Impotencja - wstydliwy problem

Szacuje się, że nawet 10% mężczyzn pomiędzy 21, a 75 rokiem życia dotkniętych jest problemami związanymi z erekcją. Większość z nich wstydzi się o tym mówić, a do lekarza wybiera się w ostateczności. Tymczasem można sobie pomóc.

Impotencja, czyli zaburzenia erekcji

W języku potocznym impotencja jest nacechowana pejoratywnie. Budzi uśmiechy współczucia połączonego czasem nawet z pogardą. Dlatego dziś częściej niż o impotencji mówimy o zaburzeniach erekcji, co nie ma tak negatywnego oddźwięku. Jednak oba określenia są prawidłowe i oznaczają problemy z erekcją lub ejakulacją pomimo odczuwania podniecenia. Sytuacja, gdy mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć i utrzymać wzwodu jest dla niego niezwykle frustrująca oraz wstydliwa. Wielu panów uważa taki stan jako schyłek swojego życia seksualnego, wiążąc to ze starością. Tymczasem istnieją metody radzenia sobie z tym problemem bez uszczerbku na własnej godności.

Przyczyny zaburzeń erekcji

Prawdą jest, że wraz z wiekiem spada męska sprawność seksualna. Wśród mężczyzn powyżej 65 roku życia aż 25% z nich boryka się z problemami związanymi z erekcją. Po 75. roku życia ponad połowę mężczyzn dotyczy ta niedogodność. Wszystko to związane jest z andropauzą, a więc męskim przekwitaniem, które choć w mniejszym stopniu niż kobiety, odczuwają także mężczyźni. I tak jak u kobiet, tak i u mężczyzn związane jest to ze zmianami hormonalnymi. W tym wypadku głównym winowajcą jest testosteronTestosteronTestosteron jest podstawowym hormonem męskim. U kobiet produkowany jest w niewielkich ilościach przez korę nadnerczy i jajniki. Jego działanie wpływa korzystnie na gospodarkę wapniową, na spermatogenezę, wykształcanie się wtórnych cech płciowych. Poza tym testosteron zwiększa libido, przyspiesza zakończenie wzrostu kości długich, pobudza rozwój gruczołu krokowego, zwiększa poziom cholesterolu LDL we krwi. Średnie stężenie testosteronu we krwi kobiet wynosi 0,2-0,8 ng/ml. Zbyt wysoki poziom tego hormonu u kobiet powoduje wirylizację, czyli nabieranie męskich cech. Może być również skutkiem niektórych chorób takich jak guz jajnika czy nadnerczy. , którego poziom się zmniejsza wraz ze starzeniem się organizmu.

Kolejną przyczyną problemów z erekcją są choroby, jakie niesie ze sobą coraz bardziej zaawansowany wiek. Należy do nich miażdżyca, oraz inne choroby naczyniowe, kiedy krew nie może w pełni wypełnić ciał jamistych członka, powodując jego twardnienie. Taka sytuacja może mieć miejsce także po zawale czy udarze.

Zaburzenia erekcji mogą mieć także podłoże neurologiczne związane zarówno z uszkodzeniem i chorobami kręgosłupa jak i innymi chorobami neurologicznymi, jak na przykład stwardnienie rozsiane.

Impotencja może być także skutkiem napięć psychicznych. Mężczyzna czasem tak bardzo chce wypaść dobrze w oczach kobiety, że stres jaki z tego powodu odczuwa uniemożliwia mu osiągnięcie erekcji. Jednak nie tylko chęć zaimponowania partnerce może doprowadzić do zaburzeń erekcji. Wysoki poziom stresu w pracy czy życiu czasem także może utrudniać prowadzenie życia seksualnego.

Impotencja może być także wynikiem przyjmowania niektórych leków, między innymi na nadciśnienie, antydepresantów czy preparatów hormonalnych. Także środki, jakie przyjmują panowie, by zwiększyć masę mięśniową, tak zwane steroidy anaboliczne, wpływają negatywnie na potencję. Oprócz tego trzeba pamiętać, że wszelkie używki jak alkohol, narkotyki, dopalacze czy papierosy także są przyczyną problemów.

W ponad 30% przypadków zaburzeń erekcji mamy do czynienia z więcej niż jedną przyczyną impotencji.

Właściwy lekarz

Większość mężczyzn jest skrępowana na myśl o tym, że mieli by mówić o swoim problemie lekarzowi. Trzeba jednak pamiętać, że lekarz nie ocenia tylko pomaga. Gdzie szukać pomocy? To kolejne z pytań, na które większość panów nie zna odpowiedzi. Swoje kroki trzeba skierować do urologa, który zajmuje się między innymi problemami ze wzwodem. Lekarz najpierw przeprowadza wywiad i na jego podstawie zleca określone badania.

Leczenie

Jako, że przyczyn zaburzeń erekcji jest wiele, to sposób leczenia uzależniony jest od diagnozy lekarskiej. Impotencję można leczyć farmakologicznie: przyjmując odpowiednie preparaty doustnie lub naczyniowo, przez wstrzyknięcie ich do ciał jamistych.

W przypadku, gdy przyczyną zaburzeń erekcji jest stres, zalecana jest psychoterapia, która odbywa się indywidualnie lub wraz z partnerką. W większości przypadków trwa ona do kilku miesięcy.

Czasem konieczny jest z różnych powodów zabieg chirurgiczny, na przykład usunięcie stulejki. W bardzo rzadkich przypadkach wszczepia się zewnętrzne aparaty próżniowe, których celem jest wytworzenie wokół członka odpowiedniego ciśnienia, które umożliwia pojawienie się i utrzymanie erekcji.

Profilaktyka

Dbając o swój ogólny stan zdrowia można uniknąć problemów ze wzwodem. Sport i odpowiednie odżywanie do podstawowe czynniki, które sprawią, że mężczyzna dłużej pozostanie sprawny seksualnie. Trzeba pamiętać także, że używki zmniejszają sprawność seksualną, zatem lepiej ich unikać.

Warto także utrzymywać ciepłe, miłosne relacje w związku, a problemy rozwiązywać na bieżąco, by się nie piętrzyły w pewnym momencie uniemożliwiając prowadzenie życia seksualnego.

Jako, że wiele chorób, szczególnie naczyniowych, może doprowadzać do zaburzeń erekcji, nie warto unikać kontaktu z lekarzem, gdy czujemy się źle. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć więc dbając o siebie, możemy pozostać dłużej sprawni fizycznie i seksualnie.

Dodaj komentarz