Polka i edukacja: RAPORT

Polka i edukacja: RAPORT

O Polkach mówi się, że są pracowite i piękne. Ale czy są też wykształcone? Czy chętnie rozpoczynają studia i czy nie boją się kierunków technicznych? Koniecznie przeczytaj: oto nasz raport z ogólnopolskich badań.

Wykształcenie Polek

Czasem można spotkać się z twierdzeniem, że „w dzisiejszych czasach studia to oczywistość”. Jak jednak pokazują badania przeprowadzone w latach 2013/2014, wcale tak nie jest:

Za: „Portret statystycznej Polki, 2013”

Jak widać, tylko 19% Polek ma wykształcenie wyższe. Może jednak dokształcają się później – już po zdobyciu zawodu i znalezieniu pracy? Na to pytanie odpowiada kolejny wykres.

Czy dorosłe Polki się uczą?

Źródło: appsso.eurostat.ec.europa.eu

 

Polka – odważniejsza niż Polak

Choć poprzedni wykres wyraźnie wskazuje, że odstajemy od innych krajów Unii Europejskiej pod kątem kontynuowania nauki w dorosłym wieku, to kolejne badanie jest już o wiele bardzo pozytywne. Okazuje się, że Polki są odważniejsze od Polaków w kontekście nauki języków.

Źródło: Education First

Kolejny wykres wyjaśnia, jakich języków uczymy się najchętniej – tutaj bez niespodzianek:

Źródło: Education First

Czy Polki boją się studiów technicznych?

Czy kompetencje Polek ograniczają się do języków? Absolutnie nie. Okazuje się, że przestajemy bać się studiów technicznych. W roku akademickim 2015/2016 na politechnikach polskich studiowało aż 37% kobiet (za: Fundacja Edukacyjna Perspektywy). To ogromny sukces, zważywszy na to, że dziesięć lat wcześniej kobiety stanowiły tylko maksymalnie 32% absolwentów takich szkół. Wszystko wskazuje na to, że małymi kroczkami przestajemy się bać, stawiamy na dobre, solidne wykształcenie i związaną z tym niezależność.