Rewolucyjna proteza piersi – od polskiej projektantki

Rewolucyjna proteza piersi – od polskiej projektantki

Konieczność usunięcia piersi to dramat dla każdej kobiety. Oznacza to bowiem nie tylko trwającą walkę o swoje życie, ale i znaczne pogorszenie samooceny. W polepszeniu tego ostatniego, zwłaszcza na co dzień, pomagają protezy piersi – jednocześnie te, które aktualnie dostępne są na rynku, często pozostawiają wiele do życzenia. Jak jednak doniosły niedawno media, to może się wkrótce zmienić.

Rak piersi – zabójca Polek

Rak piersi to jeden z najgroźniejszych i najbardziej powszechnych nowotworów. Każdego roku zabija 22 tysiące Polek. Tak częste jego występowanie sprawia, że pojawia się duże zapotrzebowanie na protezy piersi, które umożliwiają chorym swobodne funkcjonowanie na co dzień, a także polepszenie samopoczucia i wyglądu. Niestety, zazwyczaj nie są one zbyt komfortowe czy estetyczne.

W marcu tego roku w mediach pojawiła się informacja, że Polki walczące z rakiem piersi już niedługo będą miały do dyspozycji nowoczesną protezę, zupełnie inną od tych dotychczas stosowanych. Nazywa się ona „Simpla”, a jej autorka – Małgorzata Załuska, zdobyła za nią główną nagrodę Paradyż Award w konkursie „make me!”

Proteza „Simpla” – o co chodzi?

„Simpla” to wyjątkowa proteza piersi, która już na pierwszy rzut oka wyróżnia się spośród wielu innych. Co czyni ją niezwykłą?

  • Idealne odwzorcowanie zdrowej piersi

Produkt przeznaczony będzie dla kobiet po jednostronnej mastektomii. Aby wyprodukować protezę „Simpla”, należy najpierw wykonać serię zdjęć popiersia, a potem wygenerować skan 3D. Dzięki temu stworzona proteza jest idealnym odwzorcowaniem zdrowej piersi.

  • Naśladowanie ludzkiego ciała

Proteza „Simpla” ma zupełnie nową, innowacyjną strukturę. To sprawia, że „zachowuje” się ona zupełnie tak, jak ciało i jest bardzo podobna w dotyku. Kiedy zatem kobieta umieszcza protezę w biustonoszu, a potem nakłada ubranie, nikt nie jest w stanie stwierdzić, że jest ona po tak poważnej operacji.

  • Personalizacja

Jak podkreśla autorka tego nowoczesnego projektu, protezy będące do tej pory na rynku są bardzo „szpitalne” i natychmiast kojarzą się z medycznym produktem. „Simpla” i pod tym względem się wyróżnia. Pacjentka będzie mogła samodzielnie dobrać kolor oraz rodzaj materiału, co sprawi, że przedmiot staje się bardziej osobisty i intymny.

Proteza jest obecnie na etapie dopracowywania. Następnie zostanie stworzony prototyp, a sam produkt zostanie poddany testom konsumenckim. Do produkcji wejdzie zapewne za kilka lat.

Protezy piersi - co dzisiaj oferuje nam rynek?

  • Protezy silikonowe

Obecnie za najbardziej komfortowe protezy piersi uznaje się te silikonowe. Nie oddają one „zachowania” piersi w 100%, ale w dotyku skutecznie imitują prawdziwe tkanki. Co szczególnie istotne, protezy silikonowe występują w różnych rodzajach. Można kupić takie, które wspomagają proces gojenia, takie, które przeznaczone są na basen, modele chłodzące skórę albo regulowane. Protezy silikonowe mają również różne kształty, uwzględniające również ubytki tkanki pod pachą.

  • Protezy z pianki i bawełny

Zalecane są przede wszystkim w okresie pooperacyjnym – są delikatne dla skóry i ich stosowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji.

O czym warto pamiętać, kupując protezę?

Odpowiednio dobrana wkładka pomoże odzyskać pewność siebie i doczekać momentu rekonstrukcji bez poczucia skrępowania w zwykłych, codziennych sytuacjach. Trzeba jednak pamiętać, że proteza musi być właściwie dopasowana – tylko taka będzie godnie zastępowała biust. Na co szczególnie musimy zwracać uwagę?

  1. Wkładka musi przylegać do ciała

Jeśli wkładka nie będzie ściśle przylegała do ciała, to będzie wyglądała bardzo nienaturalnie, a sama kobieta będzie odczuwała skrępowanie. Warto też pamiętać, że dobre przyleganie wkładki sprawia, że wydaje się ona lżejsza.

  1. Odpowiedni rozmiar

Błędem, który zazwyczaj popełniają panie, jest zakup wkładki zbyt dużej, przez co biust traci na symetrii i wygląda nienaturalnie. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup takiej wkładki, którą można uzupełniać w razie potrzeby. W niektórych modelach jest to konieczne z uwagi na zużywanie się wypełnienia.

Te dwa punkty mogą wydawać się łatwe do zrealizowania, ale w rzeczywistości często przysprzają wielu trudności. Dlatego w celu zakupu odpowiedniej wkładki warto udać się do sklepu, w którym pracuje wykwalifikowany personel, służący radą i pomocą w doborze najlepszej protezy.

Dodaj komentarz