5 przypadłości, które mogą zepsuć wielkie wyjście. Jak sobie z nimi radzić?

5 przypadłości, które mogą zepsuć wielkie wyjście. Jak sobie z nimi radzić?

Podczas „wielkiego wyjścia” – czyli zarówno na randce, jak i na zabawie weselnej, każda z nas chce pokazać się w jak najlepszym wydaniu. Niestety, okoliczności nie zawsze temu sprzyjają. Jak poradzić sobie w przypadku, kiedy na naszej twarzy pojawia się szpetny wyprysk albo opryszczka? Co robić, gdy w ważny dla nas dzień „dopada nas” miesiączka, przeziębienie albo biegunka? Oto plany awaryjne, które doskonale sprawdzą się w takich sytuacjach.

 1. Likwidowanie/maskowanie pryszczy

Niestety, szpetne wypryski znikają samoczynnie zazwyczaj dopiero po kilku dniach – nie ma więc szans, żeby pozbyć się tych świeżych w ważnym dla nas dniu. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zrobić niczego – skuteczne maskowanie i kilka zabiegów pielęgnacyjnych może zdziałać cuda. Co dokładnie powinnaś wypróbować?

 • Sok z cytryny

Sok z cytryny wysusza i rozjaśnia skórę – jeśli więc użyjemy go w czystej postaci, a nie jako składnik domowego kosmetyku, wyprysk stanie się dużo mnie widoczny. Kilka razy dziennie wyciśnij sok na wacik i dociskaj do zmienionego miejsca. Pamiętaj, żeby pocierać sokiem tylko wyprysk – jeśli zrobisz to z całą twarzą, mocno ją przesuszysz.

 • Soda oczyszczona

Soda ma działanie wybielające i oczyszczające, więc naprawdę świetnie sprawdzi się w walce z wypryskami. Substancję połącz z wodą tak, aby uzyskać gęstą pastę. Nałóż ją na wypryski i pozostaw na około 40 minut. Taki zabieg najlepiej jest  przeprowadzić w dzień przed imprezą – później soda może nie zdążyć zadziałać.

 • Pasta do zębów

Kiedyś nastolatki, które zmagały się z wypryskami, nakładały na skórę pastę do zębów. I słusznie, bo środek ten świetnie wysusza! Okazjonalnie możesz zatem też tak zrobić – pamiętaj jedynie, że nie może być to pasta w formie żelu, a ta bardziej klasyczna – biała. Posmaruj pastą zmienione miejsce na skórze i pozostaw na około 30 minut.

Likwidowanie pryszczy – czego nie wolno ci robić?

W walce z wypryskami odradza się ich wyciskania. Oczywiście jeśli wyraźnie widzisz, jak przez naskórek przebijają już spore ilości wydzieliny, to możesz – przy użyciu jednorazowych chusteczek, delikatnie (!) ją wycisnąć. Jeśli jednak nic takiego nie zauważasz, nie dotykaj zmiany – stanie się jeszcze bardziej czerwona i obrzmiała. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym wyjściem jest użycie korektora do twarzy.

 1. Walka z miesiączką

Trudno wyobrazić sobie gorsze połączenie niż piękna, wieczorowa sukienka i podpaska w bieliźnie – mimo zapewnień producentów takich zabezpieczeń, żadna z nas nie czuje się w podpaskach komfortowo.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest założenie kubka menstruacyjnego. Kubeczek jest niewyczuwalny, niewidoczny, nie ma – jak tampon – żadnych sznurków, a do tego można go nosić nawet 10 godzin bez ryzyka wpadki. Mniej komfortowy, za to wciąż lepszy od podpaski, będzie w takiej sytuacji tampon.

A co z bólem, który towarzyszy miesiączce? Jeśli jest bardzo silny i wiesz, że żadne leki ci nie pomogą – zastanów się nad odwołaniem wyjścia. W innym przypadku możesz zmniejszyć dolegliwości, wybierając leki rozkurczowe plus przeciwbólowe. Pamiętaj jednak, że wówczas absolutnie nie powinnaś spożywać alkoholu.

