Polka: czy lubi siebie? Co by w sobie zmieniła? RAPORT

Polka: czy lubi siebie? Co by w sobie zmieniła? RAPORT

Polki bywają nazywane najpiękniejszymi kobietami świata. Same jednak, jak się okazuje, wcale tak o sobie nie myślą. Co gorsza – uważają się o wiele brzydsze niż przedstawicielki pozostałych krajów. Jak niska jest samoocena Polek i dlaczego w ogóle jest obniżona? Co najchętniej zmieniłyby w sobie Polki? Oto zestawienie ogólnopolskich i europejskich badań.

Polka – jak się ocenia?

O tym, jak wielki problem z samooceną mają Polski, mówi jeden z raportów TNS OBOP. Ile z nas uważa się za atrakcyjne? Ile poddałoby się operacji plastycznej?

Za: TNS OBOP

Wyniki tego badania są bardziej niż zaskakujące – okazuje się, tylko 4 na 100 kobiet rzeczywiście uważa się za atrakcyjne. Jeszcze bardziej dramatyczne jest to, jak wiele kobiet poddałoby się operacji plastycznej, która – jak wiadomo, niesie za sobą ryzyko poważnych komplikacji.

Za: TNS OBOP

Warto zauważyć, że kolejne pokolenie Polek jest jeszcze bardziej zakompleksione. Z raportu przeprowadzonego przez HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) wynika, że polskie nastolatki oceniają się najgorzej spośród wszystkich europejskich dziewczynek. Bardzo poważnych problemem jest nieprawidłowa ocena wagi ciała. Co druga 11-latka uważa, że jest za gruba, choć ma właściwą wagę. Podobnie uważa aż 61% 15-latek – nadwagę ma tylko co trzecia z nich.

Co zmieniłaby w sobie Polka?

Wiemy już, że samoocena Polek – zarówno starszych, jak i młodszych, jest na bardzo niskim poziomie. Pytanie: co zmieniłyby w sobie nasze rodaczki, gdyby pojawiła się taka opcja?

Za: raport przeprowadzony na zlecenie marki Gatta, 2016

Pocieszające jest to, że według raportu przeprowadzonego na zlecenie firmy Gatta nasza samoocena rośnie wraz z wiekiem. Najbardziej niezadowolone ze swojego wyglądu są te kobiety, które w zasadzie powinny najbardziej się lubić: w wieku od 18 do 24 roku życia oraz od 25 do 34 roku życia. Dojrzałe kobiety najczęściej zmieniłyby już tylko wygląd brzucha.

Skąd bierze się fatalna samoocena Polek?

Z niektórych badań wynika, że Polki odczuwają presję, żeby zawsze wyglądać ładnie – presja ta ma mieć swoje źródło w postawie partnerów, ocenie bliskich oraz obcych osób, a także w magazynach drukowanych, reklamach i internecie.

Z drugiej strony, wiele wskazuje na to, że jeśli chodzi o atrakcyjny wygląd, największą presją wywierają na siebie… same zainteresowane. Spójrzmy tylko na wykres stworzony na podstawie raportu przygotowanego przez firmę Live InSync1:

Za: badanie Live InSync1

W tym samym badaniu aż 86,5% kobiet przyznało, że ocenia się nie na podstawie opinii innych osób, a własnych przekonań. Wniosek z tego jest tylko jeden – skoro same oceniamy się tak źle, może przed pójściem do kosmetyczki czy chirurga plastycznego dobrze byłoby odwiedzić psychologa i popracować nie nad brzuchem, a nad… poczuciem własnej wartości.

Dodaj komentarz