Badania hormonów płciowych

Badanie_hormonow_plciowych
Badanie stężenia poszczególnych hormonów płciowych u kobiet są niezwykle cenną metodą diagnostyczną. Badania hormonalne u kobiet wykonuje się w diagnostyce różnego rodzaju zaburzeń, między innymi zaburzeń miesiączkowania, w diagnostyce niepłodności,      w okresie premenopauzalnym oraz przy innych zaburzeniach hormonalnych.
Badanie hormonalne polega na pobraniu i zbadaniu próbki krwi. Najczęściej badane hormony to: 
Poziom stężenia FSH i LH (tzw. gonadotropinyGonadotropiny Gonadotropiny są to hormony gonadotropowe, wydzielane przez przedni płat przysadki, wpływające na działalność męskich i żeńskich gruczołów płciowych czyli jąder i jajników. Zaliczamy do nich hormon folikulotropowy (FSH), hormon luteinizujący(LH), prolaktynę.   ) powinno się oznaczać w zaburzeniach  miesiączkowania, kłopotach w zajściu w ciążę oraz  w okresie premenopauzalnym.

Badanie stężenia prolaktyny przeprowadza się w czasie zaburzeń miesiączkowania, zdiagnozowanych gruczolaków przysadki lub  podejrzenia niepłodności.

Estradiol można oznaczać dwa razy w ciągu cyklu. W diagnostyce niewydolności podwzgórzowo-przysadkowej i niewydolności jajnikCykl jajnikowyCykl jajnikowy to comiesięczne przemiany w jajniku, w wyniku których dojrzewa nowa komórka jajowa oraz wytwarzane są hormony płciowe takie jak estrogeny i progesteron. ów można wykonać oznaczenie estradiolu łącznie z FSH i LH.  Estradiol oznaczamy również jeżeli monitorujemy owulację.

Stężenie progesteronu bada się dla potwierdzenia, czy doszło do owulacji oraz do oceny czynności ciałka żółtego powstałego po owulacji.
AndrogenyAndrogenyAndrogeny są to hormony płciowe o budowie sterydowej, które wywołują rozwój typowo męskich cech ciała. Fizjologicznie występują u mężczyzn, jak i w małych stężeniach u kobiet. Do androgenów wytwarzanych w jajnikach należą: dihydrotestosteron, androstendion. Do androgenów wytwarzanych w korze nadnerczy należą: testosteron, dehydroepiandrosteron(DHEA). Normy dla poszczególnych hormonów u kobiet: testosteron: 0,69-2,77nmol/l(0,2-0,8ng/ml) androstendion: 2,7-5,8 nmol/l (0,8-1,6 ng/ml) dihydroepiandrostendion: 5,2-25,3 nmol/l (1,5-7,3 ng/ml)   Nadmiar androgenów u kobiet powoduje szereg zaburzeń, między innymi wykształcanie się męskiej budowy ciała (maskulinizacja), męskiego typu owłosienia (wirylizacja), a także zaburzenia płodności, trądzik, łojotok, łysienie typu męskiego. oznacza się w tzw. zespole hiperandrogenizacji. Należy wówczas oznaczyć poziom testosteronu i  dehydroepiandrosteron.

T4- tyroksyna,  to główny hormon tarczycy.

T3 - trójjodotyronina, jest produkowana w niewielkiej ilości przez tarczycę, jednak  większość pochodzi z przekształcenia z T4.

Niedobór hormonów tarczycy w dużym stopniu zmniejsza płodność. W łagodnej niedoczynności tarczycy istnieje możliwość zajścia w ciążę, jednak wiąże się to z ryzykiem poronienia i porodu przedwczesnego. Ponadto niedobór hormonów tarczycy u matki może mieć niekorzystny wpływ na rozwój centralnego układu nerwowego dziecka.

Nadmiar hormonów tarczycy może sprawić, że estrogenyEstrogenyEstrogeny to grupa hormonów płciowych, do których zalicza się estradiol, estron i estriol. Są nazywane hormonami żeńskimi i odgrywają bardzo ważną rolę w kobiecym organizmie. Są też niezbędne dla mężczyzn ponieważ ich niedobór w jądrach może powodować bezpłodność. Prócz tego, że zapewniają prawidłowe funkcjonowanie narządu rodnego, uczestniczą również w wielu ogólnoustrojowych przemianach metabolicznych. Odpowiadają za rozwój drugorzędowych cech płciowych, wpływają na przebieg i regularność cyklu miesiączkowego, odbudowę błony śluzowej macicy, zwiększają poziom "dobrego" cholesterolu HDL we krwi, obniżają poziom "złego" cholesterolu LDL we krwi, zwiększają odkładanie wapnia w kościach, zapobiegając osteoporozie. Estrogeny wpływają też na nastrój i libido. Zwane są również hormonami urody ponieważ organizm pod ich kierunkiem produkuje kwas hialuronowy oraz kolagen. będą działać w organizmie mniej efektywnie (np. na endometrium). Nadczynność może prowadzić również do komplikacji  w ciąży (nadciśnienie, zmiany w układzie krwionośnym).
 
  FSH LH Estradiol Progesteron Prolaktyna
Dzień cyklu miesiączkowego 3-5 3-5 3-5
lub
12-14
21 21
 
  DHEA Testosteron T3 T4
Dzień cyklu miesiączkowego Niezależnie od fazy cyklu Niezależnie od fazy cyklu Niezależnie od fazy cyklu Niezależnie od fazy cyklu
 

Dodaj komentarz