Jak dbać o siebie, by urodzić zdrowe dziecko?

Każda ciąża, oprócz radości i nadziei związanej z przyjściem potomka na świat, niesie ze sobą także zagrożenia dla zdrowia matki, jak i  jej maleństwa. Aby je zminimalizować, trzeba wiedzieć, co zrobić, aby przygotować organizm na przyjście dziecka i zwiększyć szanse na to, że urodzi się zdrowe. 

Właśnie takie tematy było poruszane podczas spotkania z przyszłymi i młodymi Mamami jakie zorganizowano 9 maja w Bydgoszczy w ramach cyklu Świadoma Mama intymnie.

Pomimo burzowej pogody rodzice nas nie zawiedli i chętnie przybyli do Hotelu Brda, aby razem z nami promować ideę świadomego macierzyństwa.

W trakcie warsztatów zaproszeni  eksperci dzielili się z uczestnikami swoją wiedzą na temat odpowiedniej diety mamy i maluszka, zdrowia przyszłej mamy oraz pielęgnacji i higieny.  Spotkanie poprowadziła Paulina Holtz, świadoma mama i aktorka.

Jako pierwsza wystąpiła dietetyk, dr n. med. Kinga Kupczyk. Przyszłe mamy dowiedziały się jak ważna jest odpowiednia dieta podczas ciąży i jakie są konsekwencje niewłaściwego odżywiania. Młodzi rodzice otrzymali wskazówki co robić, gdy nie można karmić naturalnie oraz jak radzić sobie z pokarmowymi dolegliwościami dzieci.

Paulina Holtz przedstawiła gamę produktów antybakteryjnych marki OsmozaCare. Innowacyjne rozwiązania w aplikacji oraz szeroka gama kosmetyków zainteresowały zebranych rodziców.

Ginekolog, dr n. med. Marta Monist udzieliła porad dotyczących zdrowia mamy i maluszka, uczestniczki dowiedziały się również jakie zabiegi pielęgnacyjne są wskazane podczas ciąży, a jakich aktywności przyszłe mamy powinny unikać. Pani Doktor zachęcała do odpowiedniego przygotowania się do ciąży.  Aby zmniejszyć ryzyko występowania wad płodu, należy  przyjmować kwas foliowyo i witaminy B6 przynajmniej na miesiąc przed rozpoczęciem starań o dziecko.  Zmniejsza on ryzyko występowania wad cewy nerwowej i prawdopodobnie innych wad uwarunkowanych genetycznie. Witamina B6 złagodzi także dyskomfort na tle porannych nudności, gdy już zostaniesz mamą. Pani Doktor zachęcała także do stosowania probiotyków ginekologicznych i odpowiednich płynów do higieny intymnej, które są strażnikami zdrowia intymnego kobiety.

 

Wiedzę zebranych mam, z zakresu higieny i zdrowia intymnego, w quizie edukacyjnym „Świadome Macierzyństwo receptą na zdrowe Dziecko”  sprawdziła Joanna Rubczyńska przedstawicielka firmy ASA.

Ostatnie wystąpienie należało do położnej, pani Renaty Piron związanej z bydgoską Akademią z Brzuszkiem. Pani Renata opowiedziała o trudach i radościach związanych z porodem, ogromnej roli partnera oraz pierwszych dniach życia maleństwa.

Sesja z brzuszkiem i maluszkiem to nieodłączny element naszych warsztatów. Tym razem towarzyszyło nam studio fotograficzne Świetliste.pl z Bydgoszczy.

Partnerem Merytorycznym Programu jest doustny probiotykProbiotyk Słowo probiotyk pochodzi z greki od słów pro - „dla" i bios - „życie". Chociaż pierwszy raz o „korzystnych bakteriach" wspomniano na początku dwudziestego wieku, badania nad bakteriami trwają nadal. Probiotyki to preparaty, w których składzie znajdują się żywe kultury mikroorganizmów, najczęściej bakterie kwasu mlekowego. Stosowanie probiotyków przynosi określone korzyści dla zdrowia bez ryzyka przedawkowania i powikłań. Probiotyki wpływają na syntezę witamin B1, B2, B12,K i metabolizm cholesterolu, stymulują układ immunologiczny, regulują wchłanianie jelitowe, utrzymują prawidłowe pH. ginekologiczny i LaciBios femina i nasz portal  zdrowieintymnie.pl

 

 

Komentarze

ja też właśnie w ten sposób przygotowywałam się do ciąży tzn biorąc kwas foliowy mniej więcej trzy miesiące przed planem zajścia w ciążę (u nas udało się w pierwszym miesiącu prób) brałam także probiotyki ginekologiczne provag żeby uzupełnic florę w bakterie kwasu mlekowego i nie dopuścić do infekcji bo wiem że w ciąży może ona być groźna

Dodaj komentarz