Movember czyli dlaczego wszyscy nagle zapuszczają wąsy

Movember czyli dlaczego wszyscy nagle zapuszczają wąsy

Movember – czyli po polsku Wąstopad – to międzynarodowa, coroczna, trwająca cały listopad akcja, podczas której mężczyźni zapuszczają wąsy. Po co to robią? Celem akcji jest podnoszenie świadomości mężczyzn w zakresie profilaktyki raka jąder i prostaty.

Wąsy mają zwrócić uwagę na fakt, że mężczyźni powinni dokonywać regularnych badań. Dodatkowo osoby, które czynnie nie biorą udziału w tej akcji (czyli nie chcą zapuszczać wąsów), mogą ją sponsorować poprzez wpłacanie pieniędzy na organizację wskazaną przez osobę zapuszczającą wąsy. 

Tak więc nie bądźmy zdziwieni jeśli wokół nas nagle pojawi się spora grupa „wąsaczy”. Teraz już wiemy, że ich zarost nie jest wynikiem mody, a tego, że biorą udział w akcji Movember.

Jeśli już  wiemy dlaczego mężczyźni zapuszczają w listopadzie wąsy, to warto zadać sobie kolejne pytania.  Czy zdaję(my) sobie sprawę dlaczego badanie jąder i prostaty jest tak ważne? Czy wiem(y) jak postępować profilaktycznie, na jakie objawy zwracać uwagę, co powiano niepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.

Jeżeli na którekolwiek pytanie odpowiedź brzmi „nie”, to pora uzupełnić wiedzę. Z reguły mężczyźni nie są chętni do rozmawiania o swoich problemach natury intymnej, dlatego edukacji w tym zakresie nigdy dosyć. Piszemy więc w liczbie mnogiej, bo to często kobiety (żony, partnerki) mają większą świadomość i siłę sprawczą, by namówić mężczyznę na samobadanie czy badania profilaktyczne. A regularne badania to podstawa!

Po 45.roku życia mężczyzny kluczowe jest robienie regularnych badań krwi - w tym sprawdzanie poziomu PSA. Badanie to jest najbardziej wiarygodnym sposobem wczesnego wykrywania nowotworów prostaty, do tego badanie USGSonomammografiaSonomammografia, czyli USG piersi, to badanie gruczołu piersiowego. Obok mammografii stanowi jedną z najpopularniejszych metod diagnostycznych chorób piersi. Badanie to jest zalecane kobietom do 35 roku życia z uwagi na gęstą budowę gruczołu piersiowego w młodym wieku oraz w przypadku zmian mastopatycznych w przypadku, gdy mammografia jest niewystarczająca. Wskazana jest również kobietom, które w okresie klimakterium stosują HTZ wpływającą na zgęstnienie struktury piersi. Badanie to nie naraża pacjentek na promieniowanie jonizujące.   . Chcesz wiedzieć więcej, wpisz do naszej  wyszukiwarki hasło PROSTATA. Przeczytaj  dostępne artykuły na temat prostaty. A potem jeśli coś Cię zaniepokoi, odwiedź swojego lekarza rodzinnego i poproś go o skierowanie na badania.

W przypadku łagodnego rozrostu prostaty medycyna proponuje wiele różnych metod leczenia. Wybór optymalnej terapii jest uzależniony przede wszystkim od nasilenia dolegliwości związanych z chorobą, a także od ogólnego stanu pacjenta.

W skrócie - rozrost prostaty i jego objawy

Gruczoł krokowy (zwany również sterczem, a po łacinie - prostatą) mają tylko panowie. Wraz z jądrami, pęcherzykami nasiennymi i przewodami wyprowadzającymi stanowi on układ płciowy mężczyzny. Stercz znajduje się tuż pod pęcherzem moczowym i tu komunikuje się ściśle z mięśniem zwieraczem wewnętrznym cewki moczowej.

Wszelkie procesy chorobowe w obrębie prostaty mogą powodować ucisk na położoną w bezpośrednim sąsiedztwie gruczołu cewkę moczową. Nietrudno zatem domyślić się, że głównym objawem problemów z prostatą są kłopoty z mikcją, to znaczy z oddawaniem moczu. W przypadku jakiegokolwiek rozrostu, a także obrzęku wynikającego ze stanu zapalnego w obrębie gruczołu panowie skarżą się w pierwszej kolejności na utrudnione rozpoczęcie mikcji, jej dłuższe trwanie, niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza oraz konieczność częstego oddawania moczu (również w nocy). W niektórych przypadkach opróżnienie pęcherza wymaga świadomego napięcia mięśni brzucha, pacjenci zgłaszają ból towarzyszący mikcji i bolesne parcie na mocz. Niekiedy występuje również tzw. parcie naglące – potrzeba natychmiastowego oddania moczu. Warto zaznaczyć, że problemy z mikcją są szczególnie nasilone rano.

Intensywność objawów rozrostu w obrębie prostaty zależy przede wszystkim od tego, jak duży ucisk wywiera ona na cewkę moczową – od nieznacznego zwężenia aż po całkowite jej uciśnięcie powodujące zastój moczu w pęcherzu. Warto przy tym pamiętać, że nie ma prostej zależności pomiędzy wielkością prostaty a jej oddziaływaniem na cewkę moczowa, a nasilenie i uciążliwość objawów jest sprawą indywidualną.

Najczęstszym procesem patologicznym dotyczącym gruczołu krokowego jest jego łagodny rozrost, który dotyka przede wszystkim mężczyzn po 45. roku życia i starszych. Istotą schorzenia jest zwiększenie się ilości prawidłowych komórek gruczołowych prostaty i komórek zrębu tego narządu. Nie ma to jeszcze charakteru nowotworowego i nie jest uważane za stan przedrakowy. Taki rozrost jest określany mianem gruczolaka.

Ryzyko wystąpienia problemów z prostatą – głównie nowotworów – rośnie wraz z wiekiem. Większość przypadków diagnozuje się u mężczyzn po ukończeniu 50. roku życia. Choroba może początkowo przebiegać bezobjawowo. Szacuje się, że w Polsce – rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn oraz trzecią przyczyną zgonów w wyniku zmian rakowych.  Dlatego Panowie nie czekajcie…

Sterister to  preparat dla mężczyzn po 45. roku życia. Zawiera składniki roślinne wzbogacające dietę, o długiej tradycji stosowania, które korzystnie wpływają na zdrowie mężczyzny. Więcej informacji o nim znajdziecie tutaj

Dodaj komentarz