Seks po menopauzie, czyli jak nie poddać się spadkowi libido

Seks jest obecny w życiu większości kobiet. I bardzo dobrze! Udany seks to nie tylko przyjemność i odprężenie. Współżycie wpływa także korzystnie na zdrowie. Co jednak robić, gdy ochota na seks nie przychodzi na skutek zawirowań hormonalnych związanych z menopauzą?

Winne estrogenyEstrogenyEstrogeny to grupa hormonów płciowych, do których zalicza się estradiol, estron i estriol. Są nazywane hormonami żeńskimi i odgrywają bardzo ważną rolę w kobiecym organizmie. Są też niezbędne dla mężczyzn ponieważ ich niedobór w jądrach może powodować bezpłodność. Prócz tego, że zapewniają prawidłowe funkcjonowanie narządu rodnego, uczestniczą również w wielu ogólnoustrojowych przemianach metabolicznych. Odpowiadają za rozwój drugorzędowych cech płciowych, wpływają na przebieg i regularność cyklu miesiączkowego, odbudowę błony śluzowej macicy, zwiększają poziom "dobrego" cholesterolu HDL we krwi, obniżają poziom "złego" cholesterolu LDL we krwi, zwiększają odkładanie wapnia w kościach, zapobiegając osteoporozie. Estrogeny wpływają też na nastrój i libido. Zwane są również hormonami urody ponieważ organizm pod ich kierunkiem produkuje kwas hialuronowy oraz kolagen.

Menopauza wiąże się ze spadkiem estrogenów. Gdy hormony te nie są dostarczane do organizmu w dotychczasowej ilości, dochodzi do szeregu zmian, z których wiele ma wpływ na życie seksualne: suchość pochwySuchość pochwySuchość pochwy spowodowana jest zaburzeniem gospodarki hormonalnej choć może mieć podłoże psychiczne. Główną rolę w braku nawilżenia pochwy odgrywa niedobór estrogenu, którego poziom spada po urodzeniu dziecka, w okresie menopauzy, a także podczas przyjmowania niektórych leków. Leczenie zależy od stopnia nasilenia objawów i upodobania pacjentki. Zazwyczaj są to preparaty nie zawierające hormonów, w postaci żelów dopochwowych, preparaty estrogenowe dopochwowe oraz hormonalna terapia zastępcza. , nietrzymanie moczu, zmiany nastroju, a także zmiany w obrębie narządów płciowych. Zwęża się przedsionek pochwy ale także zmniejsza się wydzielanie płynu szyjkowego. Zaburzeniu ulega również PH pochwy, co zwiększa prawdopodobieństwo zakażeń bakteryjnych, a więc nieprzyjemnych dolegliwości i upławów. Może pojawić się także ból przy współżyciu, a nawet krwawienie.

Podobne zmiany zachodzą w obrębie układu moczowego. Może pojawić się nietrzymanie moczu, jak również bolesność przy mikcji.

Dodatkowo rozluźnieniu ulegają mięśnie dna miednicy, co może dawać uczucie ciężaru w dole brzucha, a w konsekwencji prowadzić nawet do wypadania macicy.

Do tych wszystkich dolegliwości często dochodzi spadek nastroju, a nawet depresja. Trudno się zatem dziwić, że kobieta w tym czasie nie marzy o spędzaniu upojnych nocy przepełnionych seksem. Na szczęście przy odrobinie dobrej woli jest to możliwe. Trzeba tylko podjąć odpowiednie kroki.

Menopauza przychodzi powoli

Przekwitanie u kobiet trwa latami, dlatego gdy tylko zauważymy pierwsze symptomy tego stanu rzeczy powinnyśmy udać się do ginekologa. On przeprowadzi nas przez ten trudny okres tak, byśmy mogły cieszyć się pełnią życia i nadal korzystać z uroków seksu.

Może on przede wszystkim, po zdiagnozowaniu przyczyn spadku libidoLibido Popęd seksualny czyli chęć angażowania się w aktywność seksualną. Zależy on od zmian biochemicznych zachodzących w organizmie, czynników psychologicznych i zewnętrznych.   , wdrożyć odpowiednie postępowanie. Czasem konieczna będzie wizyta u seksuologa.

