Wasze pytania

Wasze_pytania
Na pytania odpowiada dr Jacek Tomaszewski z II Katedry i Kliniki Ginekologii AM w Lublinie

Często nękają mnie infekcje miejsc intymnych. Co powinnam stosować do podmywania, gdyż słyszałam już różne pomysły: kefir, zsiadłe mleko, woda i szare mydło?

Prawidłowa flora bakteryjna pochwyFlora bakteryjna pochwyFlora bakteryjna pochwy - Prawidłowa flora bakteryjna składa się w 99% z pałeczek Lactobacillus, które zwane są również pałeczkami Döderleina. Bakterie te wytwarzają kwas mlekowy wpływający na odpowiedni poziom pH w pochwie czyli poniżej 4,5. Kwaśne środowisko oraz inne substancje produkowane przez pałeczki Lactobacillus zapobiegają kolonizacji patogennych mikroorganizmów. W pochwie bytują również bakterie uważane za chorobotwórcze jednak ich ilość w prawidłowym ekosystemie nie przekracza 1%. W takim stężeniu nie wywołują żadnych dolegliwości ponieważ ich namnażanie blokowane jest przez kwas mlekowy oraz inne metabolity Lactobacillus. Równowaga ekosystemu pochwy może zostać naruszona podczas antybiotykoterapii, zmian hormonalnych, cukrzycy oraz nadmiernej higieny intymnej. Prowadzi to wówczas do rozwoju stanów zapalnych o podłożu bakteryjnym bądź grzybiczym. Skład flory bakteryjnej jest różny w poszczególnych okresach życia kobiety: okres płodowy – pochwa jest jałowa,  pierwsze 3 tygodnie życia pozałonowego – mikroflora pochwy zbliżona jest do obrazu pochwy dorosłej kobiety w okresie rozrodczym. Dzieje się tak ze względu na przejście przez barierę łożyska estrogenów matki,  przed menarche – mikroflora składa się z następujących bakterii: Staphylococcus epidermidis (21%), Diphteroides spp. (21%), Bacteroides spp. (19%), Peptococcus sp. (19%), Porphyromonas spp. (19%) i Gardnerella vaginalis (12%),  okres rozrodczy – flora bakteryjna pochwy z dominacją bakterii kwasu mlekowego,  okres pomenopauzalny – mikroflora pochwy przypomina środowisko pochwy u dziewczynek przed menarche ze spadkiem ilościowym bakterii kwasu mlekowego i mnogimi pałeczkami Gram-ujemnymi (E. coli).    tworzy barierę chroniącą ten narząd przed kolonizacją patogennymi mikroorganizmami a pałeczki kwasu mlekowego należą do organizmów dominujących liczebnie w normalnej mikroflorze pochwy. W optymalnych warunkach utrzymuje się stan dynamicznej równowagi. Jednak wpływem licznych czynników egzo- i endogennych równowaga ta może ulec zakłóceniu. Jego konsekwencją jest zmniejszenie ilości pałeczek kwasu mlekowego LactobacillusLactobacillusTo rodzaj laseczkowatych bakterii Gram-dodatnich. Najliczniejsze spośród grupy bakterii kwasu mlekowego. Pałeczki kwasu mlekowego dominują w składzie naturalnej flory bakteryjnej pochwy dojrzałej kobiety, a najczęściej występujące to: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus brevis, Lactobacillus jenseni, Lactobacillus casei, Lactobacillus catenaforme, Lactobacillus debrueckii, Lactobacillus salivarius, Lactobacillus crispatus. Bakterie te nie są chorobotwórcze i pozwalają na utrzymanie kwaśnego odczynu pH w pochwie, który zapobiega zakażeniom grzybiczym i bakteryjnym.  lub nawet ich całkowite wyparcie z pochwy. Ułatwia to namnażanie i penetrację pochwy przez obecne w pochwie drobnoustroje patogenne.
Stany zapalne pochwy i dróg wyprowadzających mocz są najczęstszym powodem zgłoszenia się kobiet do specjalisty ginekologa. Bierne przenoszenie patogenów jelitowych z okolicy odbytu do przedsionka pochwy nie zawsze jest spowodowane niedostateczną higieną osobistą. Wśród czynników zaburzającymi biocenozę pochwy istotną rolę odgrywają zmiany stanu hormonalnego organizmu (pokwitaniePokwitaniePokwitanie to okres procesu dojrzewania u człowieka, trwający ok. 4-5 lat, w którym następuje rozwój drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych. Zachodzi około 11-16 roku życia, przy czym u dziewcząt nieco wcześniej niż u chłopców. Nie ma jednak określonego wieku dla pokwitania. , senium, ciąża, połóg, miesiączka, cykl płciowy, schorzenia endokrynologiczne), aktywność seksualna, środki antykoncepcyjne, obecność nasienia w drogach rodnych, stosowanie tamponów pochwowych, błędy dietetyczne (nadmiar cukrów rafinowanych, zaburzenia odporności, zabiegi chirurgiczne w obrębie narządu rodnego czy nieracjonalne działania chemioterapeutyczne.

