piersi. Badanie to nie naraża pacjentek na promieniowanie jonizujące.   . Większe wymagają niestety bardziej skomplikowanej operacji, a często nawet usunięcia całego gruczołu piersiowego.

Łagodny czy złośliwy?

W badaniu klinicznym guz liściasty do złudzenia przypomina gruczolakowłókniaka, dlatego postawienie odpowiedniej diagnozy możliwe jest dopiero po operacji. Usunięte tkanki kierowane są do badania histopatologicznego, które pozwala również ustalić stopień złośliwości guzka i przyporządkować go do jednej z trzech kategorii. Znakomita większość guzów liściastych to zmiany łagodne (pierwsza kategoria). Ryzyko wznowy miejscowej albo przerzutów odległych jest w takim przypadku niewielkie. Część guzów (druga kategoria) charakteryzuje się tzw. złośliwością graniczną. W takim przypadku ryzyko wznowy miejscowej jest wprawdzie znaczące, ale przerzuty odległe zdarzają się nie częściej niż w 5% przypadków.

Kuracja uzupełniająca

Niestety, niewielki odsetek guzów liściastych należy do trzeciej kategorii – zmian złośliwych. Postępowanie medyczne jest wówczas podobne jak w przypadku innych złośliwych nowotworów piersi. Po operacji zaleca się zwykle terapię uzupełniającą (przeważnie jest to radioterapiaRadioterapiaRadioterapia to metoda leczenia za pomocą promieniowania jonizującego. Jest to, obok chemioterapii, jedna z najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów i łagodzenia bólu z nim związanych. Radioterapię można podzielić na: brachyterapia (BTH): leczenie przy użyciu źródła promieniowania znajdującego się w bezpośrednim kontakcie z guzem teleradioterapia (RTH): leczenie z zastosowaniem źródła umieszczonego w pewnej odległości od tkanek Zależnie od stanu osoby cierpiącej na nowotwór, radioterapia może polegać na dążeniu do jej całkowitego wyleczenia bądź tylko uśmierzani bólu. Chcą całkowicie zniszczyć guz należy zastosować radioterapię radykalną, która polega na długotrwałym naświetlaniu guza odpowiednią dawką promieni. Radioterapię objawową stosuje się w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych spowodowanych przerzutami, natomiast radioterapia paliatywna jest stosowana by złagodzić ból spowodowany nowotworem, w przypadku braku możliwości wyleczenia. ). Zastosowanie znajduje również chemioterapia. Warto pamiętać, że nie każdy rak piersiRak piersiRak gruczołu sutkowego jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. W rzadkich przypadkach występuje także u mężczyzn. Zagrożenie rośnie wraz z wiekiem, szczególnie po menopauzie. Czynnikami ryzyka , zwiększającymi możliwość zachorowania na raka piersi są obciążenia genetyczne, wczesny wiek pierwszej miesiączki, późny wiek menopauzy, narażenie na promieniowanie jonizujące w młodym wieku, długotrwałe stosowanie środków antykoncepcyjnych, otyłość, późny wiek pierwszej ciąży lub ich brak, brak lub krótki okres karmienia piersią. Choroba w pierwszym stadium jest stosunkowo prosta do całkowitego wyleczenia dlatego warto wykonywać regularne badania profilaktyczne takie jak mammografia, USG piersi oraz comiesięczne samobadanie.  musi dać przerzuty. W przypadku złośliwego guza liściastego pojawiają się one zwykle w pierwszych 3 latach po zakończeniu leczenia podstawowego i dotyczą najczęściej, podobnie jak w innych przypadkach raka piersi, płuc, kości i wątroby.

Sabina Bauman

Dodaj komentarz