Gruczolakowłókniaki – łagodne nowotwory piersi

Wyczułaś w piersi guzek? Spokojnie! Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że to niegroźny gruczolakowłókniak. Zmiany tego typu to jedne z najczęściej wykrywanych łagodnych nowotworów piersi. Choć bardzo rzadko ulegają zezłośliwieniu, zawsze wymagają starannej diagnostyki. Niestety, lubią występować w skupiskach, a po usunięciu – nawracać.

Gruczolakowłókniaki(fibroadenoma, zwane też włókniakogruczolakami)to guzki, które spędzają sen z powiek przede wszystkim młodym kobietom, od 18. do około 30. roku życia. Niestety, laik nie jest w stanie w badaniu palpacyjnym odróżnić tego typu guzka od groźnego nowotworu, dlatego każda zmiana wykryta w samobadaniu piersi wymaga kontroli u specjalisty (najlepiej onkologa) i wykonania wnikliwych badań. Tylko na ich podstawie można postawić diagnozę, która pozwoli ci spać spokojnie!

Umiejscowienie i objawy

Gruczolakowłókniaki mają postać owalnych i przesuwalnych względem podłoża guzków o twardej, sprężystej powierzchni. Ich struktura może być zrazikowa lub gładka. Występują przede wszystkim w górnych partiach piersi (warto pamiętać: nowotwory złośliwe niemal w 80% przypadków umiejscawiają się w górnym zewnętrznym kwadrancie sutka). W przeciwieństwie do zmian złośliwych, gruczolakowłókniakimogą sprawiać ból przy dotyku, ale nie zmieniają się na ogół w zależności od dnia cyklu. Choć zwykle są niewielkie, mogą rosnąć, osiągając średnicę większą niż kilka centymetrów i prowadząc do zniekształcenia piersi. U części pacjentek występują w skupiskach, mówimy wówczas o gruczolakowłókniakach mnogich. Zmiany tego rodzaju nie należą na szczęście do poważnych problemów medycznych – guzki ulegają zezłośliwieniu rzadko, zaledwie w 1-2% przypadków. 

Dlaczego powstają?

Choć nie wiadomo do końca, jaki jest mechanizm powstawania gruczolakowłókniaków w obrębie piersi, uważa się, że wszystkiemu winne są estrogenyEstrogenyEstrogeny to grupa hormonów płciowych, do których zalicza się estradiol, estron i estriol. Są nazywane hormonami żeńskimi i odgrywają bardzo ważną rolę w kobiecym organizmie. Są też niezbędne dla mężczyzn ponieważ ich niedobór w jądrach może powodować bezpłodność. Prócz tego, że zapewniają prawidłowe funkcjonowanie narządu rodnego, uczestniczą również w wielu ogólnoustrojowych przemianach metabolicznych. Odpowiadają za rozwój drugorzędowych cech płciowych, wpływają na przebieg i regularność cyklu miesiączkowego, odbudowę błony śluzowej macicy, zwiększają poziom "dobrego" cholesterolu HDL we krwi, obniżają poziom "złego" cholesterolu LDL we krwi, zwiększają odkładanie wapnia w kościach, zapobiegając osteoporozie. Estrogeny wpływają też na nastrój i libido. Zwane są również hormonami urody ponieważ organizm pod ich kierunkiem produkuje kwas hialuronowy oraz kolagen. . To pod ich wpływem występująca w piersiach tkanka łączna włóknista i (w nieco mniejszym stopniu) nabłonek gruczołu mlecznego ulegają rozrostowi, tworząc guzek. Potwierdzeniem tej tezy wydaje się fakt, że u kobiet po menopauzie, które nie stosują hormonalnej terapii zastępczej, gruczolakowłókniaki ulegają często regresji i stopniowemu zwapnieniu. Zmiany rosną za to pod wpływem ciąży oraz hormonalnej antykoncepcji.

Diagnostyka i leczenie

Mimo że gruczolakowłókniaki nie zagrażają zdrowiu, w każdym przypadku wymagają wnikliwej diagnostyki. Lekarz zaleci prawdopodobnie nie tylko standardowe badania obrazowe – USGSonomammografiaSonomammografia, czyli USG piersi, to badanie gruczołu piersiowego. Obok mammografii stanowi jedną z najpopularniejszych metod diagnostycznych chorób piersi. Badanie to jest zalecane kobietom do 35 roku życia z uwagi na gęstą budowę gruczołu piersiowego w młodym wieku oraz w przypadku zmian mastopatycznych w przypadku, gdy mammografia jest niewystarczająca. Wskazana jest również kobietom, które w okresie klimakterium stosują HTZ wpływającą na zgęstnienie struktury piersi. Badanie to nie naraża pacjentek na promieniowanie jonizujące.   albo / i mammografię, ale i biopsję cienko- lub gruboigłową. Wszystko to ma na celu potwierdzenie diagnozy i wykluczenie zmiany złośliwej, która może przypominać włókniaka. Dalsze postępowanie medyczne jest uzależnione od wielu czynników. W niektórych przypadkach, przede wszystkim u bardzo młodych kobiet, zaleca się obserwację zmiany i kontrolne badania co 3-6 miesięcy. Niektórzy lekarze są jednak zdania, że wszystkie gruczolakowłókniaki należy usuwać przede wszystkim ze względu na możliwość dalszego wzrostu zmiany i zniekształcenia piersi. Guzki wycina się również w tedy, gdy są duże (wyjściowo ponad 4 cm średnicy), szybko rosną albo gdy lekarz mimo wszystko podejrzewa nowotwór złośliwy. Wskazaniem do zabiegu jest również obciążający wywiad rodzinny (jeśli w rodzinie kobiety częste są przypadki raka, szczególnie piersi i jajnika), dolegliwości bólowe piersi spowodowane włókniakiem czy życzenie pacjentki, która chce po prostu pozbyć się guzka. Niestety, warto pamiętać, że u niektórych osób włókniaki mają tendencję do nawracania w tej samej lub drugiej piersi. W takim przypadku całą procedurę, w tym również diagnostykę, należy powtórzyć.

Dodaj komentarz