Mity dotyczące niepłodności

Gdy starania o dziecko nie przynoszą rezultatów przez dłuższy czas, zaczynamy się zastanawiać, czy może coś jest nie tak. Szukamy przyczyn tego, że nie jesteśmy jeszcze w ciąży. Tymczasem lekarze powtarzają, że zdrowa, młoda para, regularnie uprawiająca seks bez zabezpieczenia, ma rok zanim może zacząć myśleć o problemach z płodnością. Zanim jednak dowiemy się, jakie naprawdę mogą występować komplikacje, dowiadujemy się o wielu mitach. Oto garść z nich przedstawiona po to, by nie ulegało wątpliwości to, że są mitami – i tylko tym.

1. Wcześniej przeprowadzona aborcja, uniemożliwia posiadanie dzieci.

Prawidłowo przeprowadzony zabieg usunięcia ciąży nie ma wpływu na późniejsze możliwości związane z zajściem w ciążę. Takie wątpliwości mogą się pojawić, gdy przeprowadzony zabieg był nieprofesjonalny, skutkiem czego uszkodzona zostaje macica.

2. Antykoncepcja hormonalnaAntykoncepcja hormonalnaMetoda ta polega na stosowaniu środków hormonalnych, powodujących zmiany w śluzie szyjkowym i błonie śluzowej macicy oraz blokujących wydzielanie substancji odpowiedzialnych za dojrzewanie komórek jajowych w jajnikach i jajeczkowanie. Wśród występujących na polskim rynku środków antykoncepcji hormonalnej wyróżnia się: tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, tabletki dwuskładnikowe zawierające estrogeny i gestageny, preparaty gestagenne w postaci iniekcji, plastry antykoncepcyjne. powoduje bezpłodność

Antykoncepcja hormonalna polega na zahamowaniu owulacji, co jest procesem odwracalnym. Po odstawieniu pigułek już w ciągu kilku cykli organizm sam reguluje gospodarkę hormonalną i zajście w ciążę jest możliwe.

Czasem jednak w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej dochodzi do schorzeń, których objawy są maskowane jej przyjmowaniem. Mowa jest o zaburzeniach cyklu, które poprzez stosowanie tabletek są niezauważalne. Dopiero po odstawieniu antykoncepcji można zauważyć, że cykl nie jest prawidłowy.Wtedy należy poszukać przyczyn zaburzeń i je wyeliminować.

3. Stres nie pozwala zajść w ciążę

Gdyby tak było, podczas wojny czy katastrof kobiet nie zachodziłyby w ciążę. Tymczasem wiemy, że zachodzą, a przecież przeżywają stres większy niż kobiety, które denerwują się na przykład reakcją szefa. Choć wielu lekarzy podziela pogląd, że stres ma wpływ na płodność, to żadne badania prowadzone przez naukowców tego nie potwierdziły.

4. Sprawność seksualna mężczyzny świadczy o jego płodności

Niestety taka prosta zależność nie występuje. Jakość nasienia ma niewiele wspólnego z sprawnością seksualną. Nawet impotenci mogą mieć doskonałą spermę.

5. W ciążę można zajść tylko w dni płodne

Wiele ze starających się nieskutecznie par ulega temu twierdzeniu. Kochają się zatem w dni płodne, a potomstwa nie ma. Okazuje się bowiem, że wiele kobiet, nawet tych absolutnie pewnych co do swoich cykli, myli się, błędnie ustalając dni płodne. Poza tym żywotność plemników w środowisku pochwy to około 4 dni. Zatem kochając się przed dniami płodnymi dajemy sobie szansę na zapłodnienie komórki jajowej plemnikami, które już są w drodze do jajeczka, zanim ono jeszcze będzie gotowe.

6. Inseminacja i in vitroIn vitroIn vitro – Zapłodnienie pozaustrojowe to metoda polegająca na połączeniu plemnika i komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych, poza żeńskim układem rozrodczym. Należy do technik rozrodu wspomaganego medycznie. Jest stosowana z szerokich wskazań jako sposób leczenia objawowego niepłodności w wypadku, gdy inne metody wspomaganego rozrodu nie mają zastosowania lub nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. to jedyna szansa na dziecko

Większość par, która bezskutecznie stara się o dziecko, ostatecznie zostaje rodzicami, bez konieczności przeprowadzania tych zabiegów. Czasem krótka rozmowa z ginekologiem pozwala ustalić przyczynę problemu. Bywa, że pary używają lubrykantów w czasie stosunku, nie wiedząc, że nawet te, nie zawierające środków plemnikobójczych, utrudniają poruszanie się plemnikom. Czasem zatem przyczyny problemów z zajściem w ciążę są zupełnie trywialne i znalezienie i wyeliminowanie ich sprawia, że para zachodzi w ciążę już w kolejnym cyklu.

7.Wegetarianizm może być przyczyną niepłodności

Nie ma żadnych badań potwierdzających taką zależność. Dieta, co prawda, ma wpływ na płodność, jednak stosujący zbilansowaną dietę wegetarianie dostarczają sobie odpowiednią ilość składników odżywczych. W mięsie nie ma nic, czego nie można by zastąpić roślinami.

8. Tygodniowa abstynencja seksualna wzmacnia plemniki

Niektóre pary bezskutecznie starające się o dziecko ulegają temu mitowi. Nie ma w nim prawdy. Nasienie „zbyt stare” jest gorszej jakości, podobnie jak „zbyt młode”. Plemniki są w najlepszej formie wtedy, gdy mężczyzna uprawia seks co 3-4 dni.

9. Kofeina sprzyja pobudzeniu plemników

To jeden z najbardziej kuriozalnych mitów. Ktoś bowiem wymyślił, że skoro kofeina sprzyja pobudzeniu, to wzmacnia także plemniki. Niestety jest to całkowita bzdura i wypicie kawy czy Coca Coli przed seksem nic nie da.

10. Posiadanie jednego dziecka świadczy o tym, że można mieć więcej pociech

Niestety czasem zdarza się, że kobiety dotknięte są niepłodnością wtórną. Wynika ona na przykład z komplikacji poporodowych i zmian związanych z odbudowywaniem się dróg rodnych po trudnym porodzie. NiepłodnośćNiepłodnośćNiepłodność jest to stan, w którym kobieta nie zachodzi w ciążę, pomimo rocznego współżycia seksualnego, z przeciętną częstotliwością 3–4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Problem ten dotyka około 10–15% par w wieku reprodukcyjnym. W 35% przypadków przyczyna niepłodności leży po stronie kobiety, tak samo jest w przypadku mężczyzn. 10% stanowią pary, u których przyczyna niepłodności leży po obu stronach. Niepłodność idiopatyczna czyli taka, gdzie nie da się określić jednoznacznej przyczyny niepłodności stanowi 20%. Niepłodność może występować w dwóch postaciach: sterilitas – trwałą niemożność zajścia w ciążę, infertilitas – niemożność donoszenia ciąży. wtórna może mieć także związek z przebyciem chorób wenerycznychChoroby weneryczneTo choroby przenoszone drogą płciową. Jest to grupa chorób o charakterze zakaźnym i pasożytniczym. Wśród chorób wenerycznych możemy wyróżnić choroby:  bakteryjne takie jak kiła, rzeżączka oraz chlamydioza,  wirusowe takie jak AIDS, HCV czy opryszczka,  grzybicze  pasożytnicze takie jak ameboza, świerzb, rzęsistkowica, wszawica łonowa. .

Dodaj komentarz