Polka i kosmetyki naturalne: czy jesteśmy eko?

Polka i kosmetyki naturalne: czy jesteśmy eko?

Kosmetyki naturalne stanową obecnie 4% wszystkich kosmetyków na rynku. Czy jednak Polki po nie sięgają? Czy są zapłacić za nie więcej niż za inne produkty do pielęgnacji? Jak jeszcze – poza kupowaniem eko kosmetyków, okazujemy swoją troskę o zagrożony świat? Wszystkie te informacje znajdziesz w naszym raporcie – zestawieniu ogólnopolskich badań.

Polka – czy lubi kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne, czyli takie, które nie mają w składzie sztucznych konserwantów, barwników i substancji zapachowych, pojawiły się na naszym rynku stosunkowo niedawno, ale szybko zdobyły popularność. Ile Polek obecnie po nie sięga?

Za: SW Research na zlecenie „Ekocuda”, czerwiec 2019

Z badania przeprowadzonego na zlecenie SW Research wynika, że aż 94% kobiet żyjących w dużych miastach używa kosmetyków naturalnych, a co dziesiąta z nich nie sięga po żadne inne. Taki wynik jest imponujący, należy jednak zwrócić uwagę, że inne, przeprowadzone w podobnym okresie badanie mówi już o znacznie mniejszym zainteresowaniu kosmetykami naturalnymi:

Za: „Slow Life w Polsce” na zlecenie firmy Naturativ

Jak widać, różnice są znaczne. Niemniej nawet jeśli wziąć pod uwagę tylko ostatni wykres, to zainteresowanie kosmetykami naturalnymi u Polek jest i tak znacznie większe niż jeszcze kilka lat temu.

Kosmetyki naturalne są droższe. Czy Polki są gotowe zapłacić więcej?

Gdyby kosmetyki naturalne kosztowały tyle, ile ich pełne chemicznych substancji odpowiedniki, na powyższym wykresie zapewne znalazłyby się o wiele wyższe liczby. Tak jednak oczywiście nie jest – pytanie, czy Polki są w stanie zapłacić więcej za wyższą jakość?

Za: SW Research na zlecenie „Ekocuda”, czerwiec 2019

Polki są gotowe zapłacić za wyższą jakość – takie stanowisko przedstawia aż 65% z nas. Niestety w badaniu próżno szukać odpowiedzi na pytanie, czy gotowość do poniesienia większego wydatku wynika z chęci osiągnięcia ładniejszego wyglądu, dbania o własne zdrowie czy może o stan środowiska.

Czym kierują się Polki, wybierając eko kosmetyki?

Wobec powyższego warto zadać pytanie, czy Polki właściwie wiedzą, czym powinny charakteryzować się kosmetyki naturalne. Okazuje się, że nie do końca:

Za: „Człowiek pod ochroną”, raport dla Chlochee

O ile większość badanych Polek zgadza się ze stwierdzeniem, że produkty naturalne to te bez składników chemicznych, pochodzące z roślin i nieprzetworzone, o tyle już tylko 22% uważa, że nie mogą one być testowane na zwierzętach czy biodegradowalne (32%). Jednocześnie aż 44% ankietowanych stwierdza, że do sięgnięcia po kosmetyki naturalne mogłaby je skłonić chęć dbania o środowisko.

Eko Polka – jak jeszcze dba o środowisko naturalne?

Czy poza kupowaniem kosmetyków naturalnych Polki wykazują jakieś proekologiczne działania? Okazuje się, że jak najbardziej, czego dowodzi raport „Ziemianie atakują”:

Za: „Ziemianie atakują”, Kantar

Polacy i Polki stopniowo dostrzegają, jak ważne jest dbanie o środowisko. Pozostaje tylko wierzyć, że za kilka lat odpowiedzi „ograniczam zużycie wody” czy „nie wyrzucam żywności” także będą sięgały co najmniej 50%.