Dziecięce problemy intymne

Dziecięce problemy intymne

Choć problemy intymne kojarzymy głównie z dorosłością, to już niemowlaki narażone są na różne komplikacje związane z tymi częściami ciała. Rozpoznanie problemu napawa wielu trudności, a rady dotyczące pielęgnacji i leczenia są często sprzeczne.

Problemy intymne dziewczynek

Kłopoty z miejscami intymnymi dziewczynek zaczynają się już właściwie od urodzenia. Wiele młodych mam nie wie, jak właściwie pielęgnować swoje córki, tym bardziej, że pielucha nie ułatwia im zadania, szczególnie wtedy, gdy kał dostaje się pomiędzy wargi sromowe.

U nowonarodzonych dziewczynek pomiędzy wargami sromowymi znajduje się mastka – maź, która chroni je przed szkodliwymi bakteriami. Nie wolno jej usuwać. Po pewnym czasie sama zaniknie. By zachować higienę, dziewczynki należy podmywać pod bieżącą wodą, by wypłukać resztki kału. Ewentualnie można myć je za pomocą płatków bawełnianych i ciepłej wody. Unikajmy chusteczek nawilżonych, którymi wcieramy resztki nieczystości głębiej, czasem nawet do cewki moczowej. Takie postępowanie może prowadzić do infekcji i zapalenia układu moczowego. I pamiętajmy o zasadzie, że dziewczynki myjemy od pochwy w stronę odbytu – nie odwrotnie, aby nie przenosić bakterii z odbytu, na delikatne struktury narządów intymnych i moczowych.

Innym częstym problemem u maleńkich dziewczynek jest sklejenie warg sromowych. Dziewczynki mają suche wargi sromowe, na które nie działają estrogenyEstrogenyEstrogeny to grupa hormonów płciowych, do których zalicza się estradiol, estron i estriol. Są nazywane hormonami żeńskimi i odgrywają bardzo ważną rolę w kobiecym organizmie. Są też niezbędne dla mężczyzn ponieważ ich niedobór w jądrach może powodować bezpłodność. Prócz tego, że zapewniają prawidłowe funkcjonowanie narządu rodnego, uczestniczą również w wielu ogólnoustrojowych przemianach metabolicznych. Odpowiadają za rozwój drugorzędowych cech płciowych, wpływają na przebieg i regularność cyklu miesiączkowego, odbudowę błony śluzowej macicy, zwiększają poziom "dobrego" cholesterolu HDL we krwi, obniżają poziom "złego" cholesterolu LDL we krwi, zwiększają odkładanie wapnia w kościach, zapobiegając osteoporozie. Estrogeny wpływają też na nastrój i libido. Zwane są również hormonami urody ponieważ organizm pod ich kierunkiem produkuje kwas hialuronowy oraz kolagen. , które mogłyby je zwilżać. W wyniku mechanicznych uszkodzeń (otarć), lub infekcji, mogą one zostać pozbawione nabłonka, a uszkodzone fragmenty w wyniku działania wysięku mogą powodować sklejenie, a nawet zrośnięcie. By temu zapobiec należy odpowiednio pielęgnować okolice intymne dziecka poprzez częste zmiany pieluszki, odpowiednie natłuszczenie oraz unikanie pudru, który może wysuszać delikatną skórę.

Sklejenie warg sromowych skutkuje zaleganiem moczu, co doprowadza do infekcji układu moczowego, a także pochwy i sromu. Leczenie polega na stosowaniu odpowiedniej maści, która ma za zadanie rozklejenie warg sromowych. Jeśli ona nie zadziała, wtedy stosuje się delikatne mechaniczne rozklejenie w znieczuleniu miejscowym. W skrajnych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Innym problemem, z jakim borykają się często dziewczynki są infekcje intymne. Dorosłe kobiety mają większą barierę ochronną przed szkodliwymi bakteriami. Chroni je zarówno owłosienie, jak również hormony krążące w organizmie, które powodują, że srom jest odpowiednio nawilżony. Małe dziewczynki nie posiadają naturalnych lubrykantów, co sprawia, że są bardziej podatne na otarcia i uszkodzenia. Szczególnie latem, gdy jest gorąco, ciało się poci, także miejsca intymne są podrażnione, a ryzyko jest tym większe, że dzieci zachowują się…jak dzieci, a więc na przykład siadają na piasku, który może dostać się do sromu i dodatkowo go podrażniać i uszkadzać.