 1. Pokonać przeziębienie

Kiedy dokucza nam katar, boli gardło i męczy gorączka, nawet tzw. „small talk” wydaje się być torturą. Niestety – jeśli czujesz objawy w dzień „wielkiego wyjścia”, to niewiele zdziałasz, możesz jedynie obniżyć temperaturę. Jeżeli natomiast ważna dla ciebie okazja nadejdzie dopiero za dwa lub trzy dni, możesz spróbować pokonać przeziębienie. Jak to zrobić?

 • Bańki

Kiedy krew wydostanie się poza naczynia, organizm traktuje ją jak „intruza” i zaczyna produkować ciała odpornościowe – te z kolei pomogą w walce z przeziębieniem. Dlatego właśnie bańki to dobry sposób na zażegnanie przeziębienia w początkowym jego etapie.

 • Łóżko i odpoczynek

W walce z infekcją warto zastosować starą metodą naszych babć, czyli „coś gorącego do picia, pod pierzynę i spać!”. Organizm zmagający się z wirusem musi mieć jak najlepsze warunki – czyli jak najwięcej odpoczynku. Jeśli chora będziesz chodziła do pracy, tylko pogorszysz swój stan.

 • Złagodzenie bólu gardła

Jeżeli boli cię gardło, powinnaś płukać je wywarem z rumianku. Roślina ta ma działanie antybakteryjne, więc może poradzić sobie z pierwszymi objawami infekcji. Ulgę może przynieść także płukanie gardła ciepłą wodą z solą.

 • Inhalacje

Obecnie wielu lekarzy radzi, aby w przypadku przeziębienia jak najszybciej rozpocząć inhalacje – dzięki temu nawilża się błona śluzowa nosa, a oddychanie staje się łatwiejsze. Inhalację należy przeprowadzać z użyciem samej soli fizjologicznej.

Dzięki tym sposobom przeziębienie może (choć niestety nie musi) zniknąć w nawet 2 dni.

 1. Opryszczka

Opryszczka może skutecznie zepsuć humor kobiecie, która planuje wyglądać doskonale z powodu ważnej dla niej okazji. Wypełnione płynem surowiczym pęcherze nie tylko nie dodają urody, ale też zwyczajnie swędzą i pieką. Co można z tym zrobić?

Jeśli pozostało jeszcze choć dwa dni do ważnej okazji, koniecznie udaj się do apteki i kup środki, które zawierają acyklowir – substancja ta szybko i skutecznie obniża poziom wirusa, który odpowiada za powstanie opryszczki. Pamiętaj, że tabletki z dodatkiem acyklowiru mają większą skuteczność niż maść!

A co, jeżeli nie masz tak dużo czasu? Wówczas możesz najpierw posmarować zmienione miejsce maścią cynkową (wysuszy zmiany), a następnie nałożyć na skórę specjalny, maskujący plaster. Opryszczka wciąż będzie obecna, ale stanie się zdecydowanie mniej widoczna.

 1. Biegunka

Z wszystkich wymienionych przypadłości biegunka jest chyba tą, która najbardziej utrudnia jakiekolwiek wyjście. Co możesz zrobić, gdy dopadnie cię na przykład w przeddzień wyjścia?

Przede wszystkim zacznij spożywać węgiel leczniczy (w ilościach wskazanych w ulotce) – węgiel złagodzi biegunkę. Po drugie, postaw na odpowiednią dietę – jedz między innymi gotowaną marchew, która ma właściwości zatwardzające kał. W końcu po trzecie – natychmiast rozpocznij kurację probiotykami. Wszystkie trzy działania mogą zatrzymać biegunkę, dzięki czemu będziesz mogła cieszyć się wspaniałym wieczorem.

Dodaj komentarz