Kobieta i małżeństwo. Jak wpływa na nas zamążpójście?

Kobieta i małżeństwo. Jak wpływa na nas zamążpójście?

Podobno każda mała dziewczynka marzy, żeby kiedyś stanąć na ślubnym kobiercu w pięknej sukni i długim welonie. Ale czy kiedy ta mrzonka staje się faktem, to rzeczywiście jesteśmy szczęśliwe? W jaki sposób zamążpójście wpływa na nasze zdrowie i czy ma jakikolwiek wpływ na nasze… sylwetki? Zapraszamy na przegląd polskich i zagranicznych badań.

Czy współczesna Polka naprawdę pragnie wyjść za mąż?

Jeszcze około 15 lat temu wiek, w którym przeciętna Polka wychodziła za mąż, wynosił 23 lata. Obecnie jest to prawie 30. To jednak nie jedyna zmiana, która nastąpiła na przestrzeni lat – kobiety w Polsce coraz częściej w ogóle nie biorą pod uwagę wzięcia ślubu. W 2008 roku w Polsce zostało zawarte ponad 250 tysięcy ślubów, z kolei w 2018 roku – już tylko około 190 tysięcy. Według prognoz współczynnik ten będzie znacząco spadał przez kolejne 10 lat.

Dlaczego jednak w pewnym momencie stwierdzamy, że marzenie z dzieciństwa wcale nie da nam szczęścia? Takie pytanie zadało singielkom CBOS:

Za: „Alternatywne modele życia rodzinnego w ocenie społecznej”, CBOS, 2019, możliwość wielokrotnego wyboru

Jak łatwo zauważyć, aż 41% kobiet dopuszcza myśl, że małżeństwo wcale nie być spełnieniem marzeń. Wpływ na takie postrzeganie sformalizowanego związku może mieć między innymi ilość rozwodów w Polsce – obecnie rozwodzi się już co druga para.

Jak małżeństwo wpływa na kobietę?

Czy Polki słusznie się obawiają? Czy małżeństwo rzeczywiście okazuje się nie tyle nie być sielanką, co wręcz generatorem olbrzymiego stresu? Sprawie przyjrzeli się naukowcy z Uniwersytetu w Padwie:

Za: Uniwersytet w Padwie, badanie przeprowadzone w 2019 roku

Aż co piąta kobieta przyznała, że życie z mężem jest dla niej bardziej stresujące, niż wychowanie dzieci – a to właśnie kłopoty z potomstwem ogólnie uznane są za najbardziej stresogenne. Warto dodać, że nie brakuje dowodów na fatalny wpływ stresu na nasze zdrowie, co oznacza, że wyjście za mąż może nawet skracać nam życie.

Jednocześnie należy wspomnieć o badaniach wskazujących na to, że dobre małżeństwo, oparte na szacunku, miłości i zrozumieniu, może mieć korzystny wpływ na stan naszego zdrowia. Przeprowadzono je na kobietach (szczęśliwych i nieszczęśliwych żonach oraz na singielkach), które przeszły zabieg pomostowania naczyń wieńcowych, czyli wszczepienia tzw. bypassów.

Osoba badana

15-letnie przeżycie po zabiegu

Szczęśliwa w małżeństwie

83%

Nieszczęśliwa w małżeństwie

28%

Singielka

27%

Za: „Health Psychology”, 2010

Istnieje także badanie, które potwierdza wpływ dobrego małżeństwa na opóźnienie sprawności intelektualnej w dojrzałym wieku. Przeprowadzili je naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Michigan, co dwa lata – przez łącznie 14 lat, zapraszając osoby badane do poddania się specjalnym testom. Okazało się, że małżonkowie aż dwukrotnie rzadziej niż osoby po rozwodzie zapadali na demencję. Bardziej podatni na występowanie zaburzenia były także osoby, które nigdy nie weszły w związek małżeński.

Wiemy już zatem, że to, czy małżeństwo wydłuży nam życie, czy może je skróci, w dużym stopniu zależy od naszych relacji z partnerem. A co z naszą sylwetką? Jak wpływa na nią zamążpójście? Niestety tutaj nie ma dobrych wiadomości – kobiety, które wychodzą za mąż, tyją szybciej i bardziej niż singielki:

Za: „Social Science and Medicine"”, 2015

Jak łatwo można zauważyć, wyjście za mąż nie sprzyja sylwetce. Należy też dodać, że wiele kobiet tyje znacznie więcej niż wskazywałby na to uśredniony wykres. Dla przykładu w ciągu dwóch lat po ślubie aż 33% kobiet osiąga nadwagę.

Wnioski z tych badań są optymistyczne: jeśli tylko będziemy dbać o relacje w małżeństwie i zwracać uwagę na to, co kładziemy na talerzu swoim i męża, mamy szanse na długie i szczęśliwe życie oraz zachowanie sprawności umysłu do późnej starości.

Dodaj komentarz