Dodatkową przyczyną infekcji są nieodpowiednio czyste toalety w przedszkolach czy szkołach. Choć uczymy  dzieci, by nie siadały na nich, to nie zawsze możemy liczyć na to, że nasze rady zostaną zastosowane w praktyce.

Innym problemem jest zainteresowanie dzieci własną intymnością. Maluchy zaczynają zauważać, że dotykanie się sprawia im przyjemność. Jest to naturalny etap rozwoju, jednak często prowadzący do infekcji intymnych.

Jeśli zauważmy u córki zaczerwienienie czy podrażnienie trzeba udać się do lekarza rodzinnego, który wdroży odpowiednie leczenie. W przypadku bardziej skomplikowanych infekcji dziecko zostanie skierowane do ginekologa dziecięcego.

Problemy intymne chłopców

Podobnie u chłopców, jak u dziewczynek, wszystko zaczyna się od prawidłowego postępowania z okolicami intymnymi już od pierwszego dnia życia. Jak zatem pielęgnować prącie? Jeśli chodzi o higienę, to mamy synów mają znacznie łatwiej, gdyż chłopcom z racji budowy łatwiej wyczyścić pupę i nie ma zwykle ryzyka przedostania się kału do cewki. To dlatego, a także z powodu długości cewki, małych chłopców rzadziej dotyka zapalenie układu moczowego.

Prawidłowa pielęgnacja chłopca to przede wszystkim pielęgnacja prącia i nie usuwanie, podobnie jak u dziewczynek, mastki. Ta bariera ochronna w odpowiednim momencie sama zaniknie.

Wiele kontrowersji budzi to, czy napletek należy ściągać czy nie. Otóż już od pierwszych dni życia w czasie kąpieli napletek delikatnie ściągamy tyle, ile można. Nie robimy nic na siłę. To normalne, że napletek jest sklejony i taki może pozostawać do 2 -3 roku życia. Zwykle w wieku dwóch lat, w czasie bilansu lekarz stwierdza, czy napletek prawidłowo schodzi. Jeśli nie, to z powodu sklejki lub stulejki.

Sklejka to delikatne sklejenie napletka z prąciem. W celu odklejenia stosuje się specjalne maści i delikatnie ściąga napletek. Takie działanie jest długotrwałe ale przynosi oczekiwane efekty.

W przypadku, gdy pojawi się stulejka, a więc, gdy napletek nie daje się ściągnąć z prącia, dlatego, że jest zbyt wąski, konieczna jest konsultacją z urologiem dziecięcym. Czasem napletek daje się ściągnąć ale z trudem i związane jest to z niepokojem dziecka. W takim wypadku często napletek ulega mikrouszkodzeniom, które bliznowacieją powodując jeszcze większe zwężenie. Niestety w przypadku stulejki zwykle konieczna jest interwencja chirurgiczna. W niektórych przypadkach trzeba ją wykonać pilnie, gdy ujście moczu jest tak małe, że pod napletkiem powstaje „balonik” z moczem. Takie sytuacje to oczywiście ogromne ryzyko infekcji układu moczowego i samego prącia.

Wszelkie wątpliwości związane z rozwojem i budową prącia, a także leczeniem jego defektów, rozwieje urolog dziecięcy i to on powinien podjąć decyzję o indywidualnym postępowaniu w każdym przypadku.

Problemy intymne dzieci wiążą się zarówno z nieprawidłową higieną jak i ich indywidualną budową. Istotne jest to, by reagować na wszelkie niepokojące nas objawy, a wątpliwości związane z właściwym postępowaniem w zakresie higieny rozwiewać w rozmowie z lekarzem.

W codziennej pielęgnacji skóry okolic intymnych dziewczynek należy stosować odpowiednie (wolne od: SLS, SLES, PEG, parabenów, sztucznych substancji zapachowych) preparaty dermokosmetyczne jak np. LaciBios femina żel.

LaciBios femina żel posiada optymalne pH (4,5) oraz aktywne substancje, które gwarantują potrójną ochronę –przeciwbakteryjną, przeciwgrzybiczą i przeciwpierwotniakową. Stosowany w celu łagodzenia podrażnień okolic intymnych i w sytuacjach nadmiernej suchości okolic intymnych wywołanych czynnikami różnego pochodzenia. Skutecznie łagodzi podrażnienia błon śluzowych oraz hamuje rozwój patogennej flory, zmniejszając ryzyko przykrych dolegliwości. Daje niezwykłe uczucie świeżości i czystości. Może być stosowany przez dziewczynki od 3.roku życia.

Dodaj komentarz