Raport: Polka i makijaż. Czy Polki malują się na co dzień?

Raport: Polka i makijaż. Czy Polki malują się na co dzień?

Już od kilku sezonów modne są bardzo delikatne makijaże – takie, których niemal nie widać. Coraz popularniejsze są również naturalne kosmetyki, które, choć nieco droższe od tradycyjnych, nie szkodzą skórze. Jak te trendy naprawdę przekładają się na zwyczaje makijażowe Polek? Ile z nas nie wyobraża sobie wyjścia bez makijażu, a ile rzeczywiście kieruje się składem przy wyboru szminki czy podkładu? Zapraszamy na nasz raport – przegląd ogólnopolskich badań.

Czy Polki się malują?

Polki bywają nazywane najpiękniejszymi kobietami świata. Czy jednak na co dzień decydują się na podkreślanie tej wyjątkowej urody makijażem? Jak zmienia się nasze podejście do makijażu na przestrzeni lat?

 

Za: IIBR – Grupa IQS, wrzesień 2014

We wrześniu 2014 roku na codzienny makijaż decydowała się co druga Polka. A oto, jak na to samo pytanie odpowiadały uczestniczki badania przeprowadzonego cztery lata później:

Za: Biostat, 2018

Jak widać, Polki nie ulegają nowym trendom, które zalecają zrezygnowanie z makijażu. Wręcz przeciwnie – zdaje się, że wręcz coraz większą wagę przykładamy do swojego wyglądu. Dlaczego tak się dzieje? W jakim celu Polki się malują?

Za: IIBR – Grupa IQS, wrzesień 2014

Polki nakładają makijaż nie tylko dlatego, żeby podkreślić swoją naturalną urodę, ale również w celu zakrycia niedoskonałości czy dla pewności siebie. W tym ostatnim przypadku jest to sygnał do pracy nad samooceną.

Z tego samego badania można dowiedzieć się również, kiedy Polki rezygnują z makijażu. 74% robi to w czasie choroby, 71% gdy nie musi wychodzić z domu, 37% kiedy planuje szybkie zakupy, 33% podczas ćwiczeń. Co czwarta Polka rezygnuje z makijażu także podczas urlopu.

 

Jakie kosmetyki cenimy najbardziej?

Wiadomym jest już, że Polki kochają makijaż i to z różnych powodów. Pytanie tylko – które kosmetyki uważają za absolutnie najważniejsze w swojej kosmetyczce? Czy jest to nowość w stylu rozświetlacza, czy może jednak coś bardziej klasycznego?

Za: Biostat, 2018

Choć Polki dobrze odnajdują się w kosmetycznych nowościach, są wierne klasyce. W naszych kosmetyczkach najważniejsze miejsce zajmuje tusz, podkład oraz sypki puder.

Jaki styl makijażu preferuje Polka?

W kontekście tematu makijażu od razu nasuwa się pytanie o jego rodzaj. To, jak mocno malują się Polki, swego czasu postanowił sprawdzić serwis trójmiasto.pl:

Za: zdrowie.trojmiasto.pl

Czy dla Polki ważne jest skład kosmetyków kolorowych?

Nie ma wątpliwości, że Polki pokochały naturalne kosmetyki pielęgnacyjne. Czy jednak podczas kupowania produktów kolorowych również kierujemy się składem? Spójrzmy na wyniki badania przeprowadzonego w 2017 roku:

Za: PMR, 2017

Niestety, dla Polek wciąż ważniejsza jest cena kosmetyku niż jego skład. Na szczęście nasza świadomość w tym temacie wciąż rośnie – pozostaje wierzyć, że za 4 lata wyniki badań znowu będą prezentować się inaczej.