Polka i zwierzęta domowe – raport z polskich badań

Polka i zwierzęta domowe – raport z polskich badań

Ile z nas ma w domu czworonożnego przyjaciela? A ilu hoduje ptaki czy np. myszki? Czy to, co czujemy do psów, można nazwać miłością? I co robimy ze zwierzakami, gdy przychodzi czas wakacji? Wszystkie te odpowiedzi znajdziesz w naszym najnowszym raporcie, będącym zestawieniem największych polskich badań.

Zwierzę w domu – pies czy kot?

Niemal na każdym forum poświęconym zwierzętom można odnaleźć dyskusję na temat tego, które zwierzę jest lepsze – kot czy pies. Jak przekłada się ten odwieczny konflikt na ogólnopolskie statystyki? Które czworonogi chętniej przygarniamy lub kupujemy? I ilu z nas w ogóle posiada zwierzę w domu?

 


Za: „Zwierzęta w polskich domach”, TNS 2014, w pytaniu o rodzaj zwierzęcia możliwość wielokrotnej odpowiedzi

Jak wyraźnie widać, mimo licznych dyskusji o przewadze kotów nad psami i odwrotnie, do domów zdecydowanie chętniej przygarniamy szczekających pupili. Czy jednak naprawdę ich kochamy?

Za: „Podaruj psy supermoc”, Kantar na zlecenie Mars Polska, 2019

Jak widać, aż co drugi właściciel psa deklaruje, że odczuwa do niego miłość. Z tego samego badania wynika, że okazujemy ją między innymi spacerami, pieszczotami oraz zabawą. W ciągu tygodnia poświęcamy tym wszystkim czynnościom 2 godziny i 20 minut dziennie, w weekendy – około 3 godzin i 30 minut dziennie.

W jaki sposób jeszcze okazujemy psom uczucia? I czy zawsze wychodzi im to na dobre?

Za: „Podaruj psy supermoc”, Kantar na zlecenie Mars Polska, 2019

O ile – mając na uwadze zdrowie psa, wspólne spanie w łóżku to nic złego, o tyle tego samego nie można już powiedzieć o dokarmianiu zwierzęcia ludzkim jedzeniem. Niestety, przyznaje się do tego aż 1 na 4 ankietowanych. 19% potwierdza, że częstuje swoje psy nie tylko wędlinami czy kiełbasami, ale również… słodyczami. Ta sama grupa, która okazuje miłość tego typu jedzeniem, przyznaje, że częściej zauważa u psa dolegliwości typu wymioty czy biegunka.

Czy Polacy są wrażliwi na krzywdę zwierząt?

Czy Polacy reagują na krzywdę zwierząt? Sprawdźmy:

Za: Badanie w serwisie psy.pl, 2019

Z ogólnopolskiego badania wynika, że Polacy są bardzo wrażliwi na krzywdę zwierząt – aż 34% deklaruje pomoc finansową, nie brakuje także innych form pomocy.

Wobec powyższego nie dziwi odpowiedzialne podejście do kwestii organizowania opieki nad zwierzętami w okresie wakacji.

Za: „Opieka nad zwierzętami domowymi w czasie wakacji”, CBOS

Niestety, wygląda na to, że za odpowiedzią: „Inaczej rozwiązuję ten problem” stoi najgorsze z możliwych rozwiązań. Jak wynika bowiem z krajowych doniesień, w okresie letnim liczba porzuconych zwierząt od wielu lat zwiększa się o około 30%.

Dodaj komentarz