Uciążliwe objawy związane z infekcją w obrębie pochwy stanowią dla większości pacjentek istotny problem zdrowotny i psychoemocjonalny. Badanie ginekologiczneBadanie ginekologiczneTo badanie przedmiotowe, w którym szczególną uwagę przywiązuje się do oceny narządów miednicy małej i piersi. Przeprowadza się je w celu wykrycia nieprawidłowości oraz podjęcia leczenia istniejących schorzeń. Staranne badanie ginekologiczne obejmuje zebranie wywiadu, badanie przedmiotowe (z użyciem wziernika i wewnętrzne), niektóre badania laboratoryjne oraz rozmowę z lekarzem dotyczącą jego spostrzeżeń i zaleceń na przyszłość. Wszystkim kobietom zaleca się aby poddawały się badaniu regularnie. oraz proste diagnostyczne testy przesiewowe (ocena pH wydzieliny pochwowej) pozwalają na rozpoznanie czynnika sprawczego i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Z tego powodu przed postawieniem diagnozy przez lekarza nie należy samodzielnie podejmować żadnego postępowania leczniczego. To samo dotyczy nieracjonalnych działań higienicznych w obrębie okolic intymnych, zwłaszcza zbyt częstych irygacji czy stosowania środków higieny intymnej, których przesadne nadużywanie może wręcz odpowiadać za powstanie infekcji czy spowodować jej nawrót.

Jeżeli zachodzi potrzeba zastosowanie środków higieny intymnej to poleca się użycie preparatów które utrzymują kwaśny odczyn okolic intymnych, przebadanych dermatologicznie. Metody polegające na dopochwowej aplikacji jogurtu czy kwaśnego mleka wykazują znikomą lub wręcz brak efektywności klinicznej w zakresie profilaktyki i leczenia zakażeń pochwy i sromu. .

Czynnikiem tak samo ważnym jak leczenie jest utrzymanie trwałego dobrostanu pochwy. W tym celu szeroko propaguje się włączenie do codziennej diety probiotykProbiotyk Słowo probiotyk pochodzi z greki od słów pro - „dla" i bios - „życie". Chociaż pierwszy raz o „korzystnych bakteriach" wspomniano na początku dwudziestego wieku, badania nad bakteriami trwają nadal. Probiotyki to preparaty, w których składzie znajdują się żywe kultury mikroorganizmów, najczęściej bakterie kwasu mlekowego. Stosowanie probiotyków przynosi określone korzyści dla zdrowia bez ryzyka przedawkowania i powikłań. Probiotyki wpływają na syntezę witamin B1, B2, B12,K i metabolizm cholesterolu, stymulują układ immunologiczny, regulują wchłanianie jelitowe, utrzymują prawidłowe pH. ów zawierających pałeczki kwasu mlekowego w postaci doustnej np. LaciBios femina.

