Objawy menopauzy – jak je złagodzić?

Objawy menopauzy – jak je złagodzić?

Menopauza to naturalny, nieodłączny element cyklu biologicznego, który daje o sobie znać w postaci charakterystycznych objawów. W jaki sposób sobie z nimi radzić, podpowiadamy to z ekspertem programu „Zdrowa ONA” – ginekologiem, seksuologiem prof. dr n. med. Violettą Skrzypulec-Plintą.

Najczęstsze objawy menopauzy zdaniem kobiet[1]:

 

Objawy menopauzy są bardzo zindywidualizowane. Ich występowanie i intensywność są zależne od wielu czynników, np. uwarunkowań genetycznych, czy prowadzonego przez kobietę trybu życia. Z tego powodu jedne kobiety znoszą je łagodnie, dla innych mogą stanowić duży dyskomfort. Przyczyną zaburzeń zdrowotnych w okresie menopauzalnym jest stopniowe ograniczenie czynności hormonalnej jajników, zmniejszenie ilości komórek jajowych i obniżenie poziomu estrogenów. Z niedoborem estrogenów związane są uderzenia gorącaUderzenia gorącaUderzenia gorąca są najczęstszym objawem towarzyszącym menopauzie. Niekiedy współistnieją z nimi takie dolegliwości jak kołatanie serca, nadmierne pocenie się lub mdłości. Dotyczą one 85% kobiet i mogą się pojawić już na 3 lata przed ostatnią miesiączką. Powstają one na skutek obniżonych zdolności termoregulacyjnych organizmu, które z kolei spowodowane są spadkiem poziomu estrogenów. W celu łagodzenia objawów stosuje się terapię hormonalną. , bezsenność, huśtawki nastrojów, a w późniejszym okresie także osteoporozaOsteoporozaOsteoporoza to choroba charakteryzująca się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Osteoporoza występuje najczęściej u kobiet po menopauzie, ale również w innych okresach życia, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Jako przyczynę tego schorzenia wymienia się dietę ubogą w wapń, małą aktywność ruchową, nadczynność tarczycy oraz inne. Skutki jakie wywołuje choroba są nieodwracalne dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. czy suchość pochwySuchość pochwySuchość pochwy spowodowana jest zaburzeniem gospodarki hormonalnej choć może mieć podłoże psychiczne. Główną rolę w braku nawilżenia pochwy odgrywa niedobór estrogenu, którego poziom spada po urodzeniu dziecka, w okresie menopauzy, a także podczas przyjmowania niektórych leków. Leczenie zależy od stopnia nasilenia objawów i upodobania pacjentki. Zazwyczaj są to preparaty nie zawierające hormonów, w postaci żelów dopochwowych, preparaty estrogenowe dopochwowe oraz hormonalna terapia zastępcza. tłumaczy ekspert programu „Zdrowa ONA” prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Jak złagodzić objawy – opinie kontra fakty

Co trzecia Polka za najlepszą metodę leczenia i łagodzenia objawów menopauzy uważa metodę naturalną[2].

Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta:  Ze względu na to, że wahania hormonów odpowiadają za objawy związane z menopauzą najskuteczniejszym sposobem ich eliminacji jest hormonalna terapia menopauzalna. Syntetyczne hormony zawarte w HTM są chemicznie
i biologicznie identyczne jak hormony ludzkie. Kobiety, które w zastępstwie HTM stosują fitohormony
i lecznicze preparaty ziołowe, powinny pamiętać, że estrogenyEstrogenyEstrogeny to grupa hormonów płciowych, do których zalicza się estradiol, estron i estriol. Są nazywane hormonami żeńskimi i odgrywają bardzo ważną rolę w kobiecym organizmie. Są też niezbędne dla mężczyzn ponieważ ich niedobór w jądrach może powodować bezpłodność. Prócz tego, że zapewniają prawidłowe funkcjonowanie narządu rodnego, uczestniczą również w wielu ogólnoustrojowych przemianach metabolicznych. Odpowiadają za rozwój drugorzędowych cech płciowych, wpływają na przebieg i regularność cyklu miesiączkowego, odbudowę błony śluzowej macicy, zwiększają poziom "dobrego" cholesterolu HDL we krwi, obniżają poziom "złego" cholesterolu LDL we krwi, zwiększają odkładanie wapnia w kościach, zapobiegając osteoporozie. Estrogeny wpływają też na nastrój i libido. Zwane są również hormonami urody ponieważ organizm pod ich kierunkiem produkuje kwas hialuronowy oraz kolagen. roślinne i zioła nie są tak skuteczne
w niwelowaniu objawów menopauzy, jak te zawarte w HTM
.

50% kobiet uważa, że regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta to najlepsza forma łagodzenia objawów menopauzy3*:

Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta: Zdrowa dieta z naciskiem na zaprzestanie palenia papierosów, ograniczenie spożycia alkoholu oraz aktywność fizyczna, która pozwoli utrzymać korzystną masę ciała, to istotne elementy profilaktyki okresu okołomenopauzalnego. Warto na przykład ćwiczyć jogę, która wzmacnia mięśnie dna miednicy zapobiegające nietrzymaniu moczu,
a do diety włączyć wapno i witaminę D3, które zmniejszają ryzyko osteoporozy. Należy przy tym pamiętać, że dieta i aktywność fizyczna to tylko jeden z elementów wspierających terapię menopauzalną.

40% Polek, jako najlepszą formę hormonalnej terapii menopauzalnej (HTM) uznaje transdermalną4**:

Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta: Kobiety mają do dyspozycji przyjmowanie hormonów w formie doustnej, transdermalnej, podskórnej czy domiejscowej. Rzeczywiście, ze względu na pominięcie metabolizmu wątrobowego, metoda transdermalna charakteryzuje się korzystniejszym niż doustna profilem bezpieczeństwa.  Spraye z estradiolem pozwalają z kolei na dobór indywidualnej, odpowiedniej dla kobiety dawki hormonów. Jednak bez względu na stosowany rodzaj HTM każda kobieta powinna poddawać się regularnym badaniom profilaktycznym i ginekologicznym. Pozwolą one ocenić jej stan zdrowia i dobrać odpowiednią dawkę hormonów, która nie tylko złagodzi objawy menopauzy, ale będzie także zapobiegać rozwojowi najczęstszych chorób charakterystycznych dla wieku 50+.[1] Ogólnopolskie badanie zrealizowane w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzone w lipcu 2016 roku metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 605 kobiet w wieku 44-55 lat.

[2],3,4, Ogólnopolskie badanie zrealizowane w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzone w lipcu 2016 roku metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 605 kobiet w wieku 44-55 lat.

*Wśród badanych, które wybrały terapię naturalną.

** Wśród badanych, które wybrały terapię hormonalna.

 

Dodaj komentarz