Ziarniniak pachwinowy – pamiątka z wakacji

Coraz więcej Polaków stać na urlop w tropikach. Coraz częściej też przywozimy stamtąd „pamiątki” w postaci chorób przenoszonych drogą płciową, a niespotykanych na co dzień w naszych szerokościach geograficznych. Ziarniniak pachwinowy to jedno z tych właśnie schorzeń. Występuje powszechnie w Afryce Południowej, Ameryce Środkowej i niektórych rejonach Indii.

Ziarniniak pachwinowy zaliczany jest do chorób przenoszonych drogą płciową, ale lekarze ostrzegają, że wywołujące go drobnoustroje Klebsiella granulomatis są w stanie przetrwać poza organizmem człowieka i „zamieszkać” na przedmiotach codziennego użytku, takich jak ręczniki czy bielizna. Zachorowaniu sprzyja niedostateczna higiena, ale i wakacyjna beztroska, a z roku na rok w Polsce notuje się coraz więcej przypadków. W statystykach przodują młodzi (20-40 lat) homoseksualni mężczyźni, ale chorują również kobiety, które mogą podczas porodu przekazać bakterie dziecku.

Na co zwrócić uwagę?

Niestety, pierwsze objawy infekcji łatwo przegapić. Okres wylęgania choroby trwa od 10 dni do ok. 3 miesięcy. Po tym czasie na skórze, zazwyczaj w okolicy genitaliów i odbytu, pojawiają się niewielkie, niebolesne pęcherzyki, które zamieniają się następnie w żywoczerwone owrzodzenia i grudki ze skłonnością do krwawienia. Charakterystyczny jest przy tym brak powiększenia okolicznych węzłów chłonnych. Wyróżnia się trzy rodzaje infekcji. Najczęściej mamy do czynienia z postacią wrzodziejącą (wspomniane wcześniej niewielkie, łatwo krwawiące owrzodzenia). Nieco rzadziej występuje postać brodawkowa, gdzie zmiany mają charakter przerosłej ziarniny i umiejscawiają się w okolicy łechtaczki i warg sromowych. Przy niezwykle rzadkiej postaci śluzowej ziarniniaka pachwinowego zaatakowane są zwykle jama ustna, gardło i krtań, niekiedy również pęcherz moczowy, szyjka macicySzyjka macicySzyjka macicy to zgrubiała, dolna część mięśniówki macicy. Łączy pochwę z jamą macicy. Posiada kanał, przez który wydostaje się płód podczas porodu. Dla plemników stanowi początkowy odcinek drogi w podróży do macicy. W czasie cyklu miesięcznego szyjka macicy zmienia się pod wpływem działania hormonów. W początkowej i końcowej fazie szyjka jest twarda i zamknięta, natomiast podczas owulacji szyjka unosi się i staje się bardziej miękka, a jej ujście otwiera się. i odbyt. U części pacjentów zmiany właściwe dla kilku rodzajów ziarniniaka mogą występować jednocześnie, mówimy wówczas o mieszanej postaci choroby. W niektórych przypadkach owrzodzenia mogą znikać samoistnie. Niestety, często pociąga to za sobą ubytki tkanki, prowadzące np. do zwężenia cewki moczowej czy odbytu. W przypadku zajęcia pęcherza moczowego może dojść również do powstania tzw. przetoki moczowo-płciowej.

Niezbędne badania

Zmiany wywołane przez bakterie Klebsiella granulomatis, szczególnie jeśli umiejscowione są w okolicy szyjki macicy, mogą do złudzenia przypominać objawy raka kolczystokomórkowego, dlatego zawsze wymagają badania histopatologicznego. Dermatolog-wenerolog (to do niego kierujemy pierwsze kroki w przypadku stwierdzenia niepokojących zmian) może podejrzewać ziarniniaka już na podstawie samego wywiadu z pacjentem, który wrócił z tropikalnych wakacji. W każdym przypadku jednak decydujące jest badanie wycinka zmiany. Jeśli są w nim tzw. ciałka Donovana (charakterystyczne dla bakterii wywołującej chorobę twory), nie ma mowy o pomyłce.

Nie tylko ziarniniak

Ziarniniak, o ile zostanie prawidłowo zdiagnozowany, nie jest schorzeniem trudnym w leczeniu, a podstawą terapii są antybiotyki podawane zwykle przez kilka tygodni. Dodatkowo zmiany można smarować preparatami zawierającymi azotan srebra. Niestety, stosunkowo często choroba ma charakter przewlekły i nawet jeśli dojdzie do całkowitego wyleczenia, może powrócić. Warto również pamiętać, że ziarniniak pachwinowy bardzo często występuje w towarzystwie innych chorób przenoszonych drogą płciową, dlatego w każdym przypadku warto wykonać badania także w kierunku poważniejszych schorzeń, w tym HIV i zapalenia wątroby typu C. Jedyną formą profilaktyki w przypadku ziarniniaka jest używanie prezerwatywy i unikanie przygodnych wakacyjnych romansów.

Dodaj komentarz