Częstą przyczyną niechęci do seksu jest suchość pochwy. Na ten problem jest proste rozwiązanie. W czasie stosunku można stosować odpowiednie lubrykanty. Na rynku dostępne są także nawilżające żele dopochwowe, które stosuje się 2-3 razy w tygodniu. Zapewniają one długotrwałe nawilżenie.

Lekarz może przepisać także dopochwowe preparaty estrogenowe, które uwrażliwią błonę śluzowa pochwy na dotyk, a nawet mogą zaradzić nietrzymaniu moczu. Środki te wpływają także pozytywnie na rozwój prawidłowej flory bakteryjnej, pomagając tym samym w unikaniu zakażeń bakteryjnych.

Warto też ćwiczyć mięśnie KeglaMięśnie KeglaMięsień łonowo - guziczny, zwany także mięśniem Kegla otacza i podtrzymuje narządy płciowe, cewkę moczową i odbytnicę, wpływają również na doznania seksualne. Warto je ćwiczyć, szczególnie podczas ciąży i po urodzeniu dziecka. Ćwiczenia polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i krocza.   , gdyż od ich sprawności zależy, na przykład prawidłowe trzymanie moczu.

W odpowiednich wypadkach lekarz może zalecić HTZHTZ HTZ to hormonalna terapia zastępcza, pozwala uzupełnić niedobór lub brak hormonów w organizmie. Można to osiągnąć podając odpowiednie leki doustnie lub dopochwowo, albo przyklejając do skóry specjalne plastry zawierające hormony. HTZ mimo wykorzystania hormonów, nie jest metodą antykoncepcyjną. Celem HTZ jest zniesienie dolegliwości związanych z okresem okołomenopauzalnym, ale także zmniejszenia ryzyka wystąpienia niektórych schorzeń, np. osteoporozy, choroby niedokrwiennej serca, zawału.   – hormonalną terapię zastępczą. Taka terapia sprawi, że dolegliwości związane z menopauzą będą mniej uciążliwe. Szczególnie dla kobiet z zaburzeniami nastroju tego typu postępowanie może przynieść pozytywne efekty. Czasem lekarz dobiera preparaty zawierające testosteronTestosteronTestosteron jest podstawowym hormonem męskim. U kobiet produkowany jest w niewielkich ilościach przez korę nadnerczy i jajniki. Jego działanie wpływa korzystnie na gospodarkę wapniową, na spermatogenezę, wykształcanie się wtórnych cech płciowych. Poza tym testosteron zwiększa libido, przyspiesza zakończenie wzrostu kości długich, pobudza rozwój gruczołu krokowego, zwiększa poziom cholesterolu LDL we krwi. Średnie stężenie testosteronu we krwi kobiet wynosi 0,2-0,8 ng/ml. Zbyt wysoki poziom tego hormonu u kobiet powoduje wirylizację, czyli nabieranie męskich cech. Może być również skutkiem niektórych chorób takich jak guz jajnika czy nadnerczy. , co ma poprawić libido i ogólne samopoczucie.

Ponadto istnieją leki, które zmniejszają libido. Warto się zatem zainteresować, czy te, które przyjmujemy, nie mają takich właśnie skutków ubocznych. Jeśli tak, trzeba porozmawiać z lekarzem o możliwości zastąpienia ich zamiennikiem.

Bliskość partnerska

W czasie menopauzy kobiety przechodzą wiele zmian, które często zaskakują je same. Warto rozmawiać o nich z partnerem. Unikanie seksu może prowadzić do nieporozumień. Partner może odebrać takie zachowanie jako odrzucenie. Ponadto wspólne chwile w alkowie zbliżają. Trzeba zatem rozmawiać o swoich obawach i problemach, okazywać wyrozumiałość i cieszyć się seksem samym w sobie, bez obaw o nieplanowaną ciążę.

Okres menopauzy to czas, gdy dzieci się wyprowadzają, a para zostaje sama. Można powiedzieć, że przy właściwym podejściu przeżywa swój drugi miesiąc miodowy. Radość z nieskrępowanego seksu nie powinna być ograniczona niedomówieniami czy obawami związanymi z fizjologią. Warto zatem udać się do specjalisty po pomoc i nie wstydzić się mówić o swoich problemach.

Dodaj komentarz