 
Słyszałam, że w przypadku częstych infekcji miejsc intymnych warto zażywać preparaty probiotyczne. Na czym polega ich działanie i czy są jakieś przeciwwskazania do ich stosowania?

Probiotyki są preparatami zawierającymi w swoim składzie żywe kultury bakteryjne. Probiotyki wywierają korzystny wpływ na organizm pacjenta przywracając równowagę w zaburzonej biocenozie pochwy, dolnego odcinka dróg moczowych lub przewodu pokarmowego.

Nie wiemy dokładnie w jaki sposób bakterie probiotyczne poprawiają dobrostan ustroju ludzkiego. Hipotetyczny mechanizm w jakim mikroorganizmy probiotyczne działają na ustrój człowieka polega na modulowaniu odpowiedzi immunologicznej organizmu i/lub biosyntezie i uwalnianiu substancji o działaniu bakteriostatycznym lub bakteriobójczym. Dzięki wysokiemu powinowactwu drobnoustrojów probiotycznych do komórek nabłonka pochwy, dróg moczowych lub przewodu pokarmowego tworzą one dodatkowo naturalną zaporę chroniącą te struktury przed inwazją florą patogenną.

Warunkiem uzyskania długotrwałego efektu ochronnego jest zastosowanie drobnoustrojów probiotycznych, których charakterystyka mikrobiologiczna i metaboliczna zbliżona byłaby do zaobserwowanej dla prawidłowej flory przewodu pokarmowego, dróg moczowych czy pochwy, niezależnie od różnic rasowych, środowiskowych czy geograficznych. W przypadku kobiet niezwykle pożądaną cechą probiotyków jest ich zdolność do koegzystencji z fakultatywnymi pałeczkami kwasu mlekowego zasiedlającymi pochwę.

Zidentyfikowano kilka szczepów bakteryjnych wykazujących cechy probiotyków. Największe znaczenie mają tu mikroorganizmy z rodzaju Lactobacillus oraz Bifidobacterium jak też pewne gatunki Enterococcus, Saccharomyces boulardii i cerevisiae.

Większość bakterii fakultatywnych jest wrażliwa na szereg rutynowo stosowanych antybiotyków. Mikroorganizmy te są zazwyczaj eliminowane z ustroju w trakcie rutynowej antybiotykoterapii. Ponowna kolonizacja szczepami bakterii fakultatywnych jest więc niezwykle ważna do uzyskania trwałego efektu leczniczego.

Z tego powodu probiotyki stosowane są w przywracaniu prawidłowej biocenozy przewodu pokarmowego, pochwy i dolnego odcinka dróg moczowych po antybiotykoterapii, w leczeniu biegunek, we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego przewlekłych czy innych nieswoistych stanów zapalnych jelit. Regularne stosowanie preparatów pozwala uzyskać i utrwalić długotrwałą poprawę prawidłowej flory bakteryjnej pochwy, która jest podstawą zdrowia intymnego każdej kobiety.

Rynek preparatów probiotycznych stale się rozwija. Ta niezwykle dynamiczna, technologicznie zaawansowana gałąź przemysłu farmaceutycznego ma szerokie perspektywy dalszego rozwoju. Już teraz można wyizolować i produkować na skalę przemysłową różne szczepy mikroorganizmów probiotycznych, które stosuje się u dzieci czy u starszych kobiet po menopauzie, biorąc po uwagę dyskretne różnice w kolonizacji narządów w zależności od wieku pacjenta. W przyszłości technologia inżynierii genetycznej pozwoli na wykorzystanie bakterii probiotycznych do wprowadzenia do bakterii opornych na antybiotyki fagowego materiału genetycznego, co umożliwi skuteczną walkę z zakażeniami.

Obecnie prowadzone są prace nad zastosowaniem antygenów białkowych, integralnych składowych struktur cytoplazmatycznych bakterii probiotycznych, które umożliwiają wykorzystanie tych mikroorganizmów jako immunomodulatorów organizmu ludzkiego (szczepionki).

Dodaj komentarz