Seks nastolatków

Choć wielu rodzicom ciężko jest się z tym pogodzić, to nastolatki uprawiają seks. Na szczęście nie tak wcześnie, jak wydaje się wielu z nas. Jaka jest ich wiedza na temat antykoncepcji, seksu czy znajomość własnego ciała? Skąd ją czerpią? Jakie jest wyobrażanie rodziców o wiedzy ich dzieci w tym temacie?

Trochę statystyki

Z badań nastolatków w Polsce przeprowadzonych przez profesora Izdebskiego około 15% młodzieży pomiędzy piętnastym a siedemnastym rokiem życia ma swój „pierwszy raz” za sobą. Jednocześnie z roku na rok spada wiek inicjacji seksualnej. W szkołach informacje na ten temat otrzymują 14 – letnie dzieci. I to zazwyczaj jest czas, kiedy dziecko już wcześniej z wiedzą o seksie się zetknęło, bynajmniej nie w kręgu rodzinnym.

W jednym z badań dotyczącym seksualności młodzieży zapytano młodych ludzi skąd czerpią wiedzę na ten temat i skonfrontowano to z pytaniem ich rodziców na temat tego, skąd ich zdaniem dzieci czerpią wiedzę. Okazało się, że najwięcej, bo około 75% nastolatków czerpie wiedzę o seksie od przyjaciół i kolegów. Tymczasem prawie 80% rodziców odpowiedziało, że młodzież informacje na ten temat uzyskuje od rodziców, co potwierdziło około 60% młodych ludzi. Ciekawe jest także zestawienie odpowiedzi rodziców i dzieci związanych z forami internetowymi. Ponad 30% młodzieży przyznało, że na nich szuka informacji o seksualności. Tymczasem tylko kilku procentom rodziców przyszło do głowy, by ich pociecha mogła w tym miejscu poszukiwać wiedzy na temat seksu.

Te dysproporcje pokazują, że nadal źródła pozyskiwania informacji o seksie różnią się od tego, co wydaje się rodzicom. Co ciekawe ponad 60% młodzieży wskazało nauczyciela wychowania do życia w rodzinie jako źródło wiedzy, podczas, gdy tylko trochę ponad 40% rodziców wskazała na niego. Pokazuje to, że rodzice nie wierzą, że szkoła jest miejscem, gdzie ich dzieci szukają informacji o seksie.

Co wiedzą młodzi o seksie?

Instytut Badań Edukacyjnych przeprowadził badanie mające ocenić stan wiedzy o seksie wśród nastolatków. Zakres badań dotyczył pytań o menstruację, możliwość zajścia w ciążę, przenoszenia się chorób układu płciowego oraz antykoncepcji. Wyniki pokazują, że nie ma wielkich różnic pomiędzy wiedzą na temat seksu pomiędzy dziewczętami, a chłopcami. Niestety okazuje się, że ta wiedza jest niepełna. Młodzież w większości wie, że pierwszy stosunek nie wyklucza zajścia w ciążę, jednak ponad połowa z nich uważa, że prezerwatywa zabezpiecza przed wszystkimi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednocześnie ponad 30% młodzieży uznało, że w wyniku stosunku przerywanego nie można zajść w ciążę.

Na szczęście są elementy wiedzy o seksie, które młodzież ma dobrze opanowane. Zdecydowana większość z nich wie, że żadna pozycja seksualna nie zastąpi antykoncepcji, że tabletki antykoncepcyjne nie chronią przed zachorowaniem na choroby weneryczneChoroby weneryczneTo choroby przenoszone drogą płciową. Jest to grupa chorób o charakterze zakaźnym i pasożytniczym. Wśród chorób wenerycznych możemy wyróżnić choroby:  bakteryjne takie jak kiła, rzeżączka oraz chlamydioza,  wirusowe takie jak AIDS, HCV czy opryszczka,  grzybicze  pasożytnicze takie jak ameboza, świerzb, rzęsistkowica, wszawica łonowa. oraz, że osoba zarażona chorobą przenoszoną drogą płciową może przez dłuższy czas nie mieć żadnych dolegliwości.

Co młodzież wie o antykoncepcji?

Najbardziej popularną i najlepiej znaną metodą antykoncepcji wśród nastolatków jest oczywiście prezerwatywa. Młodych ludzi jednak zapytano nie o to, jakie środki antykoncepcyjne znają, tylko o to, jak one działają. Pod lupę wzięto prezerwatywę, tabletki antykoncepcyjne i spiralę wewnątrzmaciczną. Prawidłową odpowiedź na pytanie o działanie prezerwatywy udzieliło 85% dziewcząt i 87% chłopców. O prawidłowym działaniu spirali pojęcie miało 32% dziewcząt i 25% chłopców. W przypadku tabletek hormonalnych prawidłowej odpowiedzi udzieliło 45% dziewcząt i 36% chłopców.

To pokazuje, że w kwestii działania antykoncepcji wśród młodych ludzi jest wiele do zrobienia. A jest to temat szczególnie drażliwy, gdyż wiedza na temat antykoncepcji może pomóc młodzieży w uchronieniu się przed zbyt wczesnym zajściem w ciążę.

Młodzież, a własne ciało

Okazuje się, że młodzież dość dobrze zna swój organizm. Zdecydowana większość wie, za co odpowiedzialne są jajniki, nasieniowody, macica, jądra czy penis. Wiedza na ten temat jest zatem dość dobrze ugruntowana.

Największy wpływ na udzielenie poprawnej odpowiedzi na zadane pytania miał typ szkoły ponadgimnazjalnej, do której uczęszczali badani oraz wykształcenie matek.

Wszystkie dane pokazują, że rodzice z jednej strony uważają, że są głównym źródłem wiedzy ich dzieci na temat seksu, z drugiej obnażają niewiedzę młodzieży w tym temacie. Okazuje się bowiem, że rodzicom tylko się wydaje, że młodzież od nic czerpie informacje, podczas gdy głównym źródłem wiedzy są rówieśnicy. I tu trzeba zaznaczyć, że zawsze tak było. Dzieci od siebie nawzajem dowiadywały się „co i jak”. Dziś staramy się wejść w ten świat, by ustrzec nasze pociechy przed błędami i niewiedzą, jednak mimo wysiłków nie zawsze się to udaje. Trudno bowiem spodziewać się, że jedna czy dwie „specjalne rozmowy” załatwią sprawę. Do takich tematów potrzebna jest ciepła, bliska relacja budowana od najmłodszych lat.

Oprócz tego jednak należało by przeprowadzić wśród rodziców ankietę dotyczącą wiedzy o antykoncepcji. Wiedzy, którą mają przekazywać dzieciom. Wydaje się, że jej wyniki mogły by być równie ciekawe, jak te dotyczące młodzieży. Wypada mieć nadzieję, że dzisiejsza młodzież dojrzewając, mając do dyspozycji wiele źródeł, do których łatwiej może sięgnąć, będzie miała większą wiedzę i mniejsze opory przed edukowaniem własnych dzieci w temacie seksu.

Dodaj komentarz