Pigułka po - garść informacji

Pigułka po - garść informacji

Tabletki, które zażywa się po odbytym stosunku, zostały stworzone z myślą o sytuacjach, gdy antykoncepcjaAntykoncepcjaŚwiatowa Organizacja Zdrowie definiuje pojęcie antykoncepcji jako działanie, mające na celu zapobieżenie niezaplanowanemu poczęciu dziecka , w trakcie stosunku płciowego, nie wymagające od partnerów zaniechania współżycia (choćby na kilka dni). stosowana w czasie stosunku zawodzi lub wtedy, gdy kobieta stała się ofiarą napaści seksualnej. Dlaczego nie może być stosowana jako regularna antykoncepcja i jakie niesie za sobą konsekwencje jej zażycie?

Sytuacja podbramkowa

Dziś większość kobiet i dziewcząt wie, że aby uniknąć nieplanowanej ciąży konieczne jest zabezpieczenie. Niestety życie pisze różne scenariusze i czasem to zabezpieczenie zawodzi, jak na przykład pęknięta prezerwatywa. Bywa też tak, że na skutek nagłej namiętności dajemy się ponieść emocjom i liczymy na to, że uda się nam uniknąć ciąży. Gdy emocje ustępują miejsca rozsądkowi, szukamy rozwiązania.

Najgorszą sytuacją jaką można sobie wyobrazić, gdy tabletka jest konieczna, jest gwałt. W takim wypadku bezdyskusyjnie kobieta ma prawo do jej przyjęcia, a rolą osób opiekujących się nią jest poinformowanie jej o takiej możliwości.

Jak to działa?

Największą skuteczność tabletki „po” mają, gdy zostaną przyjęte w ciągu 24 godzin po odbytym stosunku. W takim wypadku ich skuteczność sięga 99%, jednak można je przyjąć nawet do 72 godzin po odbytym stosunku. W tej sytuacji może się zdarzyć, że jej działanie jest wczesnoporonne.

Działanie tabletek postkoitalnych  („po stosunku”) opiera się na dużej dawce progestagenu, który działa wielorako:

  • zagęszcza śluz szyjki macicy, utrudniając plemnikom ruchliwość,
  • jeśli nie doszło jeszcze do owulacji, zostaje ona opóźniona, by niemożliwe stało się zapłodnienie,
  • gdy do zapłodnienia już doszło, uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka.

Stosowanie

Tabletkę należy zastosować najszybciej jak to możliwe po przebytym stosunku, by jej skuteczność była jak najwyższa. Wystarczy jedna pigułka, po której może wystąpić krwawienie, jednak nie zawsze się tak dzieje. Może wystąpić miesiączka w normalnym terminie, lub dopiero w kolejnym cyklu. Wszystko uważa się za prawidłowość.

Tabletki „po stosunku” w znacznym stopniu wpływają na organizm, więc nie można ich stosować jako normalnej antykoncepcji. Jest to metoda, po którą należy sięgać w absolutnie wyjątkowej sytuacji, gdyż jej wpływ na organizm kobiety, nie pozostaje obojętny.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Tabletki o tak silnym działaniu mają szereg przeciwwskazań do stosowania, wśród których najważniejsze to: ciąża, zespoły zatorowo-zakrzepowe, zakrzepowe zapalenie żył, udar mózgu, niewydolność wieńcowa czy anemia sierpowatokrwinkowa. Trzeba też wiedzieć, że w czasie karmienia piersią stosowanie tego typu tabletki jest zabronione.

W sytuacji, gdy już zażyjemy pigułkę mogą wystąpić dolegliwości takie jak: bóle głowy, nudności i wymioty, obrzęki, uczycie nabrzmienia, opuchnięcia i rozbicia.

Warto wiedzieć

Najważniejszym, co należy wiedzieć o tabletce „po stosunku” jest to, że jest ona awaryjną antykoncepcją, której nie wolno nadużywać. Można ją przyjąć w wyjątkowej sytuacji. Jeśli nie chcemy zrujnować własnego zdrowia, nie może ona zastępować tradycyjnej antykoncepcji.

Trzeba pamiętać, że pigułka postkoitalna nie stanowi antykoncepcji dla kolejnych stosunków. Nie zabezpiecza ona zatem w żaden sposób przed nieplanowaną ciążą przy kolejnych stosunkach.

Wątpliwości moralne i edukacja seksualna

Antykoncepcja, a szczególnie, stosowanie tabletek „po stosunku” budzi wątpliwości natury moralnej. Lekarze podkreślają, że badania pokazują, że jeśli już dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka, to tabletka nie ma działania wczesnoporonnego. Oznacza to, że zagnieżdżony zarodek rozwija się bez obaw.

Dla wielu jest to wystarczająca wiadomość, jednak wątpliwości natury moralnej budzi to, co dzieje się pomiędzy zapłonieniem, a zagnieżdżeniem. Dzisiejsza medycyna za początek ciąży uważa zagnieżdżenie się zarodka, w związku z tym lekarze informują o tym, że tabletki postkoitalne nie są środkami wczesnoporonnymi. Tyle nauka.

Inni jednak uważają, że już w momencie zapłodnienia mamy do czynienia z „życiem”, a w tym czasie, tabletki tego typu są w stanie usunąć zarodek zanim się zagnieździ. Idąc tą drogą rozumowania dochodzimy do wniosku, że tabletki takie jednak mogą mieć działanie wczesnoporonne.

Wszystko zależy od osobistego światopoglądu i przekonań, co do tego kiedy zaczyna się ludzkie życie.

Jako, że tabletki postkoitalne wzbudzają wiele kontrowersji i emocji, najważniejsze jest edukowanie młodzieży, by była świadoma własnej seksualności, wiedziała jak dochodzi do zapłodnienia, a przede wszystkim znała klasyczne formy antykoncepcji i jej działania. Warto przekazywać młodym ludziom wiedzę na ten temat, by potrafiła ocenić, co i jaki ma wpływ na organizm, a także nie traktowała tabletek postkoitalnych, jako zwykłej formy antykoncepcji. Szeroka edukacja seksualna jest najlepszą metodą na wpływanie na dobre decyzje młodych ludzi, także w przeszłości. Tylko bowiem wiedza, pozwala na właściwą ocenę sytuacji, w jakiej można się w przyszłości znaleźć. 

Dodaj komentarz