Rekonstrukcja piersi – co musisz wiedzieć?

Rekonstrukcja piersi – co musisz wiedzieć?

Informacja o nowotworze piersi to nie tylko szok, ale też konieczność postawienia czoła wielu wyzwaniom. Z początku jest to leczenie, w późniejszym czasie – rekonstrukcja piersi. To ostatnie jest dla wielu pań powodem do wielkiego niepokoju – wątpliwości dotyczą nie tylko tego, jak pierś będzie wyglądała, ale też sposobu przeprowadzenia samego zabiegu, jego kosztów czy np. możliwości zrekonstruowania brodawki sutkowej. Co warto wiedzieć o rekonstrukcji piersi?

Rekonstrukcja piersi a NFZ

Zasadnicze pytanie, które w wielu przypadkach decyduje o tym, czy w ogóle dojdzie do zabiegu odtworzenia piersi, jest to dotyczące jego refundacji. Koszty wszczepienia protezy piersiowej nie są małe i dla wielu pań opcja wykonania operacji w prywatnej klinice jest całkowicie wykluczona.

Należy zatem wyraźnie podkreślić, że rekonstrukcja piersi po mastektomii jest całkowicie refundowana przez NFZ. Z drugiej jednak strony – w wielu szpitalach odmawia się wykonania zabiegu z uwagi na przekroczony limit operacji. Warto zatem szukać placówki, która zaoferuje bezpłatną operację.

Rekonstrukcja piersi – kiedy?

Dla niektórych kobiet, które walczą z nowotworem piersi, dużym wyzwaniem jest konieczność zmierzenia się z drugą operacją, bólem, narkozą i pobytem w szpitalu. Wobec tego częstym pytaniem jest to, czy można jednocześnie wykonać zabieg mastektomii oraz rekonstrukcji piersi. Czy takie połączenie jest możliwe?

W niektórych przypadkach – tak. Są to jednak sytuacje ściśle obwarowane konkretnymi warunkami. Uściślając – jednoczesne usunięcie piersi i zastąpienie jej implantem jest możliwe tylko w wtedy, gdy nowotwór jest w fazie przedinwazyjnej (nie ma przerzutów lub jest niskie ryzyko ich wystąpienia), gdy istnieje niskie ryzyko konieczności zastosowania naświetlań lub chemioterapii i w końcu – gdy pacjentka nie choruje na inne typy nowotworu.

W innych przypadkach rekonstrukcja piersi musi zostać odroczona – przynajmniej do czasu zakończenia leczenia.

Metody rekonstrukcji piersi

Istnieją dwie zasadnicze metody rekonstrukcji piersi.

· Rekonstrukcja z wykorzystaniem własnych tkanek pacjentki

To propozycja dla pań, które przeszły radioterapię. Jeden z jej negatywnych skutków ubocznych jest takie, iż mięśnie są osłabione i zwłókniałe, nie są zatem w stanie utrzymać protezy. Wówczas korzysta się najszerszego mięśnia grzbietu albo płatu skórno – mięśniowego.

W przypadku skorzystania z mięśnia grzbietu – wszywa się go w ranę, a pod nowy mięsień wkłada protezę.

Jeżeli jednak lekarz zadecyduje o wycięciu tkanek z brzucha, wówczas pierś formuje się w tłuszczu pacjentki.

Oczywiście po obu operacjach pozostają blizny, na plecach lub na brzuchu. Doświadczony chirurg może jednak przeprowadzić operację w taki sposób, aby ślady te można było bardzo łatwo zakryć bielizną.

· Rekonstrukcja z wykorzystaniem ekspandera tkankowego

W wielu przypadkach skóra po usunięciu piersi jest naciągnięta i płaska. Jeśli pacjentka nie była poddana radioterapii, można zastosować rekonstrukcję bez wszywania nowego mięśnia. Konieczne jest jednak zastosowanie ekspandera. To rodzaj rozprężalnego implantu, wypełnianego stopniowo coraz większymi ilościami soli fizjologicznej – tak, aby uzyskać rozciągnięcie skóry. Kiedy skóra jest już naciągnięta, wkłada się właściwy implant. Procedura ta trwa około 4 miesięcy i wymaga dwóch operacji w znieczuleniu ogólnym.

Warto wiedzieć, że istnieje także możliwość wykorzystania ekspanderoprotezy i tym samym uniknąć drugiej operacji. Mianowicie, pod mięsień piersi wkłada się ekspanderoprotezę, czyli dwukomorowy implant. Jego jedną część (ekspander) z upływem czasu napełnia się coraz większą ilością soli fizjologicznej, a gdy pierś osiągnie pożądane rozmiary – usuwa się tylko przewód i specjalną zastawkę. Nie wymaga to już poważnej operacji, a jedynie małoinwazyjnego zabiegu w ambulatorium. Proteza i ekspander zostają w ciele pacjentki na całe życie.

Odbudowa brodawki

Wiele pacjentek walczących z rakiem piersi zadaje sobie – lub lekarzom, pytanie odnośnie odbudowy samej brodawki sutkowej. Warto zatem wiedzieć, że mamy tutaj kilka możliwości:

· Przeszczep własnej brodawki, możliwy do wykonania tylko podczas zabiegu jednoczesnego usunięcia piersi i wszczepienia implantu.

· Rekonstrukcja brodawki z użyciem tkanek własnych pacjentki – innymi słowy, ze skóry formuje się odpowiedni kształt, przeszczepia się go, a następnie tatuuje na właściwy kolor. Efekty tych działań są często naprawdę spektakularne.

· Rekonstrukcja z użyciem materiałów silikonowych.

Rekonwalescencja

Pierwsze dni po zabiegu rekonstrukcji piersi nie należą do łatwych – pacjentkom doskwiera ból, muszą przyjmować leki. Po kilku dniach sytuacja znacznie się poprawia, ale należy podkreślić, że przez 6-8 tygodni po operacji pacjentka nie może podnosić rąk, dźwigać ciężkich przedmiotów. Wskazane jest traktowanie swojego ciała z troską i uwagą, nie można się przeforsowywać nawet przy znacznie lepszym samopoczuciu. Po około 3 miesiącach można już wrócić do aktywnego i „normalnego” życia – dla wielu kobiet jest to życie nowej jakości. 

Dodaj komentarz