Naprotechnologia

Wokół naprotechnologii w ostatnim czasie narosło wiele mitów. Są tacy, którzy twierdzą, że jest alternatywą dla in vitroIn vitroIn vitro – Zapłodnienie pozaustrojowe to metoda polegająca na połączeniu plemnika i komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych, poza żeńskim układem rozrodczym. Należy do technik rozrodu wspomaganego medycznie. Jest stosowana z szerokich wskazań jako sposób leczenia objawowego niepłodności w wypadku, gdy inne metody wspomaganego rozrodu nie mają zastosowania lub nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. . Czym jest naprotechnologia i czy to nowa szansa dla par borykających się z niepłodnością?

Niepłodność a diagnoza

Na początku lat ’90 XX wieku, Tomas Hilgers, który stworzył neprotechnologię, doszedł do wniosku, że cześć par, których NiepłodnośćNiepłodnośćNiepłodność jest to stan, w którym kobieta nie zachodzi w ciążę, pomimo rocznego współżycia seksualnego, z przeciętną częstotliwością 3–4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Problem ten dotyka około 10–15% par w wieku reprodukcyjnym. W 35% przypadków przyczyna niepłodności leży po stronie kobiety, tak samo jest w przypadku mężczyzn. 10% stanowią pary, u których przyczyna niepłodności leży po obu stronach. Niepłodność idiopatyczna czyli taka, gdzie nie da się określić jednoznacznej przyczyny niepłodności stanowi 20%. Niepłodność może występować w dwóch postaciach: sterilitas – trwałą niemożność zajścia w ciążę, infertilitas – niemożność donoszenia ciąży. ma charakter idiopatyczny, a więc niewiadomego pochodzenia, tak naprawdę została źle zdiagnozowana. Na tym twierdzeniu oparł całą swoją teorię, która mówi, że właściwe rozpoznanie przyczyn niepłodności, pozwoli takim parom na posiadanie dziecka w sposób naturalny. Naprotechnologia bowiem nie jest niczym innym jak metodą naturalnej prokreacji i szeroką oraz dokładną diagnostyką.

Na czym polega naprotechnologia?

Najważniejszym założeniem naprotechnologi jest szczegółowe zbadanie cyklu kobiety. Każda z obserwowanych par musi badać określone parametry i obserwować swoje ciało, a wyniki tych obserwacji zapisywać w specjalnie ku temu stworzonych tabelach.

Obserwacji poddaje się śluz – jego rodzaj i częstość występowania – temperaturę ciała, symptomy sugerujące owulację, długość cyklu i jego faz, intensywność krwawienia miesięcznego itp.

Wszystkie te wyniki przekazywane są lekarzowi, który na ich podstawie jest w stanie stwierdzić, czy istnieją jakieś przeszkody, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Oprócz tego lekarz zleca badania hormonalne oraz USGSonomammografiaSonomammografia, czyli USG piersi, to badanie gruczołu piersiowego. Obok mammografii stanowi jedną z najpopularniejszych metod diagnostycznych chorób piersi. Badanie to jest zalecane kobietom do 35 roku życia z uwagi na gęstą budowę gruczołu piersiowego w młodym wieku oraz w przypadku zmian mastopatycznych w przypadku, gdy mammografia jest niewystarczająca. Wskazana jest również kobietom, które w okresie klimakterium stosują HTZ wpływającą na zgęstnienie struktury piersi. Badanie to nie naraża pacjentek na promieniowanie jonizujące.   , ale także przeprowadza szczegółowy wywiad z parą. Obejmuje on historię medyczną, przebyte choroby, także te przewlekłe.

Leczenie

Diagnoza na podstawie powyższych parametrów pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia, które uzależnione jest od przyczyn niepłodności. Leczenie jest zróżnicowane, czasem oparte o zmianę trybu życia i diety, innym razem istotne okazuje się szczegółowe określenie momentu owulacji.

Dzięki naprotechnologii zostają zdiagnozowane kobiety z endometriozą czy zaburzeniami hormonalnymi, u których wcześniej tych problemów nie wykryto.

Czasem na płodność wpływają nawet niewielkie zaburzenia pracy organizmu, które trudno znaleźć i powiązać z płodnością. Obserwacja cyklu pozwala na uzyskanie danych, które są pomocne do weryfikacji tego stanu rzeczy.

Ograniczenia

Wielu naukowców twierdzi, że samo określenie naprotechnologii metodą leczenia niepłodności jest nadużyciem, gdyż postępowanie, które jest w jej ramach prowadzone jest zwykłym badaniem diagnostyczno-terapeutycznym, które od kilkudziesięciu lat jest prowadzone przez lekarzy zajmujących się walką z niepłodnością.

Prawdą jest, że postępowanie przy leczeniu osób z niepłodnością jest takie samo bez względu, czy nazwie się to naprotechnologią czy nie. Być może dokładniejsza obserwacja cyklu jest kluczem do zrozumienia.

Naprotechnologia ma także inne ograniczenia. Przede wszystkim jest metodą diagnostyczną. Jeśli wynik badania przyniesie wnioski, że problem z zajściem w ciążę ma podłoże genetyczne, anatonomiczne (związane z nieprawidłową budową układu płciowego mężczyzny lub kobiety) lub związane z uszkodzeniem narządów rozrodczych, to naprotechnologia pozostaje bezradna. Są schorzenia i wady, które uniemożliwiają naturalnej zajście w ciążę wiec nie można mówić, że naprotechnologia jest jakąkolwiek alternatywą dla in vitro, które nie jest związane z naturalnym poczęciem. Naprotechnologia jest więc metodą diagnozowania niepłodności z wykluczeniem czynników uniemożliwiających naturalne poczęcie. In vitro jest metodą zapłodnienia dla tych par, które nigdy w naturalny sposób nie mogłyby mieć dzieci.

Dodaj komentarz