Mamo, idziemy na badania! Poradnik kampanii społecznej "Rak. To się leczy!"

Dzień Matki powinien być dla nas doskonałym pretekstem do zatroszczenia się o zdrowie naszych mam. Czy wiesz, kiedy ostatnio badała piersi czy robiła cytologię? A przecież taki prezent – wspólna wizyta czy zaproszenie na badania to wyraz Twojej prawdziwej troski o bliską osobę.

Dzień Matki jest świętem pełnym miłości i ciepła. Podjęcie tematu nowotworów akurat tego dnia może budzić zaskoczenie. Jednak te najbardziej pożyteczne rozmowy wcale nie muszą być nudne. Zwrócenie uwagi właśnie na tak istotny i trudny temat z miłości i troski o rodzica może sprawić, że będziemy jeszcze nie raz obchodzić to święto z naszą zdrową i szczęśliwą mamą.

Porozmawiaj z nią

W tym szczególnym dniu przypomnij swojej mamie o profilaktycznych badaniach. Dzięki nim szybko zostanie podjęte ewentualne leczenie. Przypomnij również, że musi o siebie dbać i pamiętać o swoim zdrowiu, aby nie dopuścić do sytuacji, w której już nic nie da się zrobić. Pamiętaj, że kobiety po 50 roku życia powinny:

- Wszelkie święta i rocznice łatwe do zapamiętania, jak Dzień Matki czy urodziny, to daty idealne do planowania badań – zarówno dla siebie, jak i dla najbliższych. Wykonując je regularnie będziemy spokojniejsi o to, że kontrolujemy stan naszego zdrowia i w porę możemy zareagować na wszelkie nieprawidłowości. A wczesna diagnoza w przypadku raka to niemal pewność, że nie tylko uratujemy swoje życie, ale też szybko wrócimy do pełnego zdrowia. Bo przecież rak – to się leczy! – mówi Alicja Zakrzewska, Rzecznik Prasowy kampanii „Rak. To się leczy!“.

Zachęć mamę, aby raz w miesiącu wykonywała samobadanie piersi. Najlepiej robić je ok. 10 dnia cyklu, a po menopaucie – w ustalonym dniu. Jesli używa smartfona, ściągnij dla niej bezpłatną aplikację PiersiBadacze, która będzie jej przypominać o badaniu i podpowie, jak wykonywac ją prawidłowo (http://piersibadacze.pl/).

Profilaktyka niejedno ma imię

W profilaktyce nowotworowej nie chodzi o wprowadzenie restrykcyjnej diety, czy uprawianie wymyślnych i obciążających sportów wyczynowych, ale o drobne kroczki, które mogą doprowadzić do przynajmniej częściowego wyeliminowania zagrożeń czyhających na każdego z nas i prowadzących do ciężkich chorób. Uzupełnieniem wszystkich działań mających na celu zapobieganie nowotworom i walkę z nimi, jest ubezpieczenie się na wypadek nowotworu w programie „Ona i On” ING Życie. Współczesne kobiety mają siłę, jakiej nie miały kobiety kiedyś. Walczą o siebie, o edukacje, o pracę, o rodzinę, dzieci. Muszą też jednak pamiętać, że najważniejsza walka toczy się o swoje zdrowie i swoją przyszłość, którą można wygrać dzięki badaniom profilaktycznym, samobadaniom, diecie, uważaniu na zdrowie fizyczne i psychiczne. Gdy stanie się już najgorsze, warto pamiętać, że rozsądek, charakter, motywacja, wytrwałość i odpowiedzialność, to pięć wewnętrznych sił, które mogą pomóc w walce z nowotworem. To one popychają do regularnych badań, myślenia o sobie, o swoim samopoczuciu i zdrowiu, do zabezpieczenia finansowego w przypadku choroby, odpowiedzialności za siebie, ale i za bliskich, oraz do myślenia o przyszłości w pozytywnych barwach. – wskazuje Marta Pokutycka-Mądrala Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej w ING Życie, Partnera Strategicznego kampanii „Rak. To się leczy!”.

Nie tylko w Dniu Matki

Temat nowotworów należy poruszać nie tylko „od święta”. Przełamujmy tabu, nie bójmy się rozmawiać o zagrożeniu nowotworem, jakie wynika nie tylko z predyspozycji genetycznych, ale głównie z czynników środowiskowych, stylu życia we współczesnym świecie, nałogów i zaniedbań, jakich dopuszczamy się względem nas samych każdego dnia. Dialog, profilaktyka i zabezpieczenie finansowe na wypadek choroby, to elementy, które pozwolą naszym mamom cieszyć się z życia, sukcesów swoich i ich rodzin.

 

 

 

 

 

 

Więcej informacji na temat profilaktyki oraz ubezpieczenia znajduje się na stronie www.rakowiwspak.pl  oraz www.raktosieleczy.pl.

Dodaj